X-Men: Budoucí minulost - recenze nového komiksového hitu

19. 5. 2014 - 8:00 | Recenze | František Fuka

X-Men: Budoucí minulost - recenze nového komiksového hitu zdroj: tisková zpráva

Rok 2023. Celý svět ovládají morfující roboti, Sentinelové, kteří de facto vyhladili lidstvo. Přežívá jen hrstka lidí a mutantů.

Mutanti (kteří drží všichni spolu, tzn. Profesor X s Magnetem) se rozhodnou vyslat Wolverina časem zpět do roku 1973, kdy má změnit zásadní dějinnou událost a tím způsobit, že Sentinelové nebudou vynalezeni. Aby Wolverine tu změnu provedl, musí v roce 1973 najít Profesora X i Magneta (kteří se v té době nenávidí) a s jejich pomocí přesvědčit Mystique, aby nezabila profesora Traska (Peter Dinklage), vynálezce Sentinelů. Ano, nezabila. Je to trochu složitější...

xmen04 zdroj: tisková zpráva

Trailery se snaží navozovat dojem, že jde o megaepickou záležitost, ve které se spolu setkají snad všichni z obou generací X-Men. Což samozřejmě není pravda...

Naprostá většina filmu se odehrává v roce 1973 a jeho hlavními hrdiny jsou mladý Charles, nestárnoucí Wolverine a mladý Beast. Jim v trochu menších rolích přihrávají mladá Mystique, mladý Magneto a mladý Quicksilver. Padouchové jsou Trask a v menší roli mladý William Stryker.

Všichni ostatní mutanti jsou víceméně jen camea: Tzn. starý Profesor X, starý Magneto, Storm, Kitty Pride, Iceman, Blink, Warpath, Rogue, mladý Toad a Cyclops nebo Homofagot... V některých případech je musel zmasakrovat střihač, protože třeba Anna Paquinová je v titulcích uvedena asi na pátém místě a přitom je ve filmu jen asi tři sekundy.

xmen03 zdroj: tisková zpráva

Dále: Protože jde o cestování časem a měnění historie, vznikají samozřejmě klasické paradoxy typu "Rozhodl jsem se vrátit časem, abych zabránil svému narození, tudíž jsem se nenarodil a nemohl vrátit časem a zabránit svému narození, takže jsem se narodil a rozhodl vrátit se časem, abych zabránil vlastnímu narození..." Ty ale nikdo moc neřeší.

Všechny ty příčiny a následky jsou analyzovány ještě podstatně méně, než třeba v Návratech do budoucnosti. Je to spíš polopohádkové "proniknutí minulosti a budoucnosti". Když si někdo z minulosti potřebuje promluvit s někým v budoucnosti, prostě to jde, protože MENTAL POWER.

Asi mohu prozradit, že výsledkem všeho toho snažení je v závěru filmu vznik nové historie, která umožňuje Foxům a Marvelům udělat totální reboot, podobně jako v Abramsově Star Treku. Všechno, co se komu přihodilo v předchozích dílech filmových X-Men po roce 1973 (například kdo a jak v nich umřel), to se tímto filmem stalo irelevantním a v dalších filmech to může být jakkoliv jinak.

Tolik tedy k obsahu a teď už, jestli to celé stojí za to.

xmen01 zdroj: tisková zpráva

Stojí!

Krátce o mých preferencích: Za nejlepší ze série považuji První třídu. V těsném závěsu za ní jsou v mých očích X-Men 1 a 2, a všechno ostatní (X-Men 3, oba Wolverinové) je spíš póvl.

Budoucí minulost postrádá dravost, tempo a místy až šokoující překvapivost První třídy. Až na vyjímky neobsahuje scény, které by byly pečlivě zinscenované a choreaografované. A to se týká především akčních scén, kterých je vlastně ve filmu dost málo. Je tam jedna naprosto úžasná s Quicksilverem (z jeho pohledu), Blink se svým portal gunem a dvě-tři další, které si možná zapamatujete. Ten tolik propagovaný létající stadión je vlastně z dějového hlediska ve filmu zbytečný.

Bryanu Singerovi (který režíroval jedničku a dvojku) se ale podařilo velmi dobře podchytit celkovou atmosféru světa X-Men a velmi dobře ztvárnit rozpoložení hlavních hrdinů, kteří v tomto filmu procházejí značně složitými emocionálními stavy. - Například se nedá jednoznačně říct, nakolik jsou vlastně Mystique a mladý Magneto záporáci.

zdroj: Archiv

A to je něco, co je v comicsových filmech velice, velice vzácné, a když to funguje, nastává radost.

V Budoucí minulosti to většinou funguje, a to díky slušnému scénáři a výborným hercům. U nikoho z hlavních představitelů si nemohu stěžovat a u nejednoho mi bylo líto, že ve filmu není víc. Všechny důležitější postavy jsou zajímavé, vrstevnaté bytosti, jejichž motivace a chování mě zajímaly.

Tohle není adrenalinový film ani akční podívaná. Je to spíš takové koverzační dvouhodinové posezení se starými dobrými přáteli. Je na vás, jestli na něco takového do kina chcete.

Hodnocení: 80 %

P.S: Film jde v našich kinech dabovaný i titulkovaný. 3D verzi jsem neviděl, hotový dabing jsem neslyšel.

P.P.S: Pokud by náhodou na film šel někdo, kdo X-Men nezná, bude pravděpodobně zcela ztracen už po prvních třech minutách a dál to bude jenom horší...

P.P.P.S: Potitulková sekvence je (až na úplném konci).


Zdroje: FFFILM

ČLÁNKY O FILMU

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

Všechno nejhorší 2 a kouzlo časových smyček

4. 3. 2019 | Téma | Václav Rybář

Cestování časem může nejednomu divákovi pěkně zamotat hlavu
Hugh Jackman končí s Wolverinem

Hugh Jackman končí s Wolverinem

30. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Když se řekne Wolverine, tak si asi většina z nás pod touto komiksovou postavou představí obličej Hugha Jackmana. Logicky, protože od roku 2000 se jako hrdina s drápy objevuje v X-Men filmech. Jenže tomu je konec, protože populární australský herec už dál tuto roli nechce hrát.
Bryan Singer natočí kultovní sci-fi

Bryan Singer natočí kultovní sci-fi

4. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Režisér Bryan Singer se velmi brzy pustí do režie svého dalšího projektu. Bude jím dnes již klasická sci-fi povídka Roberta A. Henleina Měsíc je drsná milenka.
Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

Nejúspěšnějším filmům roku 2014 v USA zatím kralují Strážci Galaxie s hrdinou mývalem

31. 8. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec prázdnin nás přivedl na myšlenku podívat se za oceán, jak si stojí nejúspěšnější letošní hity. Nabízíme vám pohled na první desítku, která ukazuje, že americké publikum ze všeho nejvíc přitahují trikové filmy a komiksové adaptace. Do první desítky nepostoupil žádný thriller, či jakékoliv vážnější téma. 
Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

Tipy na víkendovou návštěvu kina - pojďte na zlou vílu Maleficent i na akční trháky

20. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Přestože měsíc červen nebyl zrovna bohatý na novinky, v kinech lze stále najít dost filmů, které stojí za vidění a neměly by vám uniknout. Přinášíme vám tedy přehlídku těch nejzajímavějších novinek i již odcházejících hitů, které si můžete tento víkend naložit v některém z českých kin. Na Dokina.cz si navíc můžete najít i to svoje malé regionální kino, protože u nás najdete opravdu každý kinosál v České republice.
Téma - minulost a budoucnost komiksových X-Menů

Téma - minulost a budoucnost komiksových X-Menů

22. 5. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Komiksová značka X-Men loni oslavila padesáté výročí od svého vzniku a je proto jenom příznačné, že se rovněž její nejnovější filmová inkarnace jménem X-Men: Budoucí minulost napojí na to nejlepší, co X-Meni světu zábavy dali. Těšit se máme na ultimativní spojení staré a nové filmové série i převyprávění jednoho z nejlepších komiksových příběhů. Jak ale původní X-Meni vznikli, a co všechno se změnilo při převedení na filmové plátno? Sledujte v našem tématu. 
Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

Květnové herečky: mladá krev i comeback Angeliny Jolie!

2. 5. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Jaro se probouzí do plné krásy a s ním přichází i počátek sezóny blockbusterů! V květnu se proto můžeme těšit především na sérii velkofilmů plných několika starých tváří i mladých talentů – a v jejich čele je trpělivě vyhlížený comeback někdejšího sex idolu Angeliny Jolie. 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.