Úžasňákovi - Kdo je kdo

24. 11. 2004 - 19:31 | Téma | red

Úžasňákovi - Kdo je kdo zdroj: tisková zpráva

Úžasňákovi a lidé kolem nich jsou na první pohled jako my, ale jen na první pohled. V celém filmu mají dost příležitostí ukázat, že v situaci, kde by i značně velký hrdina pohořel, dovedou díky svým vlastnostem bojovat až do konce

Úžasňákovi a lidé kolem nich jsou na první pohled jako my, ale jen na první pohled. V celém filmu mají dost příležitostí ukázat, že v situaci, kde by i značně velký hrdina pohořel, dovedou díky svým vlastnostem bojovat až do konce...

Bob Parr (v české verzi v podání Jaromíra Meduny), kdysi nejznámější a nejpopulárnější superhrdina, je nyní o patnáct let starší a o třicet kilo těžší. V roli likvidátora škod v Insuricare, nejhorší pojišťovně na světě, jsou hrdinské činy bývalého pana Úžasňáka omezeny na výpomoc lidem, kteří se ocitli v nehostinných hlubinách systému žádostí o pojistné plnění. Jeho neradostný život si vybírá svou daň a on se pomalu vzdaluje své rodině. Myslí si, že nejlepší léta jeho života jsou už dávno pryč, ale postupně přichází na to, že rodinné soužití je tím největším dobrodružstvím ze všech.

Helen Parrová, bývalá supernatahovací hrdinka Elastička (v českém znění Tatiana Vilhelmová), se na rozdíl od svého muže novému životnímu stylu přizpůsobila celkem snadno a usilovně se stará o své tři děti. Přestože tu a tam využije svých úžasných natahovacích schopností, aby se lépe dokázala vypořádat s každodenními nástrahami moderního rodičovství, dává pozor, aby tak činila pouze za zavřenými dveřmi jejich domu na předměstí. Postrádá staré časy, ale díky báječným chvílím, které si užívá se svou rodinou, jí nedělá potíže se bez nich obejít. Jejím jediným přáním je, aby to začal cítit podobně i Bob.

Violeta Parrová (v českém znění Klára Jandová) je v mnoha ohledech typickou plachou a nesmělou –náctiletou dívkou, která uvízla na hranici mezi dětstvím a dospělostí. Stejně jako její rodiče disponuje speciálními schopnostmi a je jen dobře, že právě ty jí umožňují stát se neviditelnou nebo se chránit neviditelným štítem. Co může být pro rozpačitou mladou ženu praktičtější, než schopnost zmizet v jediném okamžiku všem svým problémům? Zejména pak pro mladou ženu, která zoufale touží po tom, být jako ostatní – ale ve skutečnosti není.

Desetiletý Dash (v české verzi Marek Páleníček) nevydrží ani sekundu stát na místě. Je plný nespoutané energie a jeho superschopností je nadlidská rychlost. A právě ta jej svádí k tolika různým rošťárnám, že má značné potíže udržet své chování na uzdě. Jeho neodolatelné nutkání trápit svého nejméně oblíbeného učitele jej nejednou přivedlo do ředitelny, ale nikdy nebyl chycen při činu. Dash nerozumí tomu, proč by superhrdinové měli skrývat své schopnosti – k čemu by jim byly, kdyby je neměli používat?

Benjamínek Jack-Jack je černou ovcí rodiny. Jsou mu sice už skoro dva roky, ale žádná výjimečná dovednost se u něj zatím neprojevila. Až na neustálé mletí pantem. Jde mu to skvěle, skoro tak dobře, jako házení jídlem během oběda. Ale o tom přece dětství je! No, kdo ví, možná časem… Nakonec, patří přece k rodině Úžasňákových…

Lucius Best alias Mražoun (v české verzi Pavel Kříž) býval znám jako největší frajer mezi všemi superhrdiny světa – a to nejen proto, že byli s panem Úžasňákem nejlepšími kamarády. Neopakovatelný styl, důvtip a povaha udělaly z Mražouna (jak si tehdy říkal) nejelegantnějšího hrdinu z celé branže. Oblíben byl také díky svým dovednostem – jeho schopnost vytvořit z vlhkého vzduchu led a pak po něm klouzat ve svých speciálních botách mu záviděl každý malý kutil. Lucius ví, že staré časy jsou nenávratně pryč, proto se nesnaží minulost znovu křísit. Ví ale, že Bob takové ambice má, a proto se mu snaží pomáhat, jak jen může.

Syndrom alias Buddy (Bóďa) Pine (v české verzi Jan Maxián) je v době svého dětství náruživým ctitelem pana Úžasňáka. Buddy slíbil, že se jednou stane Úžasňákovým parťákem, Úžasíkem (Incrediboyem). Když se však dozvěděl, že pan Úžasňák o žádném parťákovi neuvažuje, byl zdrcen. Postupem času ale dostal jiný nápad: aby se člověk mohl stát superhrdinou, stačí přece dokázat jediné – zachránit svět. Proto Buddy, nyní již pod přezdívkou Syndrom, začne stavět a testovat mocnou robotickou zbraň jménem Omnidroid, která je schopna se sama učit. Již brzy bude připraven svůj vynález vypustit do světa a rozpoutat pohromu, před kterou bude moci planetu „zachránit“ a konečně se stát tím, čím chtěl vždycky být: superhrdinou.

Edna Mode (v české verzi Jiří Strach) je další postavou, která nostalgicky vzpomíná na svět superhrdinů. Začala pracovat v branži jako světová špička v navrhování kostýmů pro superhrdiny. Se svým citem pro design zůstává vedoucím hráčem na tomto poli a její kostýmy slaví úspěchy v Miláně, Paříži a dalších mezinárodně důležitých centrech módy. Přesto ale touží po návratu superhrdinů a opravdové návrhářské výzvě, která by jí umožnila spojit nenovější technologie s jejím módním citem a představit veřejnosti novou sérii svých úžasných výtvorů.

ČLÁNKY O FILMU

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

Úžasňákovi 2 - scénář je hotov!

15. 9. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Není tomu tak dávno, kdy studio Disney oficiálně potvrdilo, že chce v Pixaru nechat natočit druhý díl populárního animovaného filmu Úžasňákovi. Režisér Brad Bird nyní potvrdil, že scénář ke dvojce je konečně hotov.
Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

Star Wars: Rogue One - Disney odhalil na D23 obsazení očekávaného hitu

17. 8. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Fanclub Walta Disneyho D23 uspořádal v Kalifornii v pořadí čtvrté setkání příznivců studia Walta Disneyho a opět to bylo hlavně nových filmech a očekávaných premiérách. V současné době se už pod tímto názvem skrývá celá řada žánrů i studií. Takže se dočkali nejen milovníci pohádek, ale také komiksových filmů a bylo zde oznámeno rozšíření Disneylandu o atrakce ze světa Hvězdných válek.
Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

Úžasňákovi 2 - režie se ujal opět Brad Bird

11. 5. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O chystaném pokračování výborného animovaného filmu Úžasňákovi se ví už delší dobu. Nejnovější zprávou je, že režie se ujal Brad Bird, který ve studiu Pixar patří k nejdůležitějším tvářím.
Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

Úžasňákovi 2 - co víme o chystaném pokračování

27. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

O pokračování populárního animovaného filmu Úžasňákovi se mluví už hodně dlouho. Fanoušci si film přejí, ale zřetelnější obrysy dostal snímek až nyní. O dvojce se zmínil šéf studia Disney na začátku března a od té doby všichni čekají na další informace. Co tedy víme?
Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

Kinům vládnou Letadla: připomeňte si ty nejlepší filmy Pixaru

27. 8. 2013 | Téma | Ladislav Loukota

Počínaje tímto čtvrtkem můžete své nejmenší vzít na animovaný snímek Letadla, jenž se odehrává ve světě Aut, dřívějším animáku studia Pixar. Jejich hlavním hrdinou je odvážný letoun Prášek, který se navzdory své prosté konstrukci dostane do velkolepého světového závodu rovnou mezi drsné konkurenty s proudovými motory. Letadla však ve skutečnosti pocházejí z produkce studia DisneyToon a nikoliv Pixaru, přesto se sluší při této příležitosti vzpomenout na skoro dvacetiletou tradici pixarovských animáků.
Úžasňákovi - trend současného filmu?

Úžasňákovi - trend současného filmu?

28. 1. 2008 | Recenze | red

Dokonalé digitální triky, špičková 3D animace, závratné rozpočty, velká studia a bezduchý nebo přinejlepším kompilativní obsah na jedné straně
Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

Michael Giacchino:The Incredibles – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

Když jsem poprvé v ruce držel soundtrack z Úžasňákových, hlavou se mi honila vesměs jediná otázka: Kdo je to vlastně ten Michael Giacchino? Odpověď byla nasnadě: No přeci autor hudby k herní verzi bondovky Tommorow Never Dies! (mj
Madagaskar

Madagaskar

17. 6. 2005 | Téma | red

Dosavadní produkce studií Pixar a DreamWorks se vyznačovala vysokou a téměř nekolísající kvalitou
Úžasňákovi - film pro celou rodinu

Úžasňákovi - film pro celou rodinu

28. 2. 2005 | Téma | red

Film získal Oscara za rok 2004 v kategoriích Nejlepší animovaný film a nejlepší střih zvukových efektů (Michael Silvers, Randy Thom)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.