Jeho další projekt by měl být zcela jiný. "Chystám se na anglickou látku, kterou bychom měli točit v angličtině v Africe. Tým bude český a v Čechách by se měl snímek dokončovat," řekl ČTK oscarový filmař, který ve Varech zabodoval svou Jízdou i Vratnými lahvemi. O tom, jak Kukyho přijme mezinárodní porota, nechtěl spekulovat. Ví, že jeho loutkový film je mezi ostatními trochu nepatřičným exotem, neboť je experimentální, i to, že cenu za herecký výkon nedostane. "To by se museli členové poroty zbláznit. Vůbec jim jejich práci nezávidím," dodal.
Pro soutěžní projekci si režisér přichystal překvapení. V úvodu totiž vypustil originál Kukyho zavěšený pod hroznem balonků do prostoru Velkého sálu Thermalu. "Mohl by se někomu z vás hodit," řekl a nevyloučil možnost, že hračka začne klesat už během promítání. "Je však možné, že tu pod stropem zůstane viset až do noci," upozornil.
Účast v soutěži však Svěrák přijal s nadšením. "Je to jeden z nejlepších festivalů a vítězstvím je pro mě už samo uvedení," přiznal. Kukyho nabízel už v Cannes, ale bez dabingu byl cizincům takřka nesrozumitelný. "Je totiž vizuálně náročný, ani titulky by na tom příliš nezměnily. Proto s pomocí castingové režisérky v Londýně snímek během léta obsadíme, chceme využít skutečné osobnosti. V září by se mělo točit ve studiu a koncem října bude hotovo," uvedl.
Výhodu natáčení s Kukym spatřuje režisér v tom, že nehraje v žádném jiném filmu ani v divadle a nedělá dabing. "Takže nám byl neustále k dispozici," zažertoval.
Počet zhruba 200.000 diváků, které zatím snímek vidělo, by podle Svěráka měl pozvolna narůstat. "Distributoři nám slíbili, že všech 40 kopií v kinech nechají do konce roku," uvedl. Už před premiérou tvrdil, že by rád před plátny viděl rodiče, kteří ještě dokážou být dětmi, s jejich ratolestmi. Protože příběh nedělal tak, aby mu rozuměly děti, ale aby mu také rozuměly děti. Je v něm totiž spousta věcí, které jsou určeny dospělým.
Při natáčení pracoval Svěrák s loutkami v přírodě a zapojil do hry ptáky, lišku, hlemýždě, motýly, raka i broučky. V době technologií 3D zasadil příběh zasadil do mikrosvěta a jeho protagonisty udělal dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v listí dělalo atmosféru a hmyz byl přirozeným komparsem. Spolupracoval s výtvarníkem Jakubem Dvorským, kameramanem Vladimírem Smutným, střihačem Aloisem Fišárkem a se členy souboru Buchty a loutky. Jednou z jeho inspirací bylo výtvarné dílo Františka Skály, který s přírodninami pracuje a natočil i loutky v lese jako komiks.
Film Kuky se vrací vznikl v produkci Jana Svěráka a Brita Erika Abrahama, s nímž už spolupracoval na oscarovém Koljovi a filmech Tmavomodrý svět a Vratné lahve. Koproducentem byla Česká televize a společnost RWE. Vedle režisérova syna Ondry se na plátně objeví Kristýna Fuitová Nováková, krátce i Oldřich Kaiser a Filip Čapka.
Dobrodružství medvídka Kukyho se dočkalo i literární podoby. Podle Svěráka se v obchodech objeví už druhá desetitisícová série.