Snímek Kuky se vrací si na pracovní projekci vysloužil potlesk

- Téma autor: red

Takřka proti proudu času se vydal scenárista, producent a režisér Jan Svěrák ve filmu Kuky se vrací. V době, kdy moderní počítačová technika umožňuje dokonale napodobit přírodu, natočil příběh plyšového medvídka v přírodě skutečné, kde mu ptáci, veverky, motýli, liška a dokonce i hmyz byli přirozeným komparzem. Snímku, který se v kinech objeví od 20. května, novináři na dnešní projekci zatleskali.

"Je to film pro všechny, kteří se nebojí být chvíli znovu dětmi," řekl o dobrodružně laděném i poetickém snímku jeho tvůrce. Na počátku byl nápad natočit film v přírodě "nízko u země" z pohledu psa, který přežije záplavy. Jak tento příběh před spaním vyprávěl svému synovi Ondrovi, rodily se další postavy. Vznikl medvídek Kuky a pes se dostal na vedlejší kolej. Při natáčení prý byly nejhodnější včely a pejsek Cipísek, naopak nejsložitější to bylo s veverkami a ježkem.

"Jednou z inspirací bylo výtvarné dílo Františka Skály, který s přírodninami pracuje a natočil i loutky v lese jako komiks. Film ale dělat nechtěl - a tak jsem našel výtvarníka Jakuba Dvorského, který tvoří počítačové hry," řekl Jan Svěrák po projekci. Pro Dvorského byla účast na tomto projektu zajímavým "vedlejšákem", i když dost intenzivním.

Kuky se vrací

"Navrhovat loutky bylo pro mě osvěžující a příjemné, protože po výtvarné stránce jde o stejnou práci jako počítačové adventury," uvedl výtvarník. Pořídil kresby i do stejnojmenné knížky, která vyjde v den premiéry 19. května. I Kuky se pak objeví v obchodech.

Na plátně se vypráví o tom, proč se plyšák Kuky ocitne v popelnici, pak na skládce a nakonec v lese. Sype se z něj totiž dřevitá vlna, která není pro Ondrovo astma dobrá. A malý kluk si večer před spaním představuje, jak se jeho medvídek touží vrátit domů a co všechno musí v lese podniknout.
"Hledal jsem loutkáře, kteří budou mít čas a nebojí se experimentovat. A členové pražského souboru Buchty a loutky jsou tak divocí, že i na mě to bylo moc. A tak jsem je musel usměrňovat, protože kamera, která byla vždy velice blízko, to jejich mrskání nestačila sledovat," řekl režisér ČTK. Na počítači pak vodicí dráty i nitě odstranil, ale loutkoherce musel v lese maskovat - umisťoval je do rigolů, zasypával jehličím a navlékal jim armádní oblek "hejkal", který vojáka v lese učiní takřka neviditelným.

Kuky se vrací

"Občas je z nich na plátně kousek vidět, ale běžný divák to nepozná," dodal režisér a upozornil, že jeho syn Ondra nejprve ve filmu hrát nechtěl, ale nakonec svolil. "Hraje lépe na piano," vysvětlil.
"Pracovní nahrávka dialogů, která sloužila jako podklad pro loutkoherce, vznikla na půdě naší chalupy v provizorním studiu, které jsme nazvali Tři deky. Malému Ondrovi se už tehdy nelíbilo, když nebyl chválen - to má po mně," podotkl Zdeněk Svěrák. Jeho hlas rovněž ve filmu zazní, i když ho syn musel tlačit do pozice většího morouse.

Film Kuky se vrací vznikl v produkci Jana Svěráka a Brita Erika Abrahama, s nímž už spolupracoval na oscarovém Koljovi a filmech Tmavomodrý svět a Vratné lahve. Koproducentem byla Česká televize a společnost RWE. Vedle malého Ondry se na plátně objeví Kristýna Fuitová Nováková, krátce i Oldřich Kaiser a Filip Čapka. Snímek bude mít mezinárodní premiéru začátkem července v soutěži karlovarského festivalu.

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.