Film se zabývá osudem sudetských Němců, kteří byli vyhnáni z Česka během druhé světové války. Snímek, který získal dvě bavorské filmové ceny je i na seznamu nominací na Oscara a soutěží o Zlatý globus 2011. V Česku je film divácky úspěšným.
Příběh, založený na skutečných událostech, se točí kolem podnikatele Augusta Habermanna v podání Marka Waschke. Jeho rodina vede ve čtvrté generaci pilu. August je Němec a jeho žena Jana (Hannah Herzsprung) je poloviční Židovkou, o čemž však neví. Oba si žijí normální život, stýkají se s lidmi z řad sudetských Němců i Čechů. Po vypuknutí války nacisté vpochodují do regionu, aby přivedli Augusta "domů do Říše". Morálně nezávadný Habermann se dostane mezi dvě fronty - nacisty je považován za přítelíčka Čechů, pro Čechy je nenáviděný okupant.
Film má vynikající obsazení hlavních rolí. Přesvědčivý je zejména Waschke, známý už z Buddenbrooků, a Karel Roden. Přesto ani oni nedokážou vdechnout postavám dost životnosti: jednání a charaktery jsou příliš povrchní, existuje jen dobro a zlo, nic mezi tím. Habermann je dobrý, jeho žena nevinná, jeho přítel čestný, jeho spolupracovníci oportunisti, většina ostatních je zkorumpovaná a nacisti jsou ďáblové.
Habermann se pokouší zachraňovat každého a všechno, na konci umírá jako mučedník. Film nakonec diváky propouští s ambivalentními pocity. Kdo tedy byl vinen? Odpověď zní: mnozí, velmi mnozí. Je třeba připočíst k dobru, že je to zpracováno ve filmu. Mohlo to být ale zpracováno lépe, uzavírá DPA.