Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn

12. 10. 2010 7:30 - Téma | Autor: red

Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn zdroj: Archiv

Ve 28 kopiích vstoupil minulý týden do kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a za první víkend přilákal do kin téměř 21.000 diváků, což zástupci distribuční společnosti Bontonfilm označili za slušný výsledek. Také domácí kritika přijala kontroverzní příběh tohoto dramatu ze Sudet vrcholícího pravdou o poválečném odsunu Němců vcelku kladně.

"V Habermannově mlýnu vraždí i Češi Němce. Unesou to diváci?," zeptala se v článku kritička MfD Mirka Spáčilová a připomněla slova Juraje Herze z předpremiérové tiskové konference. Zažil jsem koncentrační tábor, ztratil šedesát příbuzných, nemám tedy ani nejmenší důvod být vůči Němcům shovívavý. Ale nyní se už i v tisku odhalují hroby Němců zabitých po válce Čechy a proti skutečnosti je náš film ještě shovívavý," řekl novinářům.

"Habermannův mlýn nikoho emočně nesemele," byl titulek recenze v týdeníku Profit. Její autor postrádal "procítěnější zpracování" zajímavého tématu a silného příběhu - proto udělil snímku jen 40 procent. Hodnocení na internetových serverech je vstřícnější; diskutéři filmu udělují 73 procent. Přitom snímek označují za "profesionální řemeslo" i "černobílý pohled na Sudety v prohozeném gardu, ve kterém Herz honí příliš zajíců najednou". Chválí výkon Karla Rodena, na druhé straně kritizují několik rušivých střihů, hrozivé postsynchrony dabérů a to, že se ze čtyř příběhových linií dokončí jen jedna.

Habermannův Mlýn, Andrej Hryc zdroj: Archiv

"Hodně se od filmu čekalo, přinejmenším v oblasti vyrovnání s poválečnými zločiny Čechů na Němcích. Snímek Juraje Herze je však ve výsledku dosti rozpačitý," napsala kritička Týdne Irena Hejdová. Ve srovnání s Wajdovou Katyní připomíná podle ní filmovou fosilii, co do syrovosti a síly výpovědi jí nesahá ani po kotníky, uvedla.

Podle kritičky Práva Věry Míškové je Habermannův mlýn režisérovým "solidním pohledem do historie"; nicméně ani ona v příběhu neshledává kontroverznost či šokující odhalení. Chválí kameru Alexandra Šurkaly a lituje, že Roden nedostal v postavě hajného Březiny větší prostor. Za poctivé řemeslo označuje snímek Aleš Mečíř v deníku Metro.

"Staromilsky natočené drama ze Sudet trpí bolestínským patosem," upozornila Irena Zemanová v Hospodářských novinách. "Juraj Herz se ve své novince vrací hned dvakrát: k událostem konce války, o které se u nás umění dosud nerado 'špinilo', a ke svým vynikajícím režijním schopnostem, jež v sobě po třicet let nechal spíše podřimovat," napsal Vojtěch Rynda v Lidových novinách. Podle něj je tento snímek výtečný, nehledě na téma.
Ve stejném duchu píše i kritik týdeníku Instinkt Šimon Šafránek, i když mu vadilo, že některé situace vypadají jako vytržené z kontextu a negradují. Líbily se mu herecké výkony i scény vyprávěné obrazem.

Habermannův Mlýn, Karel Roden

"Jděte na nového Herze," nabádá diváky ve vedoucí kulturní rubriky a Víkendu Dnes Jan Kábrt. Za dobré považuje, že se pořád točí takové filmy, které i po pětašedesáti letech otevřou historické boláky, a člověk si uvědomí, že svět nikdy nebyl černobílý. Příběh německého průmyslníka ze Sudet je napínavý, skvěle zahraný a jde pod kůži lidských charakterů.

Herz se ve filmu Habermannův mlýn zaměřil na skutečné události z doby mezi mnichovskou dohodou a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci, neboť krutosti, které ho provázely, zůstávají dodnes tabu. Scénář vychází z románu spisovatele Josefa Urbana.

Hubert Habermann byl mlynář ze severomoravského Bludova. Byl Němec, ale s českými sousedy vycházel normálně. S některými se úzce přátelil, mluvil česky, a to i s příslušníky vlastní rodiny. Za války některým Čechům pomáhal. Po osvobození zmizel; ukázalo se, že byl v květnu 1945 zavražděn. Vražda nebyla nikdy řádně objasněna, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi po válce odsunuta.

ČLÁNKY O FILMU

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

13. 10. 2010 | Téma | red

Dva české filmy obsadily čelo víkendové tabulky nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Bařinovu tragikomedii Román pro muže zhlédlo dalších 37.888 diváků; celkem jich má na kontě už přes 284.000. Na druhém místě skončila novinka - Herzovo drama ze Sudet Habermannův mlýn. Podle informací Unie filmových distributorů ji vzápětí po premiéře v kinech vyhledalo 20.724 lidí.
Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn

Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn

6. 10. 2010 | Téma | red

Včera měl v Praze premiéru film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci, do kin vstoupí 7. října ve 28 kopiích. Do tří sálů multikina ve Slovanském domě a kina Lucerna přišli členové tvůrčí a herecké delegace včetně představitele hlavní role, německého herce Marka Waschkeho, který stejně jako režisér dostal začátkem roku Bavorskou filmovou cenu.
V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

5. 10. 2010 | Téma | red

Ve čtyřiadvaceti kopiích vstoupí 7. října do českých kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a dnes večer ho tvůrci představí na premiérových projekcích v pražském Slovanském domě a v kině Lucerna.
Habermannův mlýn

Habermannův mlýn

2. 10. 2010 | Téma | red

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.