Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn

12. 10. 2010 - 7:30 | Téma | red

Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn zdroj: tisková zpráva

Ve 28 kopiích vstoupil minulý týden do kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a za první víkend přilákal do kin téměř 21.000 diváků, což zástupci distribuční společnosti Bontonfilm označili za slušný výsledek. Také domácí kritika přijala kontroverzní příběh tohoto dramatu ze Sudet vrcholícího pravdou o poválečném odsunu Němců vcelku kladně.

"V Habermannově mlýnu vraždí i Češi Němce. Unesou to diváci?," zeptala se v článku kritička MfD Mirka Spáčilová a připomněla slova Juraje Herze z předpremiérové tiskové konference. Zažil jsem koncentrační tábor, ztratil šedesát příbuzných, nemám tedy ani nejmenší důvod být vůči Němcům shovívavý. Ale nyní se už i v tisku odhalují hroby Němců zabitých po válce Čechy a proti skutečnosti je náš film ještě shovívavý," řekl novinářům.

"Habermannův mlýn nikoho emočně nesemele," byl titulek recenze v týdeníku Profit. Její autor postrádal "procítěnější zpracování" zajímavého tématu a silného příběhu - proto udělil snímku jen 40 procent. Hodnocení na internetových serverech je vstřícnější; diskutéři filmu udělují 73 procent. Přitom snímek označují za "profesionální řemeslo" i "černobílý pohled na Sudety v prohozeném gardu, ve kterém Herz honí příliš zajíců najednou". Chválí výkon Karla Rodena, na druhé straně kritizují několik rušivých střihů, hrozivé postsynchrony dabérů a to, že se ze čtyř příběhových linií dokončí jen jedna.

Habermannův Mlýn, Andrej Hryc zdroj: tisková zpráva

"Hodně se od filmu čekalo, přinejmenším v oblasti vyrovnání s poválečnými zločiny Čechů na Němcích. Snímek Juraje Herze je však ve výsledku dosti rozpačitý," napsala kritička Týdne Irena Hejdová. Ve srovnání s Wajdovou Katyní připomíná podle ní filmovou fosilii, co do syrovosti a síly výpovědi jí nesahá ani po kotníky, uvedla.

Podle kritičky Práva Věry Míškové je Habermannův mlýn režisérovým "solidním pohledem do historie"; nicméně ani ona v příběhu neshledává kontroverznost či šokující odhalení. Chválí kameru Alexandra Šurkaly a lituje, že Roden nedostal v postavě hajného Březiny větší prostor. Za poctivé řemeslo označuje snímek Aleš Mečíř v deníku Metro.

"Staromilsky natočené drama ze Sudet trpí bolestínským patosem," upozornila Irena Zemanová v Hospodářských novinách. "Juraj Herz se ve své novince vrací hned dvakrát: k událostem konce války, o které se u nás umění dosud nerado 'špinilo', a ke svým vynikajícím režijním schopnostem, jež v sobě po třicet let nechal spíše podřimovat," napsal Vojtěch Rynda v Lidových novinách. Podle něj je tento snímek výtečný, nehledě na téma.
Ve stejném duchu píše i kritik týdeníku Instinkt Šimon Šafránek, i když mu vadilo, že některé situace vypadají jako vytržené z kontextu a negradují. Líbily se mu herecké výkony i scény vyprávěné obrazem.

Habermannův Mlýn, Karel Roden

"Jděte na nového Herze," nabádá diváky ve vedoucí kulturní rubriky a Víkendu Dnes Jan Kábrt. Za dobré považuje, že se pořád točí takové filmy, které i po pětašedesáti letech otevřou historické boláky, a člověk si uvědomí, že svět nikdy nebyl černobílý. Příběh německého průmyslníka ze Sudet je napínavý, skvěle zahraný a jde pod kůži lidských charakterů.

Herz se ve filmu Habermannův mlýn zaměřil na skutečné události z doby mezi mnichovskou dohodou a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci, neboť krutosti, které ho provázely, zůstávají dodnes tabu. Scénář vychází z románu spisovatele Josefa Urbana.

Hubert Habermann byl mlynář ze severomoravského Bludova. Byl Němec, ale s českými sousedy vycházel normálně. S některými se úzce přátelil, mluvil česky, a to i s příslušníky vlastní rodiny. Za války některým Čechům pomáhal. Po osvobození zmizel; ukázalo se, že byl v květnu 1945 zavražděn. Vražda nebyla nikdy řádně objasněna, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi po válce odsunuta.

ČLÁNKY O FILMU

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

13. 10. 2010 | Téma | red

Dva české filmy obsadily čelo víkendové tabulky nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Bařinovu tragikomedii Román pro muže zhlédlo dalších 37.888 diváků; celkem jich má na kontě už přes 284.000. Na druhém místě skončila novinka - Herzovo drama ze Sudet Habermannův mlýn. Podle informací Unie filmových distributorů ji vzápětí po premiéře v kinech vyhledalo 20.724 lidí.
Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn

Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn

6. 10. 2010 | Téma | red

Včera měl v Praze premiéru film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci, do kin vstoupí 7. října ve 28 kopiích. Do tří sálů multikina ve Slovanském domě a kina Lucerna přišli členové tvůrčí a herecké delegace včetně představitele hlavní role, německého herce Marka Waschkeho, který stejně jako režisér dostal začátkem roku Bavorskou filmovou cenu.
V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

5. 10. 2010 | Téma | red

Ve čtyřiadvaceti kopiích vstoupí 7. října do českých kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a dnes večer ho tvůrci představí na premiérových projekcích v pražském Slovanském domě a v kině Lucerna.
Habermannův mlýn

Habermannův mlýn

2. 10. 2010 | Téma | red

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.