Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn

6. 10. 2010 - 17:45 | Téma | red

Za účasti herců a tvůrců měl včera premiéru snímek Habermannův mlýn zdroj: tisková zpráva

Včera měl v Praze premiéru film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci, do kin vstoupí 7. října ve 28 kopiích. Do tří sálů multikina ve Slovanském domě a kina Lucerna přišli členové tvůrčí a herecké delegace včetně představitele hlavní role, německého herce Marka Waschkeho, který stejně jako režisér dostal začátkem roku Bavorskou filmovou cenu.

Diváky pozdravili také herci Karel Roden, Zuzana Kronerová, Andrej Hryc, Jan Hrušínský a dále například producenti Karel Dirka, Jan Kuděla, Pavel Nový a kameraman Alexander Šurkala.

"Byla to skvělá práce s výborným týmem lidí," řekl Waschke, který z plátna mluví česky. Scénář, pod jehož jedenáctou verzí je podepsán Wolfgang Limmer, vznikl na základě skutečných událostí. Odehrává se v malé vesnici v Sudetech mezi rokem mnichovské dohody 1938 a rokem 1945, kdy končí válka a začíná odsun. Podle Herze ukazuje jednu z nejčernějších kapitol ve vztazích mezi Čechy a Němci, neboť krutosti, které je provázely, zůstávají dodnes tabu.

Habermannův mlýn, Jan Hrušinský

Scénář vychází z románu spisovatele Josefa Urbana. Hubert Habermann byl mlynář ze severomoravského Bludova. Byl Němec, ale s českými sousedy vycházel normálně. S některými se úzce přátelil, mluvil česky, a to i s příslušníky vlastní rodiny. Za války některým Čechům pomáhal. Po osvobození zmizel; ukázalo se, že byl v květnu 1945 zavražděn. Vražda nebyla nikdy řádně objasněna, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi po válce odsunuta.

"Nemá se oplácet zlé zlým. I proto vyhnání Němců po válce nebylo důstojné českého národa. Byly tam msty, obava z toho, že Němci věděli, kdo je udavač, byl tam i majetek. Tato příkoří nebyla nikdy odčiněna," řekl ČTK režisér, který snímek považuje za částečné vyrovnání se s minulostí.

Habermannův mlýn

Proto ve filmu ponechal i scénu, ve které kněz říká jednomu z hitlerovců, aby se ve Vatikánu obrátil na pátera Hudala, který zařídí jeho odvoz do Argentiny. "To byl trošku boj, zvláště s bavorskou stranou, neboť Bavorsko je katolickou zemí," dodal režisér, který mnohokrát upravoval scénář. Jako dítě prošel koncentračním táborem Sachsenhausen. I proto chtěl, aby se v odjíždějícím transportu na plátně objevila žena hlavního hrdiny s křížkem na krku a s židovskou hvězdou na hrudi.

"Lidé jsou všude stejní, rozumný člověk proti tomu nemůže mít námitky," komentoval to Roden před časem na tiskové konferenci. I podle Jana Hrušínského zůstane otázka, jak oplácet zlo, dlouho nevyřešena. "Nejsem si jist, zda vám mohu v souvislosti s tímto tématem popřát příjemný večer," řekl Hrušínský premiérovému publiku.

Habermannův mlýn, Karel Roden

Podle německého producenta Karla Dirky nejde jen o otázku, jak se chovali Češi nebo Němci za války a po ní. "Jde o charakterovou stránku člověka, která nemá s nacionalismem ani fašismem nic společného. Když je charakter lidí narušený, může to mít fatální důsledky. Vypjatá doba pak jen ještě víc umožňuje lidské zlobě vyvřít," dodal.

Herz udělal dvě filmové verze - českou s německými titulky a německou s titulky v češtině. Začátkem ledna bude Habermannův mlýn uveden v německé a rakouské distribuci, už v listopadu se má objevit v amerických kinech. Podle producenta Jana Kuděly přispěla česká strana do 87milionového rozpočtu 33 miliony, téměř třetinu pokryl grant fondu kinematografie.

ČLÁNKY O FILMU

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

13. 10. 2010 | Téma | red

Dva české filmy obsadily čelo víkendové tabulky nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Bařinovu tragikomedii Román pro muže zhlédlo dalších 37.888 diváků; celkem jich má na kontě už přes 284.000. Na druhém místě skončila novinka - Herzovo drama ze Sudet Habermannův mlýn. Podle informací Unie filmových distributorů ji vzápětí po premiéře v kinech vyhledalo 20.724 lidí.
Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn

Více než 20 tisíc diváků vidělo o víkendu Herzův Habermannův mlýn

12. 10. 2010 | Téma | red

Ve 28 kopiích vstoupil minulý týden do kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a za první víkend přilákal do kin téměř 21.000 diváků, což zástupci distribuční společnosti Bontonfilm označili za slušný výsledek. Také domácí kritika přijala kontroverzní příběh tohoto dramatu ze Sudet vrcholícího pravdou o poválečném odsunu Němců vcelku kladně.
V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

V Praze má dnes premiéru snímek Habermannův mlýn

5. 10. 2010 | Téma | red

Ve čtyřiadvaceti kopiích vstoupí 7. října do českých kin film Juraje Herze Habermannův mlýn. Vznikl v česko-německo-rakouské koprodukci a dnes večer ho tvůrci představí na premiérových projekcích v pražském Slovanském domě a v kině Lucerna.
Habermannův mlýn

Habermannův mlýn

2. 10. 2010 | Téma | red

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.