Shrek je u konce, zopakuje studio Dreamworks jeho úspěch?

21. 5. 2010 - 6:00 | Téma | red

Shrek je u konce, zopakuje studio Dreamworks jeho úspěch? zdroj: tisková zpráva

Shrek udělal pro americké filmové studio DreamWorks Animation SKG Inc hodně. Mezitím co roztomilý zlobr Shrek prodělává ve svém posledním filmovém dobrodružství krizi středního věku, studio hledá způsob, jak zopakovat jeho úspěch.

Shrek: Zvonec a konec, které má v amerických kinech premiéru v pátek, je označován čtvrté a poslední pokračování této animované série. A jestli zelený zlobr mluvící hlasem komika Mikea Myerse vykazuje jisté známky únavy, pak to může být příčinou předpovědí některých analytiků, podle nichž nemusí být uvedení posledního Shreka do kin tak úspěšné jako předchozí části.

DreamWorks je stejně závislé na sériích jako kterékoli jiné hollywoodské studio v tomto věku velkorozpočtových filmů a jak se zatahuje opona za Shrekem, musí společnost tím více spoléhat na své zbylé tři "vlajkové lodi", má-li udržet vlastní růst. Ale zatím se Kung Fu Panda, Madagaskar ani Jak vycvičit draka nevyrovnaly Shrekovi s jeho hvězdným prodejem DVD, licencí na zboží, zájezdním představením a atrakcí v kalifornském zábavním parku.

Shrek

"Shrek udělal DreamWorks. Můžete si myslet, že DreamWorks udělal Shreka, ale skutečně je to naopak," říká analytik Barton Crockett. Od roku 2001, kdy se objevil první film, znamenal Shrek pro studio DreamWorks více než miliardu dolarů zisku, dodává. V porovnání s tím Kung Fu Panda a Madagaskar prokázaly jen zhruba dvoutřetinovou úspěšnost při tvorbě zisku, říká analytik Michael Pachter; každá položka ale podle něj nemusí shrábnout jackpot. "Cílem je být hodně ziskový. Řečeno baseballovou terminologií dostávat se na první a druhou metu a tu a tam odpálit homerun," vysvětluje Pachter. "Když se budete pokoušet trefit homerun pokaždé, když se postavíte k odpalu, tak budete hodně často vyautováni," dodává.

V posledním filmu Shrek trpí krizí středního věku. Aby utekl od povinností rodinného života, upíše se skřítku Rumpelstiltskinovi, že s ním vymění den ze své minulosti za možnost užít si zas život jako pravý zlobr v bažině a děsit vesničany. Ale onen den, kterého se vzdal - aniž by to sám tušil - je tím dnem, kdy se narodil. A i když dál existuje, jeho žena Fiona ho nezná a Shrek musí znovu bojovat o její lásku i proti Rumpelstiltskinovi.

 Shrek

Film je protkán prvky úzkosti a stejné pocity vyjadřují i někteří investoři ohledně studia DreamWorks. V úterý poklesly akcie společnosti o 5,9 procenta poté, co analytik Benjamin Mogil předpověděl, že Shrek bude mít o úvodním víkendu v USA a Kanadě kasovní zisky "jen" 75 až 90 milionů dolarů. Jiní analytici ale uvádějí, že film během úvodního víkendu vydělá 100 až 120 milionů dolarů.

Stejně rozkolísané jsou i první názory kritiků. Roger Moore z listu Orlando Sentinel napsal, že to vypadá, jako by "DreamWorks začal nudit ten zlobr, co snesl zlaté vejce". Ale Pete Hammond z Box Office Magazine soudí, že jde "bezpochyby o nejlegračnější film roku - alespoň prozatím".

A ačkoli velký zlobr se chystá před diváky naposledy poklonit, DreamWorks už má nové plány, jak tenhle úspěch ještě trochu podojit. V příštím roce chce studio poslat do kin film Kocour v botách, v němž se vlastního příběhu dočká kocour, jenž se k Shrekovi připojil od druhého pokračování. A i v tomto snímku animovaného kocoura namluví Antonio Banderas.

ČLÁNKY O FILMU

Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

31. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Shrek vydělal celosvětově svým tvůrcům více než 3 miliardy dolarů. A nyní se chystá poslední velké pokračování. Nezní to příliš důvěryhodně, protože studio Dreamworks zatím k této informaci mlčí, ale v internetovém podcastu to propálil Antonio Banderas, který v populární sérii namluvil kocoura v botách.
Díky úspěchu posledního Shreka se zdvojnásobil zisk studia DreamWorks

Díky úspěchu posledního Shreka se zdvojnásobil zisk studia DreamWorks

30. 10. 2010 | Téma | red

Americký výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation v letošním třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 39,8 milionu dolarů (710 milionů Kč) díky úspěchu nového dílu série o dobrodružstvích zlobra Shreka. Oznámila to v noci na dnešek firma, která v loňském třetím čtvrtletí vydělala 19,6 milionu dolarů.
Animovaný Shrek a thriller Počátek vedou návštěvnost českých kin

Animovaný Shrek a thriller Počátek vedou návštěvnost českých kin

27. 7. 2010 | Téma | red

Americký animovaný snímek Shrek: Zvonec a konec druhý týden vévodí návštěvnosti tuzemských kin. Přestože nesklízí příliš příznivé kritiky, podle informací Unie filmových distributorů ho již vidělo bezmála 230.000 diváků, kteří už nechali v pokladnách téměř 35 milionů korun.
Poslední díl Shreka si po premiéře v českých kinech vede nejlépe z celé série

Poslední díl Shreka si po premiéře v českých kinech vede nejlépe z celé série

20. 7. 2010 | Téma | red

Americký animovaný snímek Shrek: Zvonec a konec zaujal hned po premiéře místo v čele žebříčku nejnavštěvovanějších tuzemských filmů. Přestože nesklízí příliš příznivé kritiky, podle informací Unie filmových distributorů ho o víkendu zhlédlo téměř 100.000 diváků, kteří v pokladnách nechali přes 15 milionů korun.
Shrek: Zvonec a konec

Shrek: Zvonec a konec

10. 7. 2010 | Téma | red

Poslední kapitola. Co nás čeká ve čtvrtém díle Shreka? Mnohem drsnější Fiona, otylý Kocour v botách a mnohem zmatenější Oslík. A království Za sedmero horami vzhůru nohama. Na svědomí to má Shrek, který vypustil do světa jedno velmi nerozumné přání.
Shrek: Zvonec a Konec prý jen omílá nápady z předchozích dílů

Shrek: Zvonec a Konec prý jen omílá nápady z předchozích dílů

12. 6. 2010 | Téma | red

Oblíbený zlobr Shrek se v novém pokračování svých dobrodružství musí vypořádat s následky jednoho svého nepromyšleného přání. Vrátit se alespoň na jediný den k bývalému životu obávaného a osamělého obyvatele lesa ale uvrhne celé pohádkové království do chaosu, proti němuž pomůže jen opravdová láska. Snímku nazvanému Shrek: Zvonec a konec však kritici vyčítají nadměrnou "recyklaci" humoru z předchozích filmů o zeleném silákovi. Čtvrtý a zároveň prý poslední díl animované série vstupuje do českých kin 15. července.
Shrek: Zvonec a konec vévodí americkým kinům už 3 týdny

Shrek: Zvonec a konec vévodí americkým kinům už 3 týdny

8. 6. 2010 | Téma | red

Čtvrtý díl animované komedie o zeleném zlobru Shrekovi vede návštěvnost severoamerických kin i třetí týden po svém uvedení. Na druhé místo žebříčku se po uplynulém víkendu dostala komedie Dostaň ho tam a třetí příčku obsadil film Vrahouni.
Nový Shrek porazil v amerických kinech Sex ve městě 2

Nový Shrek porazil v amerických kinech Sex ve městě 2

1. 6. 2010 | Téma | red

Shrek: Zvonec a konec, čtvrtý díl animované komedie o zeleném zlobru Shrekovi, i druhý týden po svém uvedení kraloval návštěvnosti severoamerických kin. Na druhé místo se o tomto víkendu zařadilo druhé filmové pokračování Sexu ve městě a třetí byla další novinka Princ z Persie: Písky času, uvedla agentura Reuters.
Přestože poslední díl Shreka vede v amerických kinech, distributoři jsou zklamáni

Přestože poslední díl Shreka vede v amerických kinech, distributoři jsou zklamáni

24. 5. 2010 | Téma | red

Nejúspěšnějším filmem v amerických kinech byl tento týden čtvrtý díl animované komedie Shrek. Zelený zlobr ale filmové distributory trochu zklamal, od jeho uvedení do kin čekali více.
Eddie Murphy a Melanie Brown se sešli na premiéře posledního dílu Shreka

Eddie Murphy a Melanie Brown se sešli na premiéře posledního dílu Shreka

18. 5. 2010 | Téma | red

Melanie Brownová, která se nejvíce proslavila jako členka divčí kapely Spice Girls přijela podpořit svého bývalého partnera Eddieho Murphyho na nedělní americkou slavnostní premiéru posledního dílu animovaného Shreka: Zvonec a konec.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.