Sedm nejočekávanějších filmů roku 2015

- eXtra kiNo autor: Ladislav Loukota

Filmové krásy loňského roku jsou za námi, jaké blockbustery na nás proto čekají v roce novém? Vrátí se Hvězdné války, Avengers i dinosauři z Jurského světa. Rok 2015 bude z hlediska silných značek snad tím doposud nejnabitějším, a spolu s tím se nabízí i otázka, zdali všechny trháky získají dostatek diváků. My vám přinášíme krátkou ochutnávku nejočekávanější sedmičky.

Nedávno jsme vám ukázali nejsledovanější trailery a nyní nabízíme naší "dokinovskou" přehlídku toho, na co se sami nejvíc těšíme. 

Avengers: Age of Ultron
V květnu dorazí dva roky očekávané završené Fáze 2 filmových marvelovek skrze týmovku Avengers: Age of Ultron (české jméno zatím neznámé). Kapitán Amerika, Thor, Iron-Man a další se tentokrát poperou s umělou inteligencí Ultron. Očekávat lze ve především temnější kontury - zatímco éra do prvních Avengers se nesla především v duchu expozice superhrdinu, po Avengers dochází spíše na dekonstrukce komiksového světa od panikařícího Tonyho Starka ve třetím Iron-Manovi po rozvrat SHIELDu ve druhém Kapitánovi. Krom Avengers příští rok dorazí z marvelácké stáje i Ant-Man, ze světa Marvelu (komiksů, ne filmové série) pak své štěstí znovu zkusí i Fantastická čtyřka.

Star Wars: Force Awakens

Druhým nejočekávanějším releasem, alespoň z hlediska davů fanatických fanoušků, pak bude přímé, kánonické pokračování příběhu Hvězdných válek, tentokrát v režii J. J. Abramse. Premiéra je zatím naplánována na prosinec. Snímek přímo navazující na Episodu 6 (resp. 30 let za ní) má nakopnout novou trilogii i seriál spin-off filmů. Očekávání jsou o to zvýšenější, že jde i o první ukázku, jak se značkou studio Disney. Původně přitom hrozila paradoxní situace, kdyby se snímek v režii J.J. Abramse popral s třetím pokračováním rebootovaného filmového Star Treku, který rovněž nakopl Abrams. Zatím nepojmenovaný nový Star Trek ale nakonec cílí na rok 2016.

Jurský svět
Mnozí běžnější diváci naopak vkládají naděje do návratu jiné staré značky, volného pokračování Jurského parku jménem Jurský svět. První trailer však přesto zavání spíše průserem, Jurský svět totiž připomíná mix komedie a starých známých hororových klišé ve stylu Čelistí - dinosauří park tu sice nakonec úspěšně funguje, ale vlivem uniklých geneticky vylepšených dinosaurů osamocený geroj s tváří Chrise Pratta (Strážci galaxie) varuje správce parku před rizikem pro návštěvníky. Které se dle obrázků naplní v celé jeho krvavé kráse. Jurský svět tak může být největším zklamáním roku, stejně jako i největším (pozitivním) překvapením. Snímek dorazí v červnu.

Inside Out
Po dlouhém období sequelů se naopak k novince rozhýbalo studio Pixar. Tentokrát se Pixar ve své letní novince zaměří na... emoce. Inside Out ukáže pixaří pojetí mozkového centra, v němž se perou různé anstropomorfizované emoce malé holčiny, která si kvůli přestěhování rodičů musí zvykat na nový domov. Zní to podobně subverzivně a svěže jako Příšerky s.r.o., okořeněné o závan vyprávění z pochodů organismu ve stylu Byl jednou jeden člověk. Konkurentem na poli animáků bude Inside Out celovečerní adaptace stipů Peanuts.

Furious 7
Jestli byl někdo na pochybách ohledně přepálené šílenosti značky filmů Rychle a zběsile, Furious7 ho už v úvodu traileru skokem aut z letadla a následným přepadením rotačními kulomety vyzbrojeným autobusem (!) přesvědčí, že tady se na realitu nehraje. Vzhledem k šílené koncentraci akčních hvězd - krom starých známých jako Vin Diesel, The Rock nebo MIchelle Rodriguez nově i Kurt Russell a Jason Statham - plus nelze opomenout ani tragicky zesnulého Paula Walkera - to však filmu dost možná rádi promineme. Premiéra je momentálně naplánována na počátek dubna.

Padesát odstínu šedi
A podobně jako v případě Furious 7 tu máme i další film, kterým bude každý opovrhovat... než bude utlučen čepicemi milionových davů fanatických příznivců jeho prostinké látky. Jediným rozdílem je skutečnost, že Padesát odstínů šedi cílí především na ženské divačky. Od filmu adaptujícího knihu s pověstí "porna pro ušlápnuté paničky" se v zásadě nečeká nic menšího než kasovní trhák a již obsazení hlavních rolí tak v uplynulém roce čeřilo vody filmového světa. Nakonec si BDSM milovníka Christiana střihne Jamie Dornan (ponejvíce známý jako šerif ze seriálu Once Upon a Time), zatímco "nevinnou" Anastázii Dakota Johnson (naposledy Need For Speed). Hype kolem filmu vyvrcholí v únoru.

Spectre
Závěrečnou silnou značkou roku 2015 bude 24. Bondovka z dílny Sama Mendese. Nejde přitom jenom o pokračování trampot 007, ale především extrémní výdělky minulého dílu řady Skyfall. Spectre navíc krom silné sestavy ze Skyfall přináší i nostalgické kvality – Spectre je organizace padouchů ze zlatého období prvních Bondovek, těšit se tak můžeme na další citace klasiky, která je, zdá se, v dnešní popkultuře už naprostou nezbytností. 007 se do boje pustí v listopadu. Na konci roku se tak zřejmě porve i s novým dílem Mission Impossible.

Tagy: filmový přehled

Zdroje: Vlastní,YouTube

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.