Recenze: Tenkrát v Hollywoodu – Tarantino a šedesátá léta

14. 8. 2019 - 9:17 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Tenkrát v Hollywoodu – Tarantino a šedesátá léta zdroj: tisková zpráva

Výlet do zákulisí filmového průmyslu šedesátých let láká na skvělé herce, chytrou režii a nečekané zvraty. Ale není zdaleka pro každého.

Quentin Tarantino je režisérský a scenáristický bůh. Má dva Oscary, herecké hvězdy se doslova rvou o to, aby mohly hrát v jeho filmu, a v Hollywoodu si může točit, co chce. Obvykle to totiž buď vydělá, nebo jde o dostatečně velkou pecku na to, že nikdo moc neřeší, když to nevydělá. Tarantino film a televizi miluje. A rozhodl se, že ve svém nejnovějším díle složí poklonu právě těmhle dvěma věcem. Jeho Tenkrát v Hollywoodu tak měl být výlet do Mekky filmového průmyslu a do šedesátých let. Ale ne do těch opravdových, spíš do takových, jak si je Tarantino pamatoval.

Děj se točí okolo Ricka Daltona a Cliffa Bootha. Ti dva jsou kolegové a kámoši, Rick se živí jako herec, Cliff mu dělá kaskadéra. Dalton se proslavil seriálem Zákon odměny, kde hrál nekompromisního lovce lidí, jenž na divokém západě pátrá po desperátech a nápis „Hledá se mrtvý nebo živý“ přestává číst někde v půlce. Tenhle drsňák ví, že je jednodušší napálit svému protivníkovi kulku do hlavy než ho tahat na šibenici.

tenkrát v hollywoodu 1 zdroj: tisková zpráva

Bohužel Zákon pomsty nedávno skončil a Rick ne a ne najít nový seriál nebo roli, která by mu mohla pomoci nakopnout skomírající kariéru. Je sice pořád hvězda a vedle něj bydlí režisér Roman Polanski a nádherná herečka Sharon Tate, ale ví, že mu ujíždí vlak. Naneštěstí on, ani jeho kamarád Cliff nebo sousedé netuší, že do pohodového života hollywoodských celebrit brzy vstoupí Charles Manson a jeho sekta. A s ní i krutá vražda, která otřásla světem.

Jsem velký fanda Tarantina. Všechny filmy jsem viděl, půlku z nich několikrát a baví mě, jak si už tři dekády udržuje osobitost a neztrácí nic ze svého režisérského a scenáristického nadšení. A na Tenkrát v Hollywoodu jsem se těšil. Hodně. A byl jsem zklamaný. A vlastně taky hodně. Problém ale nejspíš není samotný film, nýbrž jeho téma.

tenkrát v hollywoodu 3 zdroj: tisková zpráva

Tenkrát v Hollywoodu vypadá skvěle. Tarantinovy hrátky s kamerou v dialozích při natáčení westernového seriálu jsou chytré i zábavné, projížďka ulicemi zářícího Los Angeles šedesátých let vizuálně vyráží dech. I herci tu odvádějí absolutní výkony. Nejvíc prostoru si pro sebe samozřejmě urvali Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, přičemž ten první tu bojuje sám se sebou a faktem, že cítí, že jeho hvězdný čas se chýlí ke konci, a druhý se zase stoicky klidně vyrovnává s tím, že už má to nejlepší za sebou.

A jejich kamarádství jim člověk doslova žere od první vteřiny. Margot Robbie je tu nadpozemsky krásná a další hvězdy dovedou zaujmout i na minimu prostoru. Celkově se na to prostě dobře dívá. Jen to není moc zábavné. Proč? No… to už je trošku složitější.

tenkrát v hollywoodu 5 zdroj: tisková zpráva

Tenkrát v Hollywoodu evidentně skutečně je hodně osobní projekt, bohužel Tarantino se v něm obrací k době a ke kultuře, kterou v Česku prakticky neznáme. Seriály, na něž se odkazuje, tu většinou nikdo nikdy neviděl a jejich názvy jen málokomu něco řeknou. Například u Nespoutaného Djanga vycházel Tarantino z westernů, jaké znají i diváci uprostřed Evropy. Spoustu z nich, nebo alespoň jejich styl a pravidla, jsme znali i my. Ne třeba konkrétně, avšak díky hudbě a známé atmosféře se člověk zkrátka mohl naladit na stejnou vlnu jako Tarantino a film si užít.

Podobné to bylo i u Hanebných panchartů. I když člověk „nevěděl“, z čeho mistr zrovna vychází, měl alespoň tušení a mohl se vézt s ním. Tady ne. Tenkrát v Hollywoodu mi svým způsobem připomnělo Tarantinovu Jackie Brown. Ne stylem nebo příběhem, ale tím, že čeští fandové Pulp Fiction se v roce 1997 těšili na další režisérův film a dostali něco, co do značné míry nemohli pochopit, protože Jackie Brown vycházela z žánru blaxploitation, který tehdy u nás neznal prakticky nikdo.

I v Tenkrát v Hollywoodu tak často budete koukat na plátno, na němž se děje něco, u čeho tušíte, že to asi má být cool, vtipné, dramatické nebo chytře vymyšlené, protože to vychází „z něčeho“, ovšem asi mnohdy nebudete mít tušení z čeho. A pak je sakra těžké do filmu proniknout.

zdroj: Falcon

Vůči Tarantinovi by nebylo fér tvrdit, že odvedl špatnou práci. Neodvedl, Tenkrát v Hollywoodu je herecky výtečné, vizuálně strhující a příběhově minimálně zajímavé. Jen zkrátka pracuje s něčím, co divák z malé země uprostřed Evropy nezná a logicky si pak nový režisérův film nemůže tolik užít tak moc jako věcí znalé publikum v Americe.

Na rozdíl od starých kung-fu filmů, westernů, válečných filmů o zabíjení nácků a dalších je pro mě to, z čeho Tarantino vycházel ve své novince, velká neznámá. A tak jsem si to užil asi jen napůl. Vidět byste to ale určitě měli i tak. Už kvůli lahůdkovému závěru.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu vyjde i knižně

Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu vyjde i knižně

23. 6. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tenkrát v Hollywoodu je zatím poslední film režiséra Quentina Tarantina a celkově jeho předposlední.
Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

Překvapení na Oscarech - bodoval Parazit, Pitt i Phoenix

10. 2. 2020 | Téma | Adam Homola

Jakkoliv nám letošní nominace nepřišly nijak zvlášť zajímavé, výsledky překvapivé jsou. Akademie byla tentokrát mnohem méně předvídatelná a místo sázek na jistotu zvolila pestřejší skvadru vítězů. Proto vyhrál Parazit tolik cen, ale zaslouženě bodoval i Brad Pitt, Taika Waititi, nebo Joaquin Phoenix. Kompletní výsledky najdete níže:
Tenkrát v Hollywoodu se vrací v rozšířené verzi a ukazuje nepoužité záběry

Tenkrát v Hollywoodu se vrací v rozšířené verzi a ukazuje nepoužité záběry

30. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tenkrát v Hollywoodu teprve nedávno dokončilo svoji tour po celosvětových kinech a už tam míří znova. A navíc se brzy objeví i v digitálu a na blu-ray, kde najdeme spoustu bonusů.
Od bondovky až po komiksy, aneb co jsme od Tarantina neviděli

Od bondovky až po komiksy, aneb co jsme od Tarantina neviděli

15. 8. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Chtěli byste od jednoho z nejlepších režisérů současnosti vidět bondovku, comicsovou akci, nebo se raději vrátit na divoký západ?
Tarantino vytahuje z rukávu nový trailer na Tenkrát v Hollywoodu

Tarantino vytahuje z rukávu nový trailer na Tenkrát v Hollywoodu

22. 5. 2019 | Trailery | Adam Homola

Teaser nezklamal a vysoko nastavenou laťku drží i nově vydaný oficiální trailer. Tenkrát v Hollywoodu měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes, kde sklidil nadšené ovace a pochvalnými reakcemi se to na Twitteru jen hemží.
Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu se představuje prvním trailerem

Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu se představuje prvním trailerem

20. 3. 2019 | Trailery | Adam Homola

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie a asi tak dvacet dalších více či méně známých herců, které kočíruje Quentin Tarantino. Co víc si přát?
V nové tarantinovce doplní duo DiCaprio & Pitt svůdná Margot Robbie

V nové tarantinovce doplní duo DiCaprio & Pitt svůdná Margot Robbie

7. 8. 2018 | Novinky | Adam Homola

Tarantinovka Once Upon a Time in Hollywood se zrovna natáčí v Los Angeles a jeho blízkém okolí. Fotku Brada Pitta a Leonarda DiCapria jste už asi viděli, ale teď se nám konečně představuje i hlavní ženská herecká hvězda, Margot Robbie.
Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na první fotce z nové tarantinovky

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na první fotce z nové tarantinovky

28. 6. 2018 | Novinky | Adam Homola

Když začne Quentin Tarantino pracovat, zpozorníme. Obzvláště teď, kdy chystá Once Upon a Time in Hollywood. Jeho nejnovější a zřejmě předposlední film je narvaný hvězdami k prasknutí a ty dvě největší, Brad Pitt a Leonardco DiCaprio, se nám představují na první fotce.
Brad Pitt a Leonardo DiCaprio se budou snažit prorazit v Hollywoodu plném hipíků

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio se budou snažit prorazit v Hollywoodu plném hipíků

2. 3. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Quentin Tarantino pošle svůj předposlední film do kin už v srpnu příštího roku, tudíž by se mělo začít natáčet v dohledné době. Film už má název a potvrzeny jsou i dvě hlavní hvězdy. Tarantinovu novinku budeme příští rok v kinech hledat pod názvem Once Upon a Time in Hollywood, hlavní roli si zahraje Leonardo DiCaprio a sekundovat mu bude Brad Pitt.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.