Recenze: Tenkrát v Hollywoodu – Tarantino a šedesátá léta

14. 8. 2019 9:17 - Recenze | Autor: Matěj Svoboda

Recenze: Tenkrát v Hollywoodu – Tarantino a šedesátá léta Zdroj: Archiv

Výlet do zákulisí filmového průmyslu šedesátých let láká na skvělé herce, chytrou režii a nečekané zvraty. Ale není zdaleka pro každého.

Quentin Tarantino je režisérský a scenáristický bůh. Má dva Oscary, herecké hvězdy se doslova rvou o to, aby mohly hrát v jeho filmu, a v Hollywoodu si může točit, co chce. Obvykle to totiž buď vydělá, nebo jde o dostatečně velkou pecku na to, že nikdo moc neřeší, když to nevydělá. Tarantino film a televizi miluje. A rozhodl se, že ve svém nejnovějším díle složí poklonu právě těmhle dvěma věcem. Jeho Tenkrát v Hollywoodu tak měl být výlet do Mekky filmového průmyslu a do šedesátých let. Ale ne do těch opravdových, spíš do takových, jak si je Tarantino pamatoval.

Děj se točí okolo Ricka Daltona a Cliffa Bootha. Ti dva jsou kolegové a kámoši, Rick se živí jako herec, Cliff mu dělá kaskadéra. Dalton se proslavil seriálem Zákon odměny, kde hrál nekompromisního lovce lidí, jenž na divokém západě pátrá po desperátech a nápis „Hledá se mrtvý nebo živý“ přestává číst někde v půlce. Tenhle drsňák ví, že je jednodušší napálit svému protivníkovi kulku do hlavy než ho tahat na šibenici.

tenkrát v hollywoodu 1 Zdroj: Archiv

Bohužel Zákon pomsty nedávno skončil a Rick ne a ne najít nový seriál nebo roli, která by mu mohla pomoci nakopnout skomírající kariéru. Je sice pořád hvězda a vedle něj bydlí režisér Roman Polanski a nádherná herečka Sharon Tate, ale ví, že mu ujíždí vlak. Naneštěstí on, ani jeho kamarád Cliff nebo sousedé netuší, že do pohodového života hollywoodských celebrit brzy vstoupí Charles Manson a jeho sekta. A s ní i krutá vražda, která otřásla světem.

Jsem velký fanda Tarantina. Všechny filmy jsem viděl, půlku z nich několikrát a baví mě, jak si už tři dekády udržuje osobitost a neztrácí nic ze svého režisérského a scenáristického nadšení. A na Tenkrát v Hollywoodu jsem se těšil. Hodně. A byl jsem zklamaný. A vlastně taky hodně. Problém ale nejspíš není samotný film, nýbrž jeho téma.

tenkrát v hollywoodu 3 Zdroj: Archiv

Tenkrát v Hollywoodu vypadá skvěle. Tarantinovy hrátky s kamerou v dialozích při natáčení westernového seriálu jsou chytré i zábavné, projížďka ulicemi zářícího Los Angeles šedesátých let vizuálně vyráží dech. I herci tu odvádějí absolutní výkony. Nejvíc prostoru si pro sebe samozřejmě urvali Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, přičemž ten první tu bojuje sám se sebou a faktem, že cítí, že jeho hvězdný čas se chýlí ke konci, a druhý se zase stoicky klidně vyrovnává s tím, že už má to nejlepší za sebou.

A jejich kamarádství jim člověk doslova žere od první vteřiny. Margot Robbie je tu nadpozemsky krásná a další hvězdy dovedou zaujmout i na minimu prostoru. Celkově se na to prostě dobře dívá. Jen to není moc zábavné. Proč? No… to už je trošku složitější.

tenkrát v hollywoodu 5 Zdroj: Archiv

Tenkrát v Hollywoodu evidentně skutečně je hodně osobní projekt, bohužel Tarantino se v něm obrací k době a ke kultuře, kterou v Česku prakticky neznáme. Seriály, na něž se odkazuje, tu většinou nikdo nikdy neviděl a jejich názvy jen málokomu něco řeknou. Například u Nespoutaného Djanga vycházel Tarantino z westernů, jaké znají i diváci uprostřed Evropy. Spoustu z nich, nebo alespoň jejich styl a pravidla, jsme znali i my. Ne třeba konkrétně, avšak díky hudbě a známé atmosféře se člověk zkrátka mohl naladit na stejnou vlnu jako Tarantino a film si užít.

Podobné to bylo i u Hanebných panchartů. I když člověk „nevěděl“, z čeho mistr zrovna vychází, měl alespoň tušení a mohl se vézt s ním. Tady ne. Tenkrát v Hollywoodu mi svým způsobem připomnělo Tarantinovu Jackie Brown. Ne stylem nebo příběhem, ale tím, že čeští fandové Pulp Fiction se v roce 1997 těšili na další režisérův film a dostali něco, co do značné míry nemohli pochopit, protože Jackie Brown vycházela z žánru blaxploitation, který tehdy u nás neznal prakticky nikdo.

I v Tenkrát v Hollywoodu tak často budete koukat na plátno, na němž se děje něco, u čeho tušíte, že to asi má být cool, vtipné, dramatické nebo chytře vymyšlené, protože to vychází „z něčeho“, ovšem asi mnohdy nebudete mít tušení z čeho. A pak je sakra těžké do filmu proniknout.

Vůči Tarantinovi by nebylo fér tvrdit, že odvedl špatnou práci. Neodvedl, Tenkrát v Hollywoodu je herecky výtečné, vizuálně strhující a příběhově minimálně zajímavé. Jen zkrátka pracuje s něčím, co divák z malé země uprostřed Evropy nezná a logicky si pak nový režisérův film nemůže tolik užít tak moc jako věcí znalé publikum v Americe.

Na rozdíl od starých kung-fu filmů, westernů, válečných filmů o zabíjení nácků a dalších je pro mě to, z čeho Tarantino vycházel ve své novince, velká neznámá. A tak jsem si to užil asi jen napůl. Vidět byste to ale určitě měli i tak. Už kvůli lahůdkovému závěru.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Tenkrát v Hollywoodu se vrací v rozšířené verzi a ukazuje nepoužité záběry

Tenkrát v Hollywoodu se vrací v rozšířené verzi a ukazuje nepoužité záběry

30. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tenkrát v Hollywoodu teprve nedávno dokončilo svoji tour po celosvětových kinech a už tam míří znova. A navíc se brzy objeví i v digitálu a na blu-ray, kde najdeme spoustu bonusů.
Od bondovky až po komiksy, aneb co jsme od Tarantina neviděli

Od bondovky až po komiksy, aneb co jsme od Tarantina neviděli

15. 8. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Chtěli byste od jednoho z nejlepších režisérů současnosti vidět bondovku, comicsovou akci, nebo se raději vrátit na divoký západ?
Tarantino vytahuje z rukávu nový trailer na Tenkrát v Hollywoodu

Tarantino vytahuje z rukávu nový trailer na Tenkrát v Hollywoodu

22. 5. 2019 | Trailery | Adam Homola

Teaser nezklamal a vysoko nastavenou laťku drží i nově vydaný oficiální trailer. Tenkrát v Hollywoodu měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes, kde sklidil nadšené ovace a pochvalnými reakcemi se to na Twitteru jen hemží.
Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu se představuje prvním trailerem

Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu se představuje prvním trailerem

20. 3. 2019 | Trailery | Adam Homola

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie a asi tak dvacet dalších více či méně známých herců, které kočíruje Quentin Tarantino. Co víc si přát?
V nové tarantinovce doplní duo DiCaprio & Pitt svůdná Margot Robbie

V nové tarantinovce doplní duo DiCaprio & Pitt svůdná Margot Robbie

7. 8. 2018 | Novinky | Adam Homola

Tarantinovka Once Upon a Time in Hollywood se zrovna natáčí v Los Angeles a jeho blízkém okolí. Fotku Brada Pitta a Leonarda DiCapria jste už asi viděli, ale teď se nám konečně představuje i hlavní ženská herecká hvězda, Margot Robbie.
Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na první fotce z nové tarantinovky

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na první fotce z nové tarantinovky

28. 6. 2018 | Novinky | Adam Homola

Když začne Quentin Tarantino pracovat, zpozorníme. Obzvláště teď, kdy chystá Once Upon a Time in Hollywood. Jeho nejnovější a zřejmě předposlední film je narvaný hvězdami k prasknutí a ty dvě největší, Brad Pitt a Leonardco DiCaprio, se nám představují na první fotce.
Brad Pitt a Leonardo DiCaprio se budou snažit prorazit v Hollywoodu plném hipíků

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio se budou snažit prorazit v Hollywoodu plném hipíků

2. 3. 2018 | Dokina.cz | Adam Homola

Quentin Tarantino pošle svůj předposlední film do kin už v srpnu příštího roku, tudíž by se mělo začít natáčet v dohledné době. Film už má název a potvrzeny jsou i dvě hlavní hvězdy. Tarantinovu novinku budeme příští rok v kinech hledat pod názvem Once Upon a Time in Hollywood, hlavní roli si zahraje Leonardo DiCaprio a sekundovat mu bude Brad Pitt.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.
Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.