Porota (Runaway Jury)

6. 2. 2004 - 0:59 | Téma | red

Porota (Runaway Jury) zdroj: tisková zpráva

Soudy jsou příliš důležité na to, aby o nich rozhodovali porotci. Gene Hackman, Rachel Weisz, John Cusack a Dustin Hoffman v soudním dramatu Garyho Fledera dle románu Johna Grishama. Napsal: VOJTĚCH RYNDA Takové normální ráno. Dokud do kancelářského komplexu nevtrhne vyhozený zaměstnanec, nezastřelí se a nevezme s sebou pár bývalých kolegů

Takové normální ráno. Dokud do kancelářského komplexu nevtrhne vyhozený zaměstnanec, nezastřelí se a nevezme s sebou pár bývalých kolegů. Manželka jednoho z nich (ano, toho sympatického chlapíka) to nehodlá nechat jen tak, a když už tomu jejímu nikdo a nic nepomůže, rozhodne se z tragédie vytřískat aspoň nějaké peníze. Najme pohříchu uťápnutého právníka Wendella Rohra (Dustin Hoffman) a zažaluje firmu, která vyrobila inkriminovanou zbraň, za to, že si byla vědoma ilegálního prodeje svých produktů. Bác! Prohrát takový proces by pro zbrojovku - a pro zbrojovky vůbec - byla pořádná katastrofa (precedens), pročež firma neponechá nic náhodě a najme Rankina Fitche (Gene Hackman). Rankin Fitch v tom umí chodit. Dá dohromady tým expertů, sežene špičkovou audiovizuální a špionážní techniku a vyštrachá na každého člena poroty v chystaném procesu dost na to, aby ho nebo ji mohl ovlivňovat a dotlačit porotu jako celek ke kýženému výsledku. Třetí do party je Nick Easter (John Cusack), který se za asistence fešácké Marlee (Rachel Weisz) do poroty nabourá prozměnu zevnitř, ale o tom, co vlastně chce, neví pořádně nikdo nic. Dlouho to netuší ani divák - a když se to dozví, byl by daleko radši, kdyby se k němu ta informace nikdy nedostala. Leč nepředbíhejme.

Gene Hackman Porota je velice solidní soudní thriller. V Americe se po tomhle žánru můžou bůhvíproč utlouct a i Porota v tamních kinech zaznamenala velmi solidní úspěch. Tuzemské divácké preference tímhle směrem vyprofilované až tak silně nejsou, a snad i proto Bontonfilm vysílá Porotu do kin až po několika odkladech premiéry a v počtu pouhých jedenácti kopií - což při tak hvězdném obsazení (Hoffman, Hackman) není věru mnoho.

Přitom si Porota zaslouží poměrně vřelé doporučení. Je další z řady adaptací konspiračních soudniček autora bestsellerů Johna Grishama, podle jehož knih vznikly filmy jako Firma, Vyvolávač deště nebo Případ Pelikán, tedy samé neurážlivé, příjemné, mainstreamové kousky. Obsahuje smyslupný, i když pochopitelně ne neděravý příběh, který chvátá kupředu v tempu tak akorát divokém, aby měl člověk pocit, že musí dávat pozor, ale aby zároveň o nic nepřišel. Dějové zvraty jsou příjemné v tom smyslu, že na jednu stranu přicházejí v Porota očekávaných chvílích, ale zároveň story stáčejí do nečekaných zákrut. Nechybí vypjaté soudní scény (pochopitelně), pohled do zákulisí (scény z místnosti, kam si chodí porota oddychnout, patří k nejzábavnějším), bitky, honičky, loupeže... Téma - "soudy jsou příliš důležité na to, aby o nich rozhodovali porotci", jak praví slogan - je ve spojení s motivem zneužívání technologie pro "krádež" soukromí taky docela originální a zajímavé. Svou roli hraje i napjatá, zpocená, mysteriózní atmosféra New Orleans, kde se film odehrává. A navíc je tu ten skvělý casting. Gene Hackman ve své třetí "grishamovce" maluje standardně kvalitní portrét profíka, který má věci na háku, dokud... je tam mít přestane. Dustin Hoffman si dějově nepříliš důležitou, nicméně nezbytnou roličku žalobce střihnul s odpustitelnou rutinou a během svého sóla na téma "starý poctivec věří slepé spravedlnosti" oprávněně strhává veškerou pozornost na svou personu. Rachel Weisz jsem v Porotě viděl snad poprvé v životě opravdu hrát - a největším překvapením se pro mě stal John Cusack, jenž tu osciluje mezi strohou, unavenou úsporností "civilní" části své role a barevnými hereckými etudami, kterými popostrkává soudce i ostatní členy poroty tam, kam zrovna potřebuje.

Dustin Hoffman Jenže: je tu jedno velké "jenže". Typické americké soudní drama se obvykle doslazuje koňskými dávkami patosu, a Porota bohužel není výjimkou. V momentě, kdy všechny ty hry na kočku a na myš (a že jsou opravdu zábavné a chytré, pokud jsem to ještě neřekl) dospějí k poslední kličce, se film otočí břichem nahoru a stane se z něj jen další načančaná mrtvolka nafouklá slzopudnými řečmi o spravedlnosti. A nechtějte po mně, abych vám řekl, co že to vlastně Nick s Marlee svým počínáním sledují; jen byste se mi smáli.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.