Největší hvězdy akčních filmů se objeví ve snímku Expendables: Postradatelní

13. 8. 2010 - 8:15 | Téma | red

Největší hvězdy akčních filmů se objeví ve snímku Expendables: Postradatelní zdroj: tisková zpráva

Pár drsňáků ze staré školy dal během čtyř let dohromady matador akčních filmů Sylvester Stallone a podle scénáře, na kterém se podílel Dave Callaham, s nimi natočil film. Pod názvem Expendables: Postradatelní se v českých kinech objeví od 19. srpna. Dnes ho na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost Hollywood Classic Entertainment.

Skupina žoldáků se v tomto napínavém příběhu vydává na nebezpečnou misi do Jižní Afriky, aby svrhli krutého diktátora. Po zahájení akce si ale začnou uvědomovat, že věci nejsou tím, čím se zdají být. Nakonec ale dobro vítězí nad zlem, přičemž počet nábojů, které obě strany během 99 minut vystřílí, je astronomický a vzduchem létají nože veliké jak stehenní kost. Stallone si zahrál hlavní roli, partnery mu byly akční hvězdy současnosti - Jason Statham (Kurýr, Zastav a nepřežiješ) a Jet Li (Hrdina, Romeo musí zemřít). Na plátně se objeví i Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger (přemluvit nynějšího guvernéra státu Kalifornie alespoň k malé roli prý bylo nejtěžší), Mickey Rourke, Eric Roberts a také Bruce Willis.

Už dlouho bylo Stalloneho snem natočit akční thriller, ve kterém by hrála elita tohoto žánru. Přál si napsat příběh, při jehož sledování se budou hrůzou ježit vlasy na hlavě. Zároveň chtěl ukázat osamělost mužů, kteří žijí jako psanci a nemají na světě nic než partu spolubojovníků, na které se mohou spolehnout.

Scénář prošel neuvěřitelným množstvím přepisů (prý jich bylo více než sto), několikrát se změnil režijní záměr i charaktery postav. "Sly rád riskuje, celý jeho život je risk, a proto se také stal ikonou. Riskoval s prvním Rockym, s prvním Rambem a vyhrál. Tentokrát se pustil do dalšího podobného projektu. Nepochybuji, že bude mít zase úspěch," komentoval to v distribučních materiálech jeden z producentů.

Expendables: Postradatelní, Stallone, Rourke

I tak ovšem divák občas slyší hlášky, které ho přenesou do jiného žánru. "Rychlejší je jenom světlo," tvrdí Stallone o svém střeleckém umění. "Nechci umřít kvůli ženský, ale se ženskou po boku," prozrazuje další z akčních hrdinů. "Bude zase dobře, budeme pány svých životů," předvídá na začátku snímku jeho šťastný konec jediná ženská hrdinka.

Velká část filmu se natáčela v Brazílii, kde hrozily problémy s dopravou, komunikací, sžití s místním štábem. Nicméně architektura a krajina s rybářskou vesničkou, džunglí a unikátním koloritem byly pro atmosféru filmu důležité. Filmaři bojovali s vedry, téměř stoprocentní vlhkostí, přívalovými dešti i náhlým monzunem.

Stallone nerad používá trikové dotváření scén na počítači, chce, aby se vše odehrávalo naživo, aby akce byla vytvořená "mozkem a svaly". I proto používal až pět kamer najednou, aby scény zachytil z nejrůznějších úhlů. Nepostradatelná byla přítomnost kaskadérů; natáčeli na křídle letadla i útěky před výbuchem. Souboje prý byly tak tvrdé, že i otrlí kaskadéři žadonili o milost, uvedl v jednom rozhovoru Stallone. Sám si při natáčení vážně poranil šíji a musel být operován.

Expendables, Silvester Stallone

Brazilská herečka Giselle Itié byla do hlavní ženské role dcery diktátora vybrána v celosvětovém konkurzu. Nikdy předtím nehrála v akčním filmu, ale měla za sebou dlouhodobý trénink v boxu a jiu-jitsu.

Kruté scény neprošly cenzurou British Board of Film Classification, takže některé záběry byly vystřiženy a film byl v Anglii povolen pro publikum nad 18 let. V USA a v Česku bude uveden v původní verzi.

ČLÁNKY O FILMU

8 týmovek, na které dostanete chuť po Avengers: Endgame

8 týmovek, na které dostanete chuť po Avengers: Endgame

29. 4. 2019 | Téma | Václav Rybář

V množství je síla. Pojďme si připomenout památné nekomiksové týmovky stříbrného plátna.
Objeví se v Expendables 4 Hulk Hogan jako hlavní padouch?

Objeví se v Expendables 4 Hulk Hogan jako hlavní padouch?

27. 5. 2015 | Téma | Vojtěch Karlík

Přestože čtvrtý díl Stalloneho série Expendables ještě nedostal od studia Lionsgate oficiální zelenou k natáčení, je veřejným tajemstvím, že čtyřka prostě bude. Navíc se objevila zajímavá informace, v chystaném pokračování si hlavního padoucha zahraje populární herec a bývalý wrestler Hulk Hogan.
Stalloneho hit The Expendables míří do televize jako seriál

Stalloneho hit The Expendables míří do televize jako seriál

6. 3. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Populární filmová série The Expendables, kterou vytvořil herec a režisér Sylvester Stallone, míří do televize jako seriál. Obsazení bude pravděpodobně úplně jiné, ale už nyní se objevují spekulace nad hlavními rolemi.
Od Navarrone až k Liamu Neesonovi - velmi stručná historie akčního filmu

Od Navarrone až k Liamu Neesonovi - velmi stručná historie akčního filmu

22. 10. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Do kin se opět vrací Liam Neeson, aby dal zloduchům na budku. Tentokrát to však nebude v dalším díle 96 hodin (ačkoliv i ten se natáčí), nýbrž ve filmu Mezi náhrobními kameny, kde se představí jako soukromý detektiv. Ačkoliv film sám o sobě přehršle akce nenabízí, snaží se působit právě jako další z řady moderních akčních filmů. Nostalgický divák, majíc v čerství paměti ještě poctu akčnímu žánru Postradatelní 3, se možná zeptá, kam se vytratili drsňáci s kulomety. Jak si však ukážeme, nynější trend "normálních" akčních herců pramení právě z nadužívání triků i přirozeného utlumení po minulých letech.
Expendables - Postradatelní 3 - recenze opravdu vydařeného pokračování

Expendables - Postradatelní 3 - recenze opravdu vydařeného pokračování

15. 8. 2014 | Recenze | Vojtěch Karlík

Třetí díl kultovní série Expendables, která si svoje místo u fanoušků akčního žánru získala už prvním výstřelem v roce 2010, se vrací v plné síle a ukazuje, že nadsázku i humor staré páky z osmdesátých a devadesátých umí prostě nejlépe.
Premiéra třetích Expendables se blíží - podívejte se na fotky z natáčení

Premiéra třetích Expendables se blíží - podívejte se na fotky z natáčení

27. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

O sérii Expendables občas někteří novináři mluví škodolibě jako o skladišti padlých hvězd. Jenže podle úspěchu prvních dvou dílů to zatím vypadá, že projekt s hvězdami osmdesátých a devadesátých let funguje velmi dobře, vydělává a hlavně baví i mladé publikum. Filmový distributor nyní zveřejnil několik fotografií z natáčení. Podívejte se s námi, jak to ještě nedávno vypadalo na place.
Při natáčení filmu Postradatelní 2 zemřel kaskadér

Při natáčení filmu Postradatelní 2 zemřel kaskadér

30. 10. 2011 | Téma | red

Jeden z filmových kaskadérů zahynul a další byl vážně zraněn při natáčení snímku Postradatelní 2 v Bulharsku. Oznámila to bulharská policie. Neštěstí se stalo na přehradě nedaleko Sofie, kde americká produkce natáčela scénu, při které vybuchne nafukovací člun.
Expendables: Postradatelní opět na čele žebříčku severoamerických kin

Expendables: Postradatelní opět na čele žebříčku severoamerických kin

23. 8. 2010 | Téma | red

Hvězdně obsazený thriller amerického akčního herce a režiséra Sylvestera Stallonea Expendables: Postradatelní druhý víkend po sobě vévodí žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v USA a Kanadě.
Expendables: Postradatelní v čele žebříčku severoamerických kin

Expendables: Postradatelní v čele žebříčku severoamerických kin

16. 8. 2010 | Téma | red

Hvězdně obsazený akční film Expendables: Postradatelní, ve kterém nejen hraje, ale který i režíroval Sylvester Stallone, se o víkendu dostal do vedení žebříčku nejnavštěvovanějších filmů ve Spojených státech a Kanadě. Snímek vynesl z prodaných lístků 35 milionů dolarů (682 milionů korun), uvedla agentura AP.
Expendables: Postradatelní

Expendables: Postradatelní

16. 8. 2010 | Téma | red

Skupina žoldáků se vydává na nebezpečnou misi do Jižní Afriky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.