Od Navarrone až k Liamu Neesonovi - velmi stručná historie akčního filmu

22. 10. 2014 21:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Od Navarrone až k Liamu Neesonovi - velmi stručná historie akčního filmu Zdroj: Archiv

Do kin se opět vrací Liam Neeson, aby dal zloduchům na budku. Tentokrát to však nebude v dalším díle 96 hodin (ačkoliv i ten se natáčí), nýbrž ve filmu Mezi náhrobními kameny, kde se představí jako soukromý detektiv. Ačkoliv film sám o sobě přehršle akce nenabízí, snaží se působit právě jako další z řady moderních akčních filmů. Nostalgický divák, majíc v čerství paměti ještě poctu akčnímu žánru Postradatelní 3, se možná zeptá, kam se vytratili drsňáci s kulomety. Jak si však ukážeme, nynější trend "normálních" akčních herců pramení právě z nadužívání triků i přirozeného utlumení po minulých letech.

Zloděj Bagdádský

Mezi nejranější předchůdce patřily americké trháky od éry němého filmu, příkladem za všechny například Zloděj Bagdádský z roku 1924. Právě Hollywood si na rozdíl od zbytku světa mohl dovolit budování megalomanských kulis, náročné kamerové scény i choreografii doby, kdy se kaskadérské kousky ještě dělaly bez cvičení. Prvky akce můžeme často najít i v groteskách a jejich fyzickém, mnohdy smrtelně nebezpečném humoru. Ne nadarmo například Mission Impossible 4 cituje hned několik scén Bustora Keatona.

Atrakce šestákových dobrodružství se však měla brzy změnit s příchodem druhé světové války. Vedle filmu noir, v němž sice nechyběly zbraně, za to akce byla obvykle pomalejšího tempa, převzaly hlavní prvky dnes asociované s akcí filmy válečné. Zde ke slovu přišlo první určité utlumení a sáhnutí po realističnosti, jakkoliv v tehdejších válečných filmech tato z dnešního pohledu podezřele absentuje. Od propagandistických snímků ušly válečné filmy dlouhou cestu až do komplikovaných spektáklů ve stylu Děl z Navarrone. Hlavní hrdinové zřídkakdy prohrávali, odtud ostatně můžeme sledovat pozdější plynulý vývoj do akčních masomlejnů 80. let a dalších.

Jinou linku na západě začaly představovat bondovky. Ačkoliv ve své podobě v 60. letech ještě nehýřily komplikovanějšími scénami, akční atrakce jim rozhodně nechyběly. Ironií osudu přitom styl bondovek formoval Alfred Hitchcock se snímkem Na sever severozápadní linkou, považovaným za jakousi „protobondovku“. Kdo film viděl, může si ostatně v hlavní roli snadno představit trochu nešikovnějšího Seana Conneryho.

Paralelně s nimi však začaly akci nabízet i dva další, podstatně levnější a tak snadno aplikovatelné žánry. Na jedné straně začaly v průběhu 70. let silně dominovat policejní detektivky, nejznáměji Dirty Harry. Vedle nich pak z Asie přišel trend karate/kung-fu mlátiček, jak je zpropagoval dokonalý Bruce Lee. Tyto opět nabízely jinou příchuť – styl se vrátil k exotice, ale v jiném podání, stejně jako k autenticitě hrdinů. Oby koncepty pak dohromady spojil Chuck Norris – jeho filmy předznamenávali přechod do zlaté éry akce, let 80.

Tyto totiž přinesly asi největší změnu akčního filmu vůbec. Mluvíme samozřejmě o příchodu Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, kteří vyšroubovali míru filmového násilí do nejvyšších obrátek. Dekáda znamenala příchod hrdinů s těžkými kulomety, kteří jakoby platili za roboty – čehož ostatně využila série Terminátor. Ve skutečnosti však byla krvežíznivost 80. let byla pouze logickým vyústěním hrdinů dřívějších dekád. Právě nevázaná kontroverze pomohla slávu akčních filmů šířit do celého světa jako cosi zakázaného. Nač si rovněž lhát, nostalgie po 80. letech je daná především tím, že v nich vyrostli dnešní aktivní třicátníci a čtyřicátníci.

Díky obrovské popularitě se rychle objevily nápady, jak akční filmy 80. let rozložit na prvočástice. Už v roce 1986 s první Smrtonosnou pastí přišel typ hrdiny, který do žánru vnesl humor a zdání lidskosti. Léta 90. vzor obecným dojmům v obou trendech pokračovala. Na jedné straně dobrý den pak to nezničitelní hrdinové jako ve filmech Michaela Baye (Skála) a Ronalda Emericha (Den nezávislosti), na straně druhé však tyto nezapomínali na osobní život skrze humorné scény.

Když tak celý žánr v roce 2000 dospěl na svůj absolutní vrchol ve filmu Matrix, kdo vlastní logické že ve šroubování spektáklu nebyli na nějaký čas jít kam dál. Matrix jakoby ztělesňoval všechny elementy žánru od přestřelek, kung-fu bitek přes epickou story až po nádech válečna. To vše v revoluční kvalitě speciálních efektů. Pokud se filmaři nechtěli jeden po druhém utápět v dalších nápodobách Matrixu, kterých i tak přišlo požehnaně, museli překopat zdrojový materiál.

Právě zde možná částečně vězí zakopaný pes popularity Jasona Bourna, restartu Bondovek i 96 hodin a moderních akčních „taťky“. Jak jste si však mohli všimnout, cyklus exotiky a autentičnosti se více méně opakuje – je jenom otázkou času, než se fantaskní, přehnané filmové střílení vrátí. Spíše než pro únavu publika si však budeme – jako v případě Matrixu – muset počkat na nové technologie, které to teprve umožní.

 

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

Spravedlnost podle Spensera je dalším a jiným akčňákem od Berga a Wahlberga

21. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Netflix ulovil další zajímavou tvůrčí dvojici a výsledek uvidíme už brzy. Peter Berg a Mark Wahlberg spolu rozhodně netočí poprvé, jenže zatímco jejich předchozí filmy byly spíše vážnější, Spravedlnost podle Spensera vypadá poněkud odlehčeně.
Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.