Expendables - Postradatelní 3 - recenze opravdu vydařeného pokračování

- Recenze autor: Vojtěch Karlík

Třetí díl kultovní série Expendables, která si svoje místo u fanoušků akčního žánru získala už prvním výstřelem v roce 2010, se vrací v plné síle a ukazuje, že nadsázku i humor staré páky z osmdesátých a devadesátých umí prostě nejlépe.

Hned na začátku je nutné si vysvětlit jednu věc. Film se jmenuje prostě a jednoduše The Expendables 3. Český distributor se po velmi dlouhé době rozhodl (vlastně už u jedničky), že snímek nepřejmenuje třeba na Drsná parta, ale ponechá původní název. Jenže původní název je silné kafe, takže se na Bontonfilmu rozhodli pro jistotu, aby snad divák netápal, snímek ještě dodatečně dopřeložit. Expendables - Postradatelní 3 je natolik krkolomný obrat, že je ze zásaday odmítám používat a nadále se tedy budeme bavit o třetích The Expendables (jako zbytek světa).

Expendables

Han Solo a Terminátor se vracejí.

Trojka je jedním slovem dobrá. Je to samozřejmě opět akce přitažená za vlasy, ale srší fakt dobrými nápady. Nikdo snad ani ve skrytu duše nedoufá, že by film mohl ukazovat realistický pohled do světa žoldáků a být nějakým měřítkem pro akční filmy. Baví mne i názor těch, kteří neustále omílají mantru, že značka Expendables sází na nostalgii čtyřicátníků a padesátníků. je v tom vždycky kousek jedovaté sliny, protože vyvolávat ducha filmů osmdesátých let je prostě nevhodné a neumělecké. Ano, ani třetí Expendables nenabízejí rozklepanou kameru, překotný střih  a hrdiny šampóňáky přemýšlející v multi-kulti módu. Tohle je snímek o staré partě, která zase jednou ukáže světu, že ti mladí, co nás jednou vyhází v práci z našich pozic, tolik neumí a dostanou se kliďánko do průšvihu.

Expendables

Koho máte nejraději? Já volím toho odulého chlápka na vlevo!

The Expendables 3 jsou o tom, jak Stallone se svojí partou musí zakročit, protože jím vycvičení mladí drsňáci selžou. Musí je tedy osvobodit a současně se vypořádat s chlápkem, který byl kdysi s nimi a teď je tím zlým, co stojí v pozadí.

Je těžké vyprávět zápletku filmu, který sází na jednoduchost a přímočarost. Takže všechny podstatné dějové obraty si nechávám pro sebe. Dodávám však zcela otevřeně, že jsem se bavil a radoval z každého docela laciného dialogu, který však v podání všech pánů (i několika dam) vždycky ubíhal a něčím zabodoval.

Expendables

Za všechny fanoušky akčních filmů doufáme, že Wesley Snipes honorář za třetí Expendables zdaní. 

Ve filmu se objevuje Wesley Snipes. Sly se prostě neohlíží na nějaké mínění prudérních ptáčků. Že ten chlápek seděl za daně? No a co! Za sebe jsem hlavně rád, že snad tato hvězda devadesátek nezmizí. A velké překvapení vám nachystá Mel Gibson, který si to u veřejnosti a především médií také pohnojil. 

V dalších rolích pak uvidíte klasické známé jako jsou Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren a další. Za dámy mne dostala Ronda Rousey, která sice moc hrát neumí, ale koho to trápí a ještě nelze vynechat Harrisona Forda. Tak a to je všechno. Máte-li chuť vidět prostě jen dobrou akci a moc nepřemýšlet, jděte na to.

Hodnocení: 80 %

Tagy: Akční film střílečka

Zdroje: Vlastní

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.