Počet nominací je významným ukazatelem toho, který z nominovaných snímků má velké šance získat trofej pro nejlepší film. Za posledních dvacet let se totiž snímek s největším počtem nominací nestal nejlepším filmem pouze třikrát.
Vítězem se stal Pán prstenů: Návrat krále. (Diskuzní fórum k Pánu prstenů & jeho Oscarům)
Pán prstenů: Návrat krále byl letos výrazným favoritem, vyhráno však rozhodně neměl, právě Společenstvo prstenu si předloni odneslo nejvyšší počet nominací (13), z trofeje se však nakonec radovali producenti Čisté duše. Počtem nominací byl největším konkurentem Master and Commander: Odvrácená strana světa s deseti nominacemi. Pětici kandidátů na nejlepší film doplňují drama z meziválečného období Seabiscuit (7 nominací), jehož titulním hrdinou je legendární dostihový kůň, kriminální drama Tajemná řeka (6 nominací) režiséra Clinta Eastwooda a smutná romantická komedie Ztraceno v překladu (4 nominace).
Návrat krále byl pokládán za favorita také díky zisku Zlatého glóbu v kategorii nejlepší film – drama či zisku 12 nominací na britské ceny BAFTA. Šance Návratu krále zvýšil i fakt, že se do nominací nedokázal prosadit očekávaný spolufavorit, drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain. Po osmi nominacích na Zlatý glóbus (a jediné získané trofeji) a 13 nominací na cenu BAFTA se tento snímek musel spokojit se sedmi oscarovými nominacemi v hereckých a technických kategoriích. Jediným vážnějším soupeřem Pána prstenů: Návratu krále tak byl Master and Commander: Odvrácená strana světa. Třetím vzadu, který mohl překvapit byl snímek Ztraceno v překladu, oceněný v kategorii nejlepší film – komedie/muzikál na Zlatých glóbech.
Nominace v kategorii Nejlepší film:
Pán prstenů: Návrat krále
Master and Commander: Odvrácená strana světa
Seabiscuit
Tajemná řeka
Ztraceno v překladu