Laura Linneyová

20. 11. 2007 - 15:03 | Téma | red

Laura Linneyová zdroj: tisková zpráva

Americká herečka, se kterou se zatím setkáváme ve vedlejších, avšak o to výraznějších úlohách

Laura Linneyová Americká herečka, se kterou se zatím setkáváme ve vedlejších, avšak o to výraznějších úlohách. Nevyniká omračující krásou, která by předurčovala do úloh osudových žen či romantiček, její zdánlivě obyčejné ženy, o něž se mohou opřít mužští hrdinové však působí o to věrohodněji. Po vzoru Julianne Mooreové si i Laura Linneyová buduje místo na výsluní pomalu, avšak o to jistěji. Patří mezi oblíbené protagonistky snímků Clinta Eastwooda (Absolutní moc, Tajemná řeka), viděli jsme ji rovněž v satiře Truman Show. Na svém kontě také dvojici oscarových nominací, a to za dramata Na mě se můžeš spolehnout a Kinsey.

S trochou nadsázky lze říci, že se Laura Linneyová narodila na divadelních prknech. Newyorská rodačka, která přišla na svět 5. února 1964, je dcerou respektovaného dramatika Romuluse Linneyho a v divadelním zákulisí se Laura už v dětství pohybovala zcela suverénně. A tak bylo přirozené, že již jako náctiletá účinkovala na prknech, která znamenají svět. Herectví se rozhodla věnovat i po střední škole, kdy studovala na Brown University a posléze na Juilliard School a v moskevském MCHATu. Hvězdou Broadwaye z ní pak učinila série pozoruhodných výkonů, například v Rackovi, Šesti stupních odloučení a především titulní úloha v dramatu Hedda Gablerová. Nepřekvapilo příliš, že s nabídkami přispěchali také hollywoodští producenti. Cestičku k velkým filmovým rolím však Linneyová vyšlapanou rozhodně neměla. V roce 1992 debutovala drobnou úlohou v dramatu Lék pro Lorenza. Zahlédnout jsme ji mohli také jako milenku záletného prezidenta ve dvojnické komedii Dave (1993) s Kevinem Klinem a Sigourney Weaverovou či v dramatu o mladičkém šachovém géniovi Nevinné tahy (1993).

Laura Linneyová ve filmu Tajemná řeka Výrazněji se Laura Linneyová uplatnila na televizní obrazovce. Objevila se po boku Joanne Woodwardové v dramatu Slepý bod (1993) a poté se převtělila do hlavní hrdinky minisérie Tales of the City (1993), vyprávějící příběh mladé naivky, která přijíždí se v San Francisku poloviny sedmdesátých let setkává s rájem měkkých drog a nevázaného sexu. O tom, jaký úspěch tento televizní pořad sklidil, svědčí vznik minisérií More Tales of the City (1998) a Further Tales of the City (2001), které na první řadu přímo navázaly. Pro Linneyovou přinesl tento úspěch zlom v kariéře: nemusí se smířit s paběrkováním u filmu a vybírá si z nabídek na hlavní ženské hrdinky. Spatřit jsme ji tak následně mohli v sentimentální tragikomedii Život naruby (1994) či v dobrodružné podívané Kongo (1995), které je filmovou verzí stejnojmenného románu Michaela Crichtona. Snímek s Linneyovou coby akční hrdinkou vydávající se do srdce Afriky zachránit zmizelého snoubence však čtenáře předlohy i ostatní diváky zklamal a ani Linneyová se již do obdobných úloh nepouštěla.

Laura Linneyová První z hrdinek Linneyové, které se pokoušejí vymanit z vlivu mužských protějšků, ale nakonec jim stanou věrně po boku, přišla se soudním dramatem Prvotní strach (1995). Skvělý výkon v úloze prokurátorky, která v soudní síni stane proti bývalému manželovi (Richard Gere) však tehdy zastínil tehdy debutující Edward Norton. Vzápětí se Linneyová představila v obdobně laděné úloze v thrilleru Clinta Eastwooda Absolutní moc (1997), kde se stává jedinou oporou policií pronásledovaného hrdiny. Naopak odlišnou, avšak o to výraznější úlohu pak Linneyová získala v satiricky laděné komedii s Jimem Carreym Truman Show (1998). Představila se v ní coby „profesionální manželka“ titulní postavy, nic netušícího hrdiny televizního pořadu. Když už však Linneyová zatoužila po rolích hlavních, musela se spolehnout na nabídky od nezávislých filmařů. V dramatu Na mě se můžeš spolehnout (2000) si tak zahrála svobodnou matku z maloměsta, které se do života po letech vrací její bratr. Neobyčejně silné drama o obyčejných lidech zajistilo Linneyové první oscarovou nominaci a prokázalo, že její dosavadní role stále neodpovídaly jejímu talentu. Své kvality navíc Linneyová vzápětí potvrdila v historickém dramatu The House of Mirth (2000), kde se představila v úloze bezcitné manipulátorky.

Laura Linneyová ve filmu Život Davida Galea Kromě několika nezávislých produkcí však Lauru Linneyovou vídáme hlavně v hollywoodském středním proudu. Obvykle se však jedná o to nejlepší, co velká studia nabízejí. V nadprůměrném mysteriózním thrilleru Proroctví z temnot (2002) se tak opět sešla s Richardem Gerem. Oscarovým krimidramatem Tajemná řeka (2003) pak Linneyová navázala na spolupráci s Clintem Eastwoodem. Pečlivý výběr projektů, v nichž účinkuje, potvrdilo také drama Život Davida Galea (2003) s Kevinem Spaceym, které bylo vášnivou polemikou s trestem smrti či hvězdně obsazená romance Láska nebeská (2003). K tomu nejlepšímu z jejích hereckých výkonů pak patří úloha Clary McMillenové, manželky a spolupracovnice zakladatele sexuologie Alfreda Kinseyho (Liam Neeson). Za vedlejší úlohu v životopisném dramatu, příznačně nazvaném Kinsey (2004), byla již podruhé nominována na Oscara. Výrazně ale zaujala také v poněkud odlišném žánru, v hororu V moci ďábla (2005), kde se představila jako obhájkyně kněze-exorcisty obžalovaného z vraždy. V satirizující komedii Holka na hlídání (2007) se Laura Linneyová vzdálila na hony od svých tradičních intelektuálek, přesto i svou manhattanskou paničku pojala se svým citem pro hereckou drobnokresbu.

ČLÁNKY O FILMU

OSCARY - VÝHERCI A NOMINACE

OSCARY - VÝHERCI A NOMINACE

3. 7. 2009 | Téma | red

76. ročník americké filmové Akademie Po vyhlášení nominací na ceny 76. ročníku americké filmové Akademie Oscar měl největší šanci na úspěch tvůrci snímku Pán prstenů: Návrat krále, kteří se dočkali celkem 11 nominací
Clint Eastwood

Clint Eastwood

14. 4. 2009 | Téma | red

Proslul jako herec v mnoha westernech. Clint Eastwood se narodil roku 1930 do chudé sanfranciské rodiny, která nenabízela příliš velkou životní perspektivu, takže už ve svých dvaceti letech se Clint musel živit, jak jen to šlo
Nejlepší scénář podle předlohy

Nejlepší scénář podle předlohy

3. 7. 2008 | Téma | red

Zvítězil scénář filmu Pán prstenů: Návrat krále . „Povinným“ zástupcem cizojazyčných snímků v nominacích za nejlepší scénář podle předlohy je tentokrát brazilské Město bohů, autor jeho scénáře Bráulio Mantovani adaptoval pro film román Paula Linse
Nejlepší herci ve vedlejších rolích

Nejlepší herci ve vedlejších rolích

3. 7. 2008 | Téma | red

Nominace v kategorii NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI Muži - vítězem se stal Tim Robins
Nejlepší režie

Nejlepší režie

3. 7. 2008 | Téma | red

OSCARY - VÝHERCI A NOMINACE

OSCARY - VÝHERCI A NOMINACE

3. 7. 2008 | Téma | red

76. ročník americké filmové Akademie. Po vyhlášení nominací na ceny 76. ročníku americké filmové Akademie Oscar měli největší šanci na úspěch tvůrci snímku Pán prstenů: Návrat krále, kteří se dočkali celkem 11 nominací (a dokázali je získat!)
Nejlepší film

Nejlepší film

3. 7. 2008 | Téma | red

Počet nominací je významným ukazatelem toho, který z nominovaných snímků má velké šance získat trofej pro nejlepší film
Přehled Oscarů za rok 2003

Přehled Oscarů za rok 2003

3. 7. 2008 | Téma | red

PRAHA 1. března (ČTK) - V Los Angeles byly v noci na dnešek vyhlášeny ceny americké Akademie filmových umění a věd (Oscary) za rok 2003
Oscary 2004: režie

Oscary 2004: režie

3. 7. 2008 | Téma | red

Nejlepší režie: Hollywoodský veterán Clint Eastwood získal za boxerské drama Million Dollar Baby hned trojici nominací (film, režie a mužský herecký výkon v hlavní roli)
Mystic River - soundtrack

Mystic River - soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

MYSTIC RIVER - SOUNDTRACK a další recenze na soundtrack k filmu Jako Pavouk Clint Eastwood je bez pochyb velmi zručný – herec, filmař a jak dokazuje tento soundtrack, i skladatel

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.