LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS - soudtrack

25. 1. 2008 - 16:24 | Téma | red

LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS - soudtrack Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Podobně jako v případě Johna Williamse a "jeho" Harryho Pottera, i Howard Shore vstoupil s pokračováním Pána prstenů znovu do stejné pomyslné řeky. Hudba ve Dvou věžích měla mít podobnou atmosféru jako ve Společenstvu, ale zároveň neobsahovat jen "recyklované" motivy z jedničky. Shoreovi se podařilo složit hudbu stejně působivou jako v předešlém filmu, kterou doplnil o mnoho nových a úžasných hudebních témat. Již od samého začátku je jasné, že Shore tentokrát přidá na monumentálnosti a zároveň ubere klidnějších pasáží – přesně v duchu filmu, který je mnohem akčnější a také temnější než Společenstvo Prstenu

Soundtrack_Pan_prstenu_Dve_veze
Již od samého začátku je jasné, že Shore tentokrát přidá na monumentálnosti a zároveň ubere klidnějších pasáží – přesně v duchu filmu, který je mnohem akčnější a také temnější než Společenstvo Prstenu. Jedna z úvodních skladeb – The Taming of Smeagol začíná ústředním motivem Společenstva, jenž je po chvíli vystřídán velkolepými chóry a následně začne hrát na temnější strunu. Nejvíce se vám do povědomí vryje „rohanský motiv“ nesoucí se v keltském stylu, kterému dominuje především viola. Jde o nejkrásnější motiv z celého soundtracku, který se na albu (stejně jako ve filmu) objevuje opakovaně v rozdílném podání. Nejpůsobivěji zní motiv kupodivu bez orchestru, ve své „syrové“ podobě, které vévodí právě viola ve skladbě Helm´s Deep.

Shoreovi se právě díky tomuto motivu podařilo to, o co každý režisér ve svém snímku usiluje. Vyvolat emoce správným zkombinováním obrazu a hudby. Rohanské téma takovýto účinek má – v samotném filmu i při samostatném poslechu vás dokáže dojmout až k slzám. Tato a ještě několik dalších skladeb, které se na soundtracku Dvou věží nacházejí, jsou také důvodem proč si album poslechnout. Vrátí vám vzpomínky na úžasný zážitek v kině a zas a znovu vás budou vracet do Tolkienova fantastického světa. V závěrečných titulcích tentokrát Enyu a její May It Be vystřídala Emiliana Torrini s Gollum´s Song, která svým hlasovým projevem nápadně připomíná islandskou zpěvačku Björk. Spokojenost s písní tak do značné míry bude záviset na tom, zda je vám tento styl hudby a zpěvu blízký, či nikoliv.

Intenzivní pocity samozřejmě nebudete zažívat při poslechu všech skladeb. Řada z nich „jen“ podkresluje akční scény a tyto skladby neobsahují žádný výrazný hudební motiv. Na druhou stranu je celý soundtrack vyvážený a krásné melodie, s úchvatnými vokály (jako například ve Even Star nebo Isengard Unlashead), střídají „akčnější“ a temnější skladby, které na albu převažují.

Howard Shore (The Client, Seven) byl dlouho opomíjen a mnohými fanoušky filmové hudby také nemilosrdně „odstřelován“ jako skladatel, který nedokáže složit hudbu, jenž by byla melodická a velkolepá. Již Společenstvem však dokázal, že ze sebe dovede vyždímat maximum a složit hudbu, která dokonale podkreslí „magičnost“ tak úchvatného filmového díla, jakým Jacksonova trilogie je. Stejně jako v případě samotného snímku, ani soundtrack Společenstva a Dvou věží nelze srovnávat a určovat, který z nich je lepší. Shore sice ve Dvou věžích hodně čerpá ze Společenstva, ale přesto jde o samostatné dílo s novými motivy.

O tom, že se Shoreova hudba dokonale hodí do filmu není pochyb. Působivé tóny, které „stvořil“ ve vás dokáží vyvolat emoce i vzpomínky na zhlédnuté dílo, což je jeden z hlavních účelů filmové hudby. Tento výborný soundtrack by určitě neměl uniknout vaší pozornosti, jde o totiž o velmi vydařené dílo, které si s každým dalším poslechem zamilujete více a více.

Seznam skladeb: (72:45)


1. Foundations of Stone (3:51)
2. The Taming of Smeagol (2:48)
3. The Riders of Rohan (4:05)
4. The Passage of the Marshes (2:46)
5. The Uruk-hai (2:58)
6. The King of the Golden Hall (3:49)
7. The Black Gate is Closed (3:17)
8. Evenstar (3:15)
9. The White Rider (2:28)
10. Treebeard (2:43)
11. The Leave Taking (3:41)
12. Helm‘s Deep (3:53)
13. The Forbidden Pool (5:27)
14. Breath of Life (5:07)
15. The Hornburg (4:36)
16. Forth Earlingas (3:15)
17. Isengard Unleashed (5:01)
18. Samwise the Brave (3:46)
19. Gollum‘s Song (5:51) - Emiliana Torrini

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.