King Kong

7. 5. 2009 - 10:02 | Téma | red

King Kong zdroj: tisková zpráva

Od druhé půli sedmdesátých let – po mimořádném úspěchu Spielbergových Čelistí – začali američtí filmaři hromadně vyhledávat nejrůznější nebezpečná, zpravidla přerostlá zvířata (ale také útočná hejna či roje), která ohrožovala nic netušící lidi

Od druhé půli sedmdesátých let – po mimořádném úspěchu Spielbergových Čelistí – začali američtí filmaři hromadně vyhledávat nejrůznější nebezpečná, zpravidla přerostlá zvířata (ale také útočná hejna či roje), která ohrožovala nic netušící lidi. Oživili proto i slavné monstrum, které se třicátých letech poprvé objevilo ve filmu King Kong. Gigantický op z Tichomoří se znovu objevoval ale již v šedesátých letech v japonských filmech, kde bojoval s tamními příšerkami. Nedávno, v roce 2005 natočil novou, opet tradičním názvem King Kong opatřenou efektní verzi Peter Jackson (byť v poněkud slaboduchém zpracování).

V roce 1976 specialista na válečné i katastrofické akční příběhy John Guillermin natočil v produkci Dina de Laurentiise barevnou a širokoúhlou verzi, v níž víceméně věrně zopakoval příběh původního černobílého filmu. Zapojil tehdy dostupné trikové metody (ještě nikoli počítačové), aby vykouzlil dokonalou iluzi reality. Ponechal přitom původní romantickou dějovou linii s plavbou průzkumné lodi, jejíž posádka pátrá po ropě (v původní verzi to byl filmařský štáb) k tajemnému ostrovu. Zvídavý vědec Jack Prescott (s trochu přemrštěnou rozšafností jej hraje Jeff Bridges) se nemůže nalodit jinak než tajně. Mírně diblíkovitou Dwan (debutující Jessica Langeová si vinou této role málem zničila právě nastartovanou kariéru) unesou na ostrově domorodci, aby jí obětovali svému bohu-opici. King Kong zosobňuje nevinnou Přírodu, ohrožovanou devastující, bezohlednou a chamtivou civilizací.

Režisér zřejmě neodhadl míru staromilství; film ani inscenačně nijak zvlášť neuchvacuje. Převažuje v něm okatá chtěnost, gesta chtějí za každou cenu vyznívat jako projev bezprostřednosti. Zápletky se podobají shlukům dramatických schválností (kupříkladu Dwanina únosu divochy si nikdo na palubě lodi nevšimne!), dialogy stěží přesvědčí o vášnivých výměnách názorů. Guillermin nazírá veškeré dění s naprostou vážností, v níž ani na okamžik neprobleskne jiskérka humorného nadlehčení, neřkuli ironického odstupu. Dnes, po více než třiceti letech, je právě absence humoru zatěžuje. V protikladu se ocitají výkřiky nejmodernějšího přístrojového vybavení doby vzniku snímku s tradičním pojetím příběhu dle tradic 19. století. Přesto vznikla, alespoň po vizuální stránce, uhrančivá podívaná, která hýří sytými barvami a exotickými sceneriemi. Kameraman Richard Kline plně využil veškeré možnosti přírodních krás, jež se nabízely.

Na rozdíl od původního vzoru, který víc zdůrazňuje zvířecí rozměr King Konga, zde postřehneme posuny k polidšťujícím pojetí titulního zvířecího hrdiny, jenž se do krásné Dwan zamiluje (a to dokonce opětovaně!). Pohlíží na ni obrovitýma smutnýma očima a cení zuby v přátelském úsměvu, láskyplně ji svírá v obrovité dlani. Jenže dojemnost, umocněná monumentalizující, až přeslazenou hudbou Johna Barryho, dosahují takové intenzity, že se místy blíží k nezamýšlené parodii.

V Guillerminově King Kongovi lze spatřovat těsné přimknutí se ke klasickému pohádkovému mýtu o krásce a zvířeti, ovšem bez šťastného rozuzlení. I nyní veleop prchá v New Yorku ze zajetí a šplhá po mrakodrapu (tentokrát ale po čerstvě dostavěných „dvojčatech“), opět pronásledován letadly. Škoda, že tvůrci nevěnovali samotnému vyprávění stejnou péči jako prezentaci titulního hrdiny – ten je dílem výtvarníka Carla Rambaldiho, proslaveného postavičkou mimozemšťánka E.T.

Navzdory všem výhradám, které se na film snesly již v době uvedení, o desetiletí později vzniklo volné pokračování King Kong žije (1986), režírované rovněž Guillerminem (a též u nás kdysi uvedené). První Gullerminův film o King Kongovi z roku 1976 i přes jisté nedostatky ovšem patří „do počtu“ dnes již klasických king-kongovských adaptací.

ČLÁNKY O FILMU

Co obsahuje DVD King Kong: Deník režiséra (Peter Jackson)

Co obsahuje DVD King Kong: Deník režiséra (Peter Jackson)

23. 2. 2009 | Téma | red

Jak Peter Jackson natáčel svého King Konga a co se všechno kolem toho událo. USA 2005 recenze filmu King Kong Vydal: Levné knihy a Bonton Film Region: 2 Obrazový formát: 1
Přichází King Kong - potřetí

Přichází King Kong - potřetí

30. 9. 2008 | Téma | red

Jack Black

Jack Black

29. 8. 2008 | Téma | red

Prvním velkofilmem, v němž tento zavalitý komik získal jednu z hlavních rolí, je až King Kong režiséra Petera Jacksona
James Newton Howard: King Kong (2005) – soundtrack

James Newton Howard: King Kong (2005) – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

James Newton Howard byl za skladatele hudby ke King Kongovi, dalšímu tříhodinovému opusu Petera Jacksona, vybrán na poslední chvíli
Adrien Brody

Adrien Brody

11. 1. 2008 | Téma | red

Herce, který v průběhu devadesátých let ztvárnil několik výrazných vedlejších postav, můžeme bez nadsázky řadit k objevům režiséra Romana Polanského
King Kong

King Kong

14. 3. 2006 | Téma | red

Snímek King Kong přinesl svým tvůrcům Oscara v kategoriích nejlepší zvuk, nejlepší střih zvukových efektů a nejlepší vizuální efekty
Zahraniční ohlasy filmu King Kong

Zahraniční ohlasy filmu King Kong

21. 12. 2005 | Téma | red

Nový King Kong Petera Jacksona vstoupil do světových kin 14. prosince. Většina kritiků srovnává remake s původním King Kongem z roku 1933
Peter Jackson

Peter Jackson

16. 12. 2005 | Téma | red

Začínal jako samouk, během necelých dvou desetiletí se ale vypracoval mezi nejvýraznější filmaře dneška
King Kong - preview

King Kong - preview

19. 10. 2005 | Téma | red

Kong je Král. Naomi Watts, Adrien Brody a Jack Black v hlavních rolích remaku klasiky od Petera Jacksona. Nejostřejší filmovou kampaň letos nerozpoutala Epizoda III., ani Válka světů (War of the Worlds)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.