King Kong

7. 5. 2009 - 10:02 | Téma | red

King Kong zdroj: tisková zpráva

Od druhé půli sedmdesátých let – po mimořádném úspěchu Spielbergových Čelistí – začali američtí filmaři hromadně vyhledávat nejrůznější nebezpečná, zpravidla přerostlá zvířata (ale také útočná hejna či roje), která ohrožovala nic netušící lidi

Od druhé půli sedmdesátých let – po mimořádném úspěchu Spielbergových Čelistí – začali američtí filmaři hromadně vyhledávat nejrůznější nebezpečná, zpravidla přerostlá zvířata (ale také útočná hejna či roje), která ohrožovala nic netušící lidi. Oživili proto i slavné monstrum, které se třicátých letech poprvé objevilo ve filmu King Kong. Gigantický op z Tichomoří se znovu objevoval ale již v šedesátých letech v japonských filmech, kde bojoval s tamními příšerkami. Nedávno, v roce 2005 natočil novou, opet tradičním názvem King Kong opatřenou efektní verzi Peter Jackson (byť v poněkud slaboduchém zpracování).

V roce 1976 specialista na válečné i katastrofické akční příběhy John Guillermin natočil v produkci Dina de Laurentiise barevnou a širokoúhlou verzi, v níž víceméně věrně zopakoval příběh původního černobílého filmu. Zapojil tehdy dostupné trikové metody (ještě nikoli počítačové), aby vykouzlil dokonalou iluzi reality. Ponechal přitom původní romantickou dějovou linii s plavbou průzkumné lodi, jejíž posádka pátrá po ropě (v původní verzi to byl filmařský štáb) k tajemnému ostrovu. Zvídavý vědec Jack Prescott (s trochu přemrštěnou rozšafností jej hraje Jeff Bridges) se nemůže nalodit jinak než tajně. Mírně diblíkovitou Dwan (debutující Jessica Langeová si vinou této role málem zničila právě nastartovanou kariéru) unesou na ostrově domorodci, aby jí obětovali svému bohu-opici. King Kong zosobňuje nevinnou Přírodu, ohrožovanou devastující, bezohlednou a chamtivou civilizací.

Režisér zřejmě neodhadl míru staromilství; film ani inscenačně nijak zvlášť neuchvacuje. Převažuje v něm okatá chtěnost, gesta chtějí za každou cenu vyznívat jako projev bezprostřednosti. Zápletky se podobají shlukům dramatických schválností (kupříkladu Dwanina únosu divochy si nikdo na palubě lodi nevšimne!), dialogy stěží přesvědčí o vášnivých výměnách názorů. Guillermin nazírá veškeré dění s naprostou vážností, v níž ani na okamžik neprobleskne jiskérka humorného nadlehčení, neřkuli ironického odstupu. Dnes, po více než třiceti letech, je právě absence humoru zatěžuje. V protikladu se ocitají výkřiky nejmodernějšího přístrojového vybavení doby vzniku snímku s tradičním pojetím příběhu dle tradic 19. století. Přesto vznikla, alespoň po vizuální stránce, uhrančivá podívaná, která hýří sytými barvami a exotickými sceneriemi. Kameraman Richard Kline plně využil veškeré možnosti přírodních krás, jež se nabízely.

Na rozdíl od původního vzoru, který víc zdůrazňuje zvířecí rozměr King Konga, zde postřehneme posuny k polidšťujícím pojetí titulního zvířecího hrdiny, jenž se do krásné Dwan zamiluje (a to dokonce opětovaně!). Pohlíží na ni obrovitýma smutnýma očima a cení zuby v přátelském úsměvu, láskyplně ji svírá v obrovité dlani. Jenže dojemnost, umocněná monumentalizující, až přeslazenou hudbou Johna Barryho, dosahují takové intenzity, že se místy blíží k nezamýšlené parodii.

V Guillerminově King Kongovi lze spatřovat těsné přimknutí se ke klasickému pohádkovému mýtu o krásce a zvířeti, ovšem bez šťastného rozuzlení. I nyní veleop prchá v New Yorku ze zajetí a šplhá po mrakodrapu (tentokrát ale po čerstvě dostavěných „dvojčatech“), opět pronásledován letadly. Škoda, že tvůrci nevěnovali samotnému vyprávění stejnou péči jako prezentaci titulního hrdiny – ten je dílem výtvarníka Carla Rambaldiho, proslaveného postavičkou mimozemšťánka E.T.

Navzdory všem výhradám, které se na film snesly již v době uvedení, o desetiletí později vzniklo volné pokračování King Kong žije (1986), režírované rovněž Guillerminem (a též u nás kdysi uvedené). První Gullerminův film o King Kongovi z roku 1976 i přes jisté nedostatky ovšem patří „do počtu“ dnes již klasických king-kongovských adaptací.

ČLÁNKY O FILMU

Co obsahuje DVD King Kong: Deník režiséra (Peter Jackson)

Co obsahuje DVD King Kong: Deník režiséra (Peter Jackson)

23. 2. 2009 | Téma | red

Jak Peter Jackson natáčel svého King Konga a co se všechno kolem toho událo. USA 2005 recenze filmu King Kong Vydal: Levné knihy a Bonton Film Region: 2 Obrazový formát: 1
Přichází King Kong - potřetí

Přichází King Kong - potřetí

30. 9. 2008 | Téma | red

Jack Black

Jack Black

29. 8. 2008 | Téma | red

Prvním velkofilmem, v němž tento zavalitý komik získal jednu z hlavních rolí, je až King Kong režiséra Petera Jacksona
James Newton Howard: King Kong (2005) – soundtrack

James Newton Howard: King Kong (2005) – soundtrack

25. 1. 2008 | Téma | red

James Newton Howard byl za skladatele hudby ke King Kongovi, dalšímu tříhodinovému opusu Petera Jacksona, vybrán na poslední chvíli
Adrien Brody

Adrien Brody

11. 1. 2008 | Téma | red

Herce, který v průběhu devadesátých let ztvárnil několik výrazných vedlejších postav, můžeme bez nadsázky řadit k objevům režiséra Romana Polanského
King Kong

King Kong

14. 3. 2006 | Téma | red

Snímek King Kong přinesl svým tvůrcům Oscara v kategoriích nejlepší zvuk, nejlepší střih zvukových efektů a nejlepší vizuální efekty
Zahraniční ohlasy filmu King Kong

Zahraniční ohlasy filmu King Kong

21. 12. 2005 | Téma | red

Nový King Kong Petera Jacksona vstoupil do světových kin 14. prosince. Většina kritiků srovnává remake s původním King Kongem z roku 1933
Peter Jackson

Peter Jackson

16. 12. 2005 | Téma | red

Začínal jako samouk, během necelých dvou desetiletí se ale vypracoval mezi nejvýraznější filmaře dneška
King Kong - preview

King Kong - preview

19. 10. 2005 | Téma | red

Kong je Král. Naomi Watts, Adrien Brody a Jack Black v hlavních rolích remaku klasiky od Petera Jacksona. Nejostřejší filmovou kampaň letos nerozpoutala Epizoda III., ani Válka světů (War of the Worlds)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.