Hobit: Bitva pěti armád - recenze šestého a posledního spojení s Jacksonovou Středozemí

11. 12. 2014 - 21:30 | Dokina.cz | Vojtěch Karlík

Hobit: Bitva pěti armád - recenze šestého a posledního spojení s Jacksonovou Středozemí zdroj: tisková zpráva

Poslední díl Hobita dorazil do kin. Fanoušci se rok těšili, odpůrci se rok smáli. Je to vlastně úplně jedno, protože i závěrečná Bitva pěti armád potvrzuje neuvěřitelný talent režiséra Petera Jacksona a to i přes výhrady, které si film vysloužil.

Filmový Hobit byl vymodlenou záležitostí, kvůli které se musela usmířit dokonce dvě filmová studia, nějací producenti a dlouho se na tu parádu dokonce hledal režisér. Úspěch Jacksonovy trilogie Pán prstenů byl důvodem k zakopání mnoha válečných sekyrek. Jestli si dobře vzpomínáte, hodně dlouho se mluvilo o tom, že Hobit nikdy nevznikne. Pak se objevila informace, že snad možná ano a k nadšení mnoha fanoušků k tomu šla zpráva, že film bude režírovat Guillermo del Toro. Ten nakonec ze schváleného projektu z časových důvodů vycouval a místo režiséra získal Peter Jackson. K nadšení všech příznivců Tolkiena. A současně se objevila informace, že Hobit bude mít tři díly. Ke zděšení většiny Tolkienových příznivců, tato informace byla také pravdivá.

Hobit: Bitva pěti armád zdroj: tisková zpráva

Třetí díl Hobita... Jak vlastně začít? Tak tedy trojka trpí všemi neduhy, které může mít třikrát natažený příběh, kterému by vlastně stačil jeden delší film. Jestliže stálo za to jedničku přede všemi škarohlídy hájit a vysvětlovat nutná propojení k Pánovi prstenů, dvojku pak ukazovat jako rozvinuté báječné představení mnoha nových postav, čekání na třetí díl se neslo na vlně pochybností - o čem jiném, než o hodně dlouhé bitvě to sakra může být?

O ničem jiném to není! Peter Jackson natočil třetí díl jako jednu ohromnou bitvu, kde je nějaký ten čas před bitvou a pak také nějaký čas po bitvě. Hlavním stavebním kamenem je však báječně natočená vřava, v níž sledujeme osudy jednotlivých postav. Co kdo a kdy z nich dělal v bitvě, do níž se postupně zapojí úplně všichni. To je velký prostředek filmu, který trvá něco kolem jedné hodiny. 

Hobit: Bitva pěti armád zdroj: tisková zpráva

Třetí díl přichází s úžasnou trikovou smrští, která pohlcuje, ale současně už nedokáže zaujmout. Jackson se rozhodl závěr filmu pojmout především jako velkolepou digitální bitvu. Všemu ostatnímu chybí poetika, Tolkienovo kouzlo se vytratilo a zmizelo v bohapustém tlachání, které má občas sloužit jako můstek k trilogii již natočené, případně jen vyplnit a natáhnout čas. Novozélandský režisér v sobě ani tentokrát nezapře velkého znalce knižní předlohy a je opravdovým a ryzím fanouškem J.R.R. Tolkiena. 

A možná právě to filmu nyní škodí. Jackson měl natočit Hobita a ne se pustit do válečného filmu. Neměl se ani pokoušet vytvořit příběhové propletence vysvětlující neznalým divákům, jak vznikl celý ten zapeklitý problém se Sauronem. 

Thorin Pavéza (Richard Armitageú) je jedinou opravdu výraznou postavou celé trilogie. Zápal po obnovení trpasličí říše byl uvěřitelný v jedničce a nyní lze jen tleskat nad tím, jak velké bohatství zatemní trpaslíkovi mozek. Krok s ním drží i Bilbo Pytlík (Martin Freeman). Proměnu mladého a pohodlného trapaslíka ve skutečného muže zahrál Freeman výborně. Pořád si však myslím, že jsem kvůli tomu nemusel do kina třikrát.

zdroj: YouTube.com

Bitva je natočená báječně. Digitální efekty se střídají s těmi hranými. Herci poskakují a malé bitevní epizody jsou napínavé. Je jasné, jak to dopředu dopadne, jak kdo skončí, ale přesto je to natočeno téměř uhrančivě. Tohle Jackson umí na výbornou. Občas se v tom mumraji člověk ztrácí, ale vlastně se vůbec nenudí. A to je vlastně dobře.

Třetí Hobit není ničím jiným, než velkolepým finále, které musí ještě vydělat hodně peněz. A asi je i vydělá. Buďme nakonec rádi za tři filmy, protože do Středozemě se asi hodně dlouho nepodíváme.

zdroj: Archiv

Proč jít na něco tak dlouhého? Ptalo se mi poslední dva dny hodně lidí. Tady je krátká odpověď. Protože to vypadá prostě úžasně. Drak je skvělý, podzemní digitální svět také. Občas probleskne nějaký vtípek a je to přes hodně výhrad docela napínavé. 

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Představitel Gandalfa odmítl roli Dumbledora v Harry Potterovi

Představitel Gandalfa odmítl roli Dumbledora v Harry Potterovi

18. 4. 2017 | Novinky | Adam Homola

Mnoho nechybělo a mohli jsme tu mít dvě velké série, se dvěma velkými čaroději, které by hrál jeden herec. Sir Ian McKellen je mainstreamovému publiku dobře známý jako kouzelník Gandalf z Pána Prstenů a Hobita, nebo jako Magneto ze série X-Men. Jenže skoro jsme tu měla Sira Iana McKellena i jako Dumbledora z Harry Pottera.
Top 10 nejpopulárnějších trailerů roku 2014

Top 10 nejpopulárnějších trailerů roku 2014

28. 12. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Konec roku je zejména v médiích přehlídkou všelijakých žebříčků a Top 10 čehokoliv. Americký filmový portál The Hollywood Reporter zveřejnil docela zajímavý přehled nejsledovanějších trailerů v roce 2014. Většinu filmových novinek lze v přehledu celkem snadno uhádnout. Na druhou stranu některá umístění překvapují. Hned na první místo se probojovala ukázka s chystaného snímku 50 odstínů šedi. No napadlo by vás to? 
Blíží se třetí Hobit - Jaká je budoucnost Středozemě ve filmu? Nejistá!

Blíží se třetí Hobit - Jaká je budoucnost Středozemě ve filmu? Nejistá!

8. 12. 2014 | Dokina.cz | Ladislav Loukota

Hobit: Bitva pěti armád definitivně zakončuje filmové příběhy z fantaskní Středozemě. Prozatím. V minulém textu jsme rozvedli původní trilogii Pána prstenů a podívali se na zoubek i právě se blížícími velkému hobitímu finále. Nyní vám nabízíme zamyšlení nad tím, zda jsou ještě vůbec nějaké šance se do Středozemě vrátit.
Prosincové herečky - řada drsných slečen

Prosincové herečky - řada drsných slečen

6. 12. 2014 | Téma | Ladislav Loukota

Ačkoliv konec roku vybízí spíše k volnějším, odpočinkovějším látkám, osud tomu chtěl, že do kin zamíří především paleta silných ženských hrdinek. Ať už budete sledovat silné drama Dva dny, jedna noc nebo finále Hobita, připravte se na nával estrogenu v pozici moci. 
Závěrečnou písničku k třetímu Hobitovi nazpíval hobit Pipin z Pána prstenů

Závěrečnou písničku k třetímu Hobitovi nazpíval hobit Pipin z Pána prstenů

24. 11. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

S blížící se premiérou třetího a závěrečného dílu Hobita na veřejnost pronikají správně cílené a dávkované zprávičky, kterými se producenti snaží diváky opět přilákat do kin. Hobit: Bitva pěti armád dorazí do kin 11. prosince. My vám nyní můžeme vyzradit, že závěrečnou písničku nazpíval hobit Peregril Bral zvaný Pipin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.