Film režiséra Hřebejka Kawasakiho růže měl premiéru v Praze

21. 12. 2009 - 21:12 | Téma | red

Film režiséra Hřebejka Kawasakiho růže měl premiéru v Praze zdroj: tisková zpráva

Dnes v podvečer byla v kině Lucerna odvysílána premiérová představení filmu režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže.

Desátý společný projekt Hřebejka a Jarchovského se vydává za diváky takřka na poslední chvíli. Aby totiž mohl být zařazen do klání o České lvy za letošní rok, musí podle stanov naplnit pravidlo minimálně sedmidenního promítání po premiéře ve třech kinech. A tak ho zájemci uvidí kromě Lucerny zatím jen v multikině Slovanský dům a také v Brně. Od 7. ledna však půjde do kin po celé České republice jeho sedmadvacet kopií.

Dnešního prvního promítání se v herecké delegaci zúčas Obrázek zdroj: tisková zpráva tnili světoznámý fotograf Martin Kratochvíl, Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková a Petra Hřebíčková. Ladislav Chudík a Martin Huba na premiéru nedorazili.

V rámci premiéry Kratochvíl už odpoledne v nové pražské Galerii jedné věci v Náprstkově ulici otevřel výstavu svých fotografií. Výstava s názvem Antonín Kratochvíl - From the Persona nabízí portréty světových hvězd včetně Georga Clooneyho, Jeana Rena, Liv Tylerové, Davida Bowie, Harveyho Keitela. Samozřejmě jsou také k vidění snímky, které pořídil při natáčení Hřebejkova filmu. "Zájemci si je tam mohou prohlédnout do konce ledna," řekl ČTK producent Rudolf Biermann.

Jarchovský před premiérou uvedl, že jubilejní společný projekt pro něj i Hřebejka znamenal vykročení novým směrem. Prý je bavilo vyprávět o minulosti a použít k tomu tak trochu metodu dokumentárního snímku. "Poprvé jsem se pokusil napsat dramatický text, který nemíchá žánry, vyprávět o minulosti bez retrospektiv. Téma spojené s udavačstvím je stále aktuální," poznamenal.

Film byl točen digitálně na dvě kamery a poněkud kratší dobu než obvykle, prozradil Hřebejk. I když domácí kritika jeho snímek přijala rozporuplně, vcelku všem se líbila dramatická scéna mezi Kolářovou a Vlasákovou.

"Neimprovizovalo se tam, jejich dialog je slovo od slova tak napsaný. Jen z domácího prostředí jsme vyšli do lesa," upozornil Hřebejk na změnu a vyzval publikum, aby tento předvánoční večer nepovažovalo za ztracený.

Na začátku příběhu padne závažné obvinění: zeť, který žárlí na svého tchána, ho nařkne z udavačství. Diváci nevědí, zda je obvinění oprávněné a také zda-li se vše odehrálo, tak jak je to popisováno. Informace, která se na počátku jeví jako pomluva a hřích, postupně mění životy lidí a vytváří paradoxní situace. Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jarchovský z konkrétních případů z archivů StB nevycházel, i když detaily pospojoval z různých svědectví. "Například Vlasta Třešňák pálení cigaretou zažil," uvedl. K výpovědi důstojníka StB, kterého hraje pětaosmdesátiletý Ladislav Chudík, ho inspirovala autentická výpověď z dokumentu Uvnitř vnitra Josefa Císařovského. Šlo o Kamila Pixu, bývalého vězně nacistického koncentračního tábora, následně v 50. letech člena komunistické rozvědky a nakonec dlouholetého ředitele Krátkého filmu.

Film byl pojmenován podle složité japonské skládačky z papíru. Producenty filmu byli Rudolf Biermann a Tomáš Hoffman ze společností Infilm a Infinity. Hudbu složil Aleš Březina. Projekt podpořil fond kinematografie, koproducenty byly TV Nova a distribuční společnost Bontonfilm.

ČLÁNKY O FILMU

Hřebejkův snímek Kawasakiho růže by měl bojovat o Oscara

Hřebejkův snímek Kawasakiho růže by měl bojovat o Oscara

27. 9. 2010 | Téma | red

O prestižního Oscara by měl za Česko bojovat snímek Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka. O jeho nominaci pro kategorii nejlepší cizojazyčný film rozhodla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Vyplývá to z informací, které dnes ČFTA zveřejnila na svých internetových stránkách.
Snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže vychází na DVD

Snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže vychází na DVD

18. 5. 2010 | Téma | red

Nejnovější film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže vyjde koncem května na DVD. Po sérii hořkých komedií ze současnosti se úspěšný autorský tandem v tomto svém desátém společném projektu pomyslně vrátil k stylu "téměřoscarového" snímku Musíme si pomáhat.
Tvůrci Kawasakiho růže doufají, že díky festivalu Berlinale film prorazí do světa

Tvůrci Kawasakiho růže doufají, že díky festivalu Berlinale film prorazí do světa

13. 2. 2010 | Téma | red

Tvůrci filmu Kawasakiho růže, který má mezinárodní premiéru na filmovém festivalu Berlinale doufají, že uvedení filmu na jedné z největších přehlídek v Evropě snímku pomůže prorazit do celého světa. Na tiskové konferenci před večerní premiérou to prohlásil producent Rudolf Biermann. Zájem o film prý je. To potvrdila už ranní projekce pro novináře, kam dorazilo přes 60 žurnalistů.
Kawasakiho růže se představí také na Berlinale v sekci Panorama

Kawasakiho růže se představí také na Berlinale v sekci Panorama

29. 1. 2010 | Téma | red

Film Kawasakiho růže, jediný zástupce české kinematografie v hlavním programu letošního Berlinale, zahájí 12. února promítání v sekci Panorama.
Filmové hity: Leden + TRAILER

Filmové hity: Leden + TRAILER

13. 1. 2010 | Téma | red

Filmy, které by jste si neměli určitě v lednu nenechat ujít ve Vašem oblíbeném kině jsou: Imaginarium dr.Parnasse, poslední snímek Heatha Ledgera (postava Jokera v posledním Batmanovi), Lítám v tom s Georgem Clooneym, Hřebejkova Kawasakiho růže a Sherlocka Holmese od Guye Ritchiiho (exmanžela Madonny)
Kawasakiho růže

Kawasakiho růže

18. 12. 2009 | Téma | red

Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany? Nebo pokání, jímž se viníci posléze pokusí spasit? Drama Jana Hřebejka podle Cenou Sazky oceněného scénáře Petra Jarchovského vytváří spletitý řetězec podobných otázek a nabízí celou škálu často protichůdných odpovědí.
Kawasakiho růže jsou jiným filmem dua Hřebejk-Jarchovský

Kawasakiho růže jsou jiným filmem dua Hřebejk-Jarchovský

11. 12. 2009 | Téma | red

Nikoli komediálně pojatým příběhem, ale čistě komorním dramatem ze současnosti je film režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Dnes ho tvůrci představili v pražském kině Lucerna, kde bude mít 21. prosince premiéru. V širší distribuci se objeví až od poloviny ledna.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.