Kawasakiho růže jsou jiným filmem dua Hřebejk-Jarchovský

11. 12. 2009 - 6:04 | Téma | red

Kawasakiho růže jsou jiným filmem dua Hřebejk-Jarchovský zdroj: tisková zpráva

Nikoli komediálně pojatým příběhem, ale čistě komorním dramatem ze současnosti je film režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže. Dnes ho tvůrci představili v pražském kině Lucerna, kde bude mít 21. prosince premiéru. V širší distribuci se objeví až od poloviny ledna.

Příběh, který se začal natáčet v červnu v Göteborgu, se odehrává v současnosti, jeho děj se však vrací 20 let do minulosti a řeší bolestivé společenské otázky spojené s udavačstvím a spoluprací s StB. V hlavních mužských rolích se objeví slovenští herci Ladislav Chudík, Martin Huba, Milan Mikulčík a vedle nich světoznámý fotograf Antonín Kratochvíl. Ženské role ztvárnily Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková, Petra Hřebíčková a výtvarnice Anna Šimonová.

"Na tomto filmu mi moc záleží. S námětem jsem přišel před rokem a půl ve chvíli, kdy jsme měli s Honzou rozdělaný jiný film. Ten jsme přerušili a tento Obrázek zdroj: tisková zpráva náš desátý společný projekt pro nás znamená vykročení novým směrem," uvedl Jarchovský. Oba prý bavilo vyprávět o minulosti a použít tak trochu metodu dokumentárního snímku.

Na začátku příběhu padne závažné obvinění: zeť, který žárlí na svého tchána, ho nařkne z udavačství. Diváci nevědí, zda je obvinění oprávněné a pokud ano, zda se vše odehrálo způsobem, jakým je to prezentováno. Tato informace, která se na počátku jeví jako pomluva a hřích, postupně mění životy lidí a vytváří paradoxní situace.

"Prvním plánem pro nás ale nebyla změna. Téma nás dlouho lákalo a žánr komedie by se k němu nehodil. Rafinovaně vystavěný scénář nás inspiroval k jinému způsobu vyprávění," řekl novinářům Hřebejk. Složitější podle něj bude do kina nalákat diváky a přesvědčit je, že se jich to týká.

Jarchovský z konkrétních případů z archivů StB nevycházel, i když detaily pospojoval z různých svědectví. "Například Vlasta Třešňák pálení cigaretou zažil," uvedl. K výpovědi důstojníka StB, kterého hraje pětaosmdesátiletý Ladislav Chudík, ho inspirovala autentická výpověď z dokumentu Josefa Císařovského.

"Nejprve jsem chtěl tři mužské postavy obsadit režiséry Jiřím Menzelem, Janem Němcem a Jiřím Krejčíkem, ale po odmítnutí prvních dvou jsem se rozhodl jinak," podotkl režisér, který s Chudíkem natáčel dva a půl dne.

Snímek má zajímavý vznik. Před několika lety odcestoval Jarchovský na göteborský filmový festival, a když se tam po roce vypravil společně s Hřebejkem, seznámili se s komunitou místního uměleckého centra. Budova göteborských výtvarníků, ve které pracují i bydlí, pro ně byla jedinečným, fotogenickým místem s obrovským geniem loci, navíc s unikátním výhledem na město, přístav a otevřený mořský horizont. Už proto se stala ideálním místem pro natáčení.

"Na název mě přivedl spisovatel Petr Šabach, který se mě zeptal na japonské skládačky z papíru origami. Neznal jsem je, a když jsem Obrázek zdroj: tisková zpráva je na internetu prostudoval, zjistil jsem, že nejsložitější je Kawasakiho růže. I my přece v tomto snímku dáváme jednotlivé plošky k sobě, a to se mi líbilo," vysvětlil Jarchovský.

Producenty byli Rudolf Biermann a Tomáš Hoffman ze společností Infilm a Infinity. Hudbu složil Aleš Březina. "Na podobná témata se finance získávají těžko," upozornil Hřebejk a poděkoval za podporu fondu kinematografie, TV Nova jako koproducentovi a společnosti Bontonfilm.

ČLÁNKY O FILMU

Hřebejkův snímek Kawasakiho růže by měl bojovat o Oscara

Hřebejkův snímek Kawasakiho růže by měl bojovat o Oscara

27. 9. 2010 | Téma | red

O prestižního Oscara by měl za Česko bojovat snímek Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka. O jeho nominaci pro kategorii nejlepší cizojazyčný film rozhodla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Vyplývá to z informací, které dnes ČFTA zveřejnila na svých internetových stránkách.
Snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže vychází na DVD

Snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže vychází na DVD

18. 5. 2010 | Téma | red

Nejnovější film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže vyjde koncem května na DVD. Po sérii hořkých komedií ze současnosti se úspěšný autorský tandem v tomto svém desátém společném projektu pomyslně vrátil k stylu "téměřoscarového" snímku Musíme si pomáhat.
Tvůrci Kawasakiho růže doufají, že díky festivalu Berlinale film prorazí do světa

Tvůrci Kawasakiho růže doufají, že díky festivalu Berlinale film prorazí do světa

13. 2. 2010 | Téma | red

Tvůrci filmu Kawasakiho růže, který má mezinárodní premiéru na filmovém festivalu Berlinale doufají, že uvedení filmu na jedné z největších přehlídek v Evropě snímku pomůže prorazit do celého světa. Na tiskové konferenci před večerní premiérou to prohlásil producent Rudolf Biermann. Zájem o film prý je. To potvrdila už ranní projekce pro novináře, kam dorazilo přes 60 žurnalistů.
Kawasakiho růže se představí také na Berlinale v sekci Panorama

Kawasakiho růže se představí také na Berlinale v sekci Panorama

29. 1. 2010 | Téma | red

Film Kawasakiho růže, jediný zástupce české kinematografie v hlavním programu letošního Berlinale, zahájí 12. února promítání v sekci Panorama.
Filmové hity: Leden + TRAILER

Filmové hity: Leden + TRAILER

13. 1. 2010 | Téma | red

Filmy, které by jste si neměli určitě v lednu nenechat ujít ve Vašem oblíbeném kině jsou: Imaginarium dr.Parnasse, poslední snímek Heatha Ledgera (postava Jokera v posledním Batmanovi), Lítám v tom s Georgem Clooneym, Hřebejkova Kawasakiho růže a Sherlocka Holmese od Guye Ritchiiho (exmanžela Madonny)
Film režiséra Hřebejka Kawasakiho růže měl premiéru v Praze

Film režiséra Hřebejka Kawasakiho růže měl premiéru v Praze

21. 12. 2009 | Téma | red

Dnes v podvečer byla v kině Lucerna odvysílána premiérová představení filmu režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského Kawasakiho růže.
Kawasakiho růže

Kawasakiho růže

18. 12. 2009 | Téma | red

Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany? Nebo pokání, jímž se viníci posléze pokusí spasit? Drama Jana Hřebejka podle Cenou Sazky oceněného scénáře Petra Jarchovského vytváří spletitý řetězec podobných otázek a nabízí celou škálu často protichůdných odpovědí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.