EMO i bez tesáků - čtyři filmy, které umí upírskou tématiku pojmout netradičně

10. 1. 2015 19:45 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

EMO i bez tesáků - čtyři filmy, které umí upírskou tématiku pojmout netradičně zdroj: Archiv

Tento týden do kin vstoupil temně-romantický horor Sama nocí tmou. Kritiky i fanoušky je titulován celou řadou prazvláštních pojmů a superlativů. Film o osamělé upírce, která dští ulicemi korupcí prolezlého města spravedlnost, nezapře silnou inspiraci v hororech ani klasických westernech. Díky režii americko-íránskou autorkou Ana Lily Amírpoúr do celého mixu navíc přibývá i ženský pohled na upírský mýtus a nezbytná dávka perské exotiky. Už nyní tak snímek doprovází aura netradičního pojetí upířiny. Není však sám. 

Rozhodně existuje řada filmů, které upíří formulku obohacují o nejbizarnější krvavé, popřípadě ještě častěji sexuální kontury. Už loni jsme ostatně během premiéry Drákula: Neznámá legenda řešili, že jednou z největších metafor moderního upírského mýtu je nevěra. A tak vznikly filmy jako Rabid (1977), v němž mladé dívce v podpaží vyroste bizarní krvechtivá vagina měnící muže na šílence, anebo třeba Blood for Dracula, v němž může titulní hrabě pít pouze krev panen, ke své smůle se však zrovna přestěhoval do kosmopolitního velkoměsta.

Nás však tentokrát zajímají spíše filmy, které se nějakým způsobem vymykají z konceptu upíra jako sexuálního šílence a/nebo maniaka. A proto začneme paradoxně nejnenáviděnějšími upíry tohoto tisíciletí.

Stmívání

Sérii Stmívání totiž rozhodně nelze upřít, že se na své monstrum podívala zcela novým pohledem – i když při tom upírům odstranila pudové chování veškerého charakteru. Ve skutečnosti však byla tetralogie Stmívání, respektive její knižní předloha, jenom vyvrcholením dlouhé cesta za vykleštěním vampýrů. Z původních démonických monster se v průběhu 20. století především díky filmům stále více stávali rozervaní romantičtí (anti)hrdinové. Ano, díváme se i na tebe, Tome Cruisi z Interview s upírem.

zdroj: Archiv

Lifeforce

Ačkoliv slova "upír" a "Transylvánie" platí skoro za synonyma, potemnělá sci-fi ze 70. let Lifeforce namísto do pozdně středověké minulosti hledí do budoucnosti. Zápletka začíná přiblížením britského raketoplánu (už tady je znát šílená představivost autorů) k ohonu komety, v níž posádka objeví mimozemské plavidlo, v němž krom forem života připomínající netopýry najdou i skleněnou rakev s nahou Mathildou May. Jak se dá čekat, cizáci nakonec vysají životní sílu prakticky z celé posádky raketoplánu, a spadeno mají i na zbytek lidské rasy.

zdroj: Archiv

Sci-fi je na upírské motivy vůbec hodně vytížená, jak ukazují Borgové ze Star Treku nebo Wraithové z Hvězdné brány. Jenom málokdy, však vědecká fantastika citovala původní mýtus v novém zasazení tak sveřepě, jako právě v Lifeforce.

Stroj času

Podobně jako náš poslední příspěvek se ani Stroj času (v originále Cronos, 1993) od Guillerma del Tora navenek netváří jako tradiční upírský film. Film se ostatně bez chodících upírů dlouho obejde – zpočátku tu kouše jenom mechanický skarabeus, produkt alchymie 16. století, který svým obětem propůjčuje věčné mládí, ale za cenu jejich žízni po krvi. Jenže tím zápletka teprve začíná. To celé je navíc zalito omáčkou hutného, černého humoru a tehdy ještě nevinnou tváří Rona "Hellboy" Perlmana.

zdroj: Archiv

Dravci

Titul nejzajímavější upírské variace si však nemohl vyžrat nikdo jiný než Dravci alias Žer, nebo zemři alias Ravenous z roku 1999. Netradiční zasazení do americké občanské války ruku v ruce s démonickou hudbou Michaela Nymana a neméně démonickým Robertem Carlylem totiž upírský hlad přebírá čistě v metaforické rovině jako kanibalismus nezbytný pro přežití v divočině.

zdroj: Archiv

Jenže pak titulním odloučeným vojákům lidské maso zachutná až příliš a stanou se na něm závislí. Díky nevyřčenosti upírské předlohy, pro fanoušky však dobře čitelné, mají Dravci nečekaně silný náboj, ačkoliv na druhou stranu mnohé diváky překvapí mírně nadpřirozená rovina způsobená zálibou v člověčině.

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.
Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

1. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nový hororový film Amulet má na svědomí debutující scénáristka a režisérka Romola Rarai.
U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

30. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Že se chystají další Piráti z Karibiku víme už nějakou dobu. A nedávno jsme zaznamenali i spekulaci o tom, že otěže po Johnny Deppovi převezme Karen Gillan.
Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

29. 6. 2020 | Trailery | Adam Homola

Gerard Butler míří do dalšího katastrofického filmu, tak doufejme, že to bude lepší než Geostorm.