Christopher Walken

20. 11. 2007 - 14:53 | Téma | red

Christopher Walken zdroj: tisková zpráva

Představitel mimořádně sugestivních vedlejších rolí. Ostře řezaná tvář a monotónně, s bezcitnou pozvolností pronášená slova jako by Christophera Walkena předurčovaly k rolím ničemných jedinců, kteří cynicky, ba s potěšením přihlížejí utrpení svých bližních

Christopher Walken Ostře řezaná tvář a monotónně, s bezcitnou pozvolností pronášená slova jako by Christophera Walkena předurčovaly k rolím ničemných jedinců, kteří cynicky, ba s potěšením přihlížejí utrpení svých bližních. Když před sedmi léty pobýval na karlovarském filmovém festivalu, Walken tehdy prohlásil, že v počátcích své kariéry hrál potrhlého bratra v Allenově Annie Hallové, pak v Ciminově dramatu Lovec jelenů dostal roli vietnamského veterána, jenž se následkem prožitých hrůz pomátl. A rozhovor uzavřel postřehem: „Asi si tenkrát o mně začali myslet, že se mnou není něco v pořádku.“

Christopher Walken se narodil 31. března 1943 v Astorii (stát New York) v rodině, která sice neměla s divadlem či filmem nic společného (otec pracoval jako pekař), avšak malý Christopher společně se svými bratry vystupoval od dětského věku v televizních zábavných pořadech vysílaných naživo. Přitahovalo jej stepování a jeho počátky jsou spojeny s muzikály: jako dvacetiletý se dokonce na jevišti ocitl po boku Lizy Minnelliové. Přesto nemá plnohodnotné herecké vzdělání - vystudoval totiž anglickou literaturu.

Christopher Walken Před filmovou kamerou na sebe pozvolna upozorňoval v průběhu 70. let a mezi hereckou špičku jej zavedl Michael Cimino. Nejprve mu ve filmu Lovec jelenů (1978) svěřil roli Nicka, jednoho z kamarádů hlavního hrdiny (jehož hrál Robert De Niro), propadlého sebezáhubné „ruské ruletě“. Zahánění bolestivých traumat předvedl s takovou přesvědčivostí, že jej nemohl minout Oscar. Jestliže tato postava byla tragická, rozvrácená nemohoucností vyrovnat se s osudem, chladnokrevný zabiják Nathan v následujícím Ciminově výpravném westernu Nebeská brána (1980) vytvářel jakýsi prototyp budoucích Walkenových „záporáků“. Byli vesměs málomluvní alhostejně, dokonce s jakousi zvrhlou mazlivostí, přihlíželi zkáze, kterou kolem sebe šířili, neznaje soucit ani slitování. Později ještě přistoupily všelijaké psychopatologické sklony.

Očekávání oslnivé kariéry se však nenaplnilo - Walken byl zaškatulkován a svému předurčení se víceméně podřídil. Nejspíš si ani příliš nevybíral mezi nabízenými rolemi a leckdy přijal i nabídku značně problémovou, často dokonce podřadnou. Druhořadé gangsterky se zejména v 90. letech staly jeho častým údělem, navíc se rychle smířil s tím, že nebude ztělesňovat postavy titulní. Leckdy jen přihrával ústřední hvězdě. Hrál postavy vrahounů a obdobných ničemů (Tváří v tvář smrti, Žoldáci, Válka o fazolové pole, Poslední zůstává, Ospalá díra, bondovka Vyhlídka na vraždu). V lepším případě se vyžíval „jen“ v ponižování svých bližních (Biloxi Blues). Často spolupracoval i s nezávislými filmaři, například s režisérem Abelem Ferrarou (Pohřeb, Lovci mozků), ale jak vyplývá s rozhovorů, nepovažuje to za něco mimořádně přínosného - otevřeně přiznal, že pro něho tato produkce znamenají jediné - práci.

Christopher Walken: Around the Bend Když se zahledíme do Walkenovy filmografie, nalezneme početné desítky filmů, z nichž mnohé se uváděly i v našich kinech, na videu nebo v televizi. A občas zaznamenáme i Walkenovy pokusy vymanit se zavedeného stereotypu. Ochotně přijme roli v komedii, kde svého „tvrdého muže“ rád vystaví nečekaným malérům - jak předvedl v rozmarné hříčce Hon na myš (1997), kde ztvárnil deratizátora. Důmyslná myš, kterou měl vypudit, jej totiž úplně zdevastuje. Jeho nehnutá tvář a obezřetné chování tak znenadání získávají působivý komediální akcent: stačilo pouze změnit dramatický kontext, v němž se ocitá. Herecky náročnější příležitost mu nabídl Steven Spielberg v kriminální komedii Chyť mě, když to dokážeš (2002) - ztělesnil tu smolařského, psychicky nevyrovnaného otce hlavního hrdiny, současně však hrdého na svého syna, byť ten se prosadil jen jako geniální padělatel šeků.

Christopher Walken: The Opportunist Nyní můžeme Christophera Walkena spatřit opět ve vedlejších, v zásadě statických úlohách, kde mu k prezentaci postačí jen jeho zevnějšek. V komediálním hororu Stepfordské paničky zaujme žoviální výřečností, za níž tušíme hrůzné tajemství… Gangsterské drama Muž v ohni nabízí další variaci chladnokrevných, jakoby netečných hrdinů - tentokrát ovšem v kladné poloze. Walkenův „muž v pozadí“ poklidně přihlíží nelítostné pomstě svého přítele, jemuž dohodil místo osobního strážce malé holčičky, a ztišeným hlasem o něm pronáší lakonická moudra - např. že dosáhl mistrovství v šíření smrti... Poldům pak suše oznamuje, že nejlépe udělají, když se budou jeho parťákovi klidit z cesty a nechají jej, aby sám vyřešil vše, s čím oni marně zápolí mnoho let.

Christopher Walken: Vyhlídka na vraždu Nedávné období Walkena zachycuje v širokém spektru žánrů: v akční komedii z jihoamerického pralesa Vítejte v džungli, bláznivých komediích Nesvatbovi a Klik - život na dálkové ovládání či v akčním thrilleru Domino. A rovněž v muzikálu Hairspray. Svou třídu potvrdí i jako zlosyn v bláznivině jménem Skóruj. Dnes už hrává hlavně vedlejší úlohy, v nichž se snadno uplatní jeho výrazná tvář i obdobně výrazné herecké charisma. Nechybějí tu úlohy mužů takřka ďábelských rysů. Ale ani domácké bačkory. Jeho počátky u filmu si pak můžeme připomenout díky výše uvedenému snímku Woodyho Allena Annie Hallová, který měl nedávno obnovenou premiéru v Projektu 100.

Walken už asi přestal počítat s velkými titulnímu úlohami, avšak i vedlejší (neřkuli epizodní) postavy dokáže zahrát s mimořádnou sugestivitou. Rozhodně ho nepřehlédneme, ani kdyby nehnutě stál v davu a nepronesl jediné slovo. Dokáže totiž všem postavám propůjčit pohled se zvláštní uhrančivou naléhavostí...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.