Jeden z postupujících je dánský film Lepší svět, jenž v noci z neděle na pondělí získal jako nejlepší zahraniční snímek prestižní ocenění Zlatý glóbus považované za předzvěst Oscarů. Na seznamu je třeba i mexický snímek režiséra Alejandra Gonzaleze Inarritu Biutiful, jenž bude mít českou premiéru již 3. února.
Snímky hodnotilo několik set členů akademie
Podle akademie hodnotilo cizojazyčné filmy několik set jejích členů sídlících v Los Angeles od poloviny října do 13. ledna. Šest snímků, které od nich dostaly nejvíc hlasů, pak zvláštní výbor akademie pro Oscara za nejlepší cizojazyčný film doplnil o další tři.
Úspěšné snímky nyní budou hodnotit speciální komise v New Yorku a Los Angeles. Od pátku do neděle se tento týden každý den podívají na tři filmy. Z jejich následného hlasování pak vzejde závěrečná pětka, již akademie oznámí spolu s dalšími nominacemi příští úterý. Ceny se pak budou předávat 27. února. Ceremoniál budou moderovat herci James Franco a Anne Hathaway.
Hřebejk již dříve nominaci na Oscara získal
Jan Hřebejk získal nominaci na Oscara v roce 2000 za film Musíme si pomáhat. O tom, že se bude za Česko ucházet o nominaci na Oscara právě Hřebejkův snímek Kawasakiho růže, rozhodla loni v září Česká filmová a televizní akademie.
Režisér nedávno prohlásil, že by pro něj byla čest, kdyby se jeho snímek znovu dostal do užšího výběru. Za výhodu Oscara považuje to, že tuto cenu každý zná. Mnoho českých diváků třeba neví o existenci cen, jakými je Zlatá palma, předávaná na festivalu v Cannes, všichni ale tuší, že existuje ocenění Oscar.
Z českých filmů získal po revoluci Oscara pouze snímek Kolja režiséra Jana Svěráka. Cenu obdržel v březnu 1997. Snímek Ondřeje Trojana Želary z roku 2003 je zatím posledním českým filmem, který byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.