Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants To Kill Himself)

30. 12. 2003 16:40 - Téma | Autor: red

Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants To Kill Himself) zdroj: Archiv

Hořká komedie (anebo sladké drama?) Lone Scherfigové (Italština pro začátečníky) o Wilburovi, který se chce zabít, ale nikdy to nedopadne. Skvělý Mads Mikkelsen v jedné z vedlejších rolí! Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Skvělý Mads Mikkelsen v jedné z vedlejších rolí, působivé glasgowské exteriéry a ztichlými příběhy přetékající tajemný antikvariát

Skvělý Mads Mikkelsen v jedné z vedlejších rolí, působivé glasgowské exteriéry a ztichlými příběhy přetékající tajemný antikvariát. Kvůli nim stojí za to vidět hořkou komedii Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants To Kill Himself) dánské režisérka Lone Scherfigové.

Wilbur (Jamie Sives) se rád zabíjí. Nemá k tomu žádný zvláštní důvod, možná si přeje mít nějaký velký problém, který mu očividně chybí. V nemocnici po něm pálí sestřička Moira (Julia Davis) a bratr s případným jménem Harbour (Adrian Rawlins) mu vždycky podá pomocnou ruku. Teď ho vezme k sobě do bytu, aby dohlédl na jeho žíly, na jeho krk.
K Harbourovu bytu je připojený již zmíněný rohový antikvariát zděděný po otci. Sem chodí Alice (Shirley Henderson). Uklízí v nemocnici a v krámku prodává knihy po pacientech. Její oči potkají Harbourovy oči a brzo je svatba.
Pak se karta otočí. Vtipné momenty z terapeutických dýchánků, kde spolupacienti osočují Wilbura, že on ty sebevraždy nikdy nedotáhne a simuluje, vystřídá basový tón. Jakmile je pod čepcem, zatouží po Alici Wilbur a ona se nebrání. A jestliže dřív mluvil Harbour s drem Horstem (Mads Mikkelsen) o bratrovi, dnes za ním chodí kvůli sobě.

Wilbur se chce zabít Lone Scherfig se po dogmě#12 Italštině pro začátečníky pouští ve své tvorbě z Dánska dál do světa- Wilbur je mluvený v angličtině, a odehrává se v pošmourném a nevlídném Glasgowě.
Paradoxně je to Dán Mads Mikkelsen, kdo je z celého bijáku nejvýraznější. Nejen kvůli vystouplým lícním kostem, smutně hlubokým očím a masivním ústům. Nejen kvůli figuře doktora, jakéhosi tichého přihlížitele a soudce bratrského dramatu. Především Mikkelsenovo úsporné herectví obohacuje postavu o nehorázný šarm a laskavost. Představitel přitom pamatuje na své fyzické dispozice, nepříliš odlišné od těch, kterými Evropankám učarovává Steve Buscemi. Míchá se v nich hrdost a stesk, soucit a únava.
Wilbur se chce zabít Julia Davis bere Moiru především jako komediální element Wilbura. Trochu problém mám s hlavní trojicí. Neříkám, že Rawlins, Sives, nebo Henderson hrají špatně. Připadá mi ale, že oni své role pouze vyplňují. Režisérka je podle mne příliš svazuje zkostnatělou zápletkou.
Scénář je podle mě také nejslabší stránkou Wilbura. Schéma připomíná levnou křížovku, děj symbolizují obrovské obraty, které z konstrukce lezou jak hrby z velblouda. Honba za co nejukázkovějším paradoxem se tu režisérce podle mě jednoduše vymstila.
Je to škoda, protože úvodní pasáže, kdy Scherfig rozehrává lehkou komedii na vážném podkladu fungují pěkně. Jakmile ale vypravěčka zvážní a podklad také přitemní, dostává se zkušený divák do tenat monumentální zívačky.
Na druhou stranu publikum, které nezahřívá sedačky kina každý druhý den a hledá všem přístupný mix artu a popu by mohlo Wilbura ocenit.

Atmosféra sama, tvořená kulisou města a jeho chudými, nebo nehostinnými interiéry je však nezapomenutelná.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.