Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants to Kill Himself)

10. 12. 2003 19:58 - Téma | Autor: red

Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants to Kill Himself) zdroj: Archiv

S tvorbou dánské scenáristky a režisérky Lone Scherfigové jsme se měli možnost seznámit již v roce 2002, když do kin přišla Italština pro začátečníky

S tvorbou dánské scenáristky a režisérky Lone Scherfigové jsme se měli možnost seznámit již v roce 2002, když do kin přišla Italština pro začátečníky. Ve svém třetím celovečerním filmu vyprávěla o pětici osamělých lidí, kteří zdolávají své problémy a přitom se jednou týdně setkávají na hodinách jazykového kursu. Natočila jej ve stylu Dogma 95, projevujícím se zejména v užití ruční kamery a synchronně snímaného zvuku. Na rozdíl od svých „dogmatických“ kolegů (Thomas Vintenberg, Lars von Trier, Soren Kragh-Jacobsen, Kristian Levring aj.) však do vyprávění zapojila humorné prvky a optimistické vyústění, jako by jim chtěla ukázat, že i na vážné věci se dá podívat s nadhledem. V podobném naladění postupuje i ve svém čtvrtém filmu Wilbur se chce zabít, který se jinak od předchozího titulu značně liší. Obsahuje závažnější téma, v němž soustředěně zaznívají motivy života, lásky a smrti, a je natočen klasickým způsobem. Digitální video nahradila cinemascopická kamera, autentické zvuky speciálně komponovaná hudba.

Výchozí situaci vyprávění naznačuje samotný titul filmu. Mladík Wilbur se neustále pokouší o sebevraždu, ač k tomu zdánlivě nemá důvod. Je to pohledný mladý muž, má úspěch v zaměstnání (paradoxně dělá vychovatele) i u žen. Když jeho sebedestruktivní snažení překročí únosnou mez, je hospitalizován a po léčebné kůře svěřen do péče staršího bratra Harboura, který pokračuje v rodinné tradici: vede knihkupectví. Na rozdíl od Wilbura přijímá svět takový, jaký je. Snad právě proto se zamiluje do svobodné matky Alice, která uklízí v nemocnici, kde sbírá po pacientech zapomenuté knihy a pak je prodává do Harbourova podniku. Zdálo by se, že karty jsou mezi hrdiny tohoto příběhu jasně rozdány, kdyby je však osud nezamíchal jinak. Očekávaný milostný trojúhelník pozvolna přerůstá v úvahu nad paradoxností života, v němž se získané jistoty mohou v okamžiku rozplynout jako pára nad hrncem.

Wilburg se chce zabít je projekt vpravdě evropský. Vznikal v koprodukci čtyř zemí, exteriéry se natáčely ve skotském Glasgow a interiéry v kodaňském Filmbyenu. Mluven je v angličtině. Režisérka se vzdálila domácímu teritoriu, aniž by to bylo ke škodě filmu. Zvláště mu prospělo britské herecké obsazení, z něhož si asi nejvíce zapamatujeme Shirley Hendersonovou v roli Alice. Mužští představitelé jsou přesní, ovšem působivější kreaci má přece jen Adrian Rawlins, který hraje Harboura. Vývoj této postavy je překvapivější než odhalení důvodu Wilburových sebevražedných sklonů. V mnohém připomene jiný evropský film z poslední doby, Můj život beze mne (2002). I v něm se hrdinka vyrovnávala s blížící se smrtí.

Oba tituly charakterizuje idealizace vážných témat, Scherfigová jí vyvažuje použití žánru černé komedie. Skutečně se zde i zasmějeme, a to hlavně díky tomu, že postavy jsou mírně nadsazené, a tím vlastně vtipné. Neplatí to jen u hlavních rolí, ale především u vedlejších, například u vtíravé zdravotní sestry Moiry nebo sucharského psychologa Horsta. Zamrzí však, že režisérka místy podléhá jisté líbivosti, projevující se v nevhodně apartní hudbě a úvodních titulcích, a patosu. Věty typu „Slib mi, že na něj nikdy nezapomeneš.“ si mohli scenáristé odpustit a více se soustředit na tempo příběhu. Film ve své druhé půlce působí rozvláčně a vzhledem k převaze interiérů nad exteriéry až televizně. (Scherfigová má za sebou praxi v dánské televizi, což se projevilo i na už zmiňované Italštině pro začátečníky.)

Scenáristka a režisérka Lone Scherfigová svým Wilburem sice nedosáhla takového úspěchu jako u předchozího titulu, ale přesto nelze mluvit o prohře. Natočila divácký film o vážných věcech, o kterých by jiní (třeba Ingmar Bergman) vyprávěli tak sugestivně, že by se nám na cestě z kina podlamovala kolena. To však nebylo jejím záměrem, a proto svému úkolu dostála.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.