Walt Disney

24. 1. 2006 - 16:31 | Téma | red

Walt Disney zdroj: tisková zpráva

Světoznámý tvůrce oblíbených kreslených postaviček a jejich příběhů. WALT DISNEY Kdo by neznal legendární kreslený film Sněhurka a sedm trpaslíků, který se pravidelně vrací do kin v obnovených premiérách

WALT DISNEY

Walt Disney Kdo by neznal legendární kreslený film Sněhurka a sedm trpaslíků, který se pravidelně vrací do kin v obnovených premiérách. Jen u nás byl uveden celkem třikrát (poprvé na podzim 1938, pak o Vánocích roku 1970 a naposledy před deseti lety). Těžko bychom hledali podobný titul, který by oslovil nejen dětské publikum, ale i všechny dospělé.

Sněhurka a sedm trpaslíků byla prvním celovečerním kresleným filmem na světě. Obklopilo ji spousta různých „nej“: vyžádala si desetitisíce kreseb, spolupráci dvou tisíc kreslířů a techniků, práce na filmu trvala tři léta a občas se zdálo, že výrobce Walt Disney (tento film "jen" produkoval, nerežíroval) už nesežene další půjčku, aby svůj životní sen dokončil. Sněhurka se stala diváckým hitem, okamžitě byla přijata jako dokonalé dílo, kde přesně vymezené dávky humoru, dojetí i strachu přesně plní svou fukci.

Sněhurka a sedm trpaslíků Úspěch Sněhurky jako by symbolizoval osudy samého Walta Disneye - zosobňuje (nejen) americkou zkazku o tom, jak chudý chlapec svou pílí a přičinlivostí ke štěstí přišel. Malý Walt se narodil v Chicagu na úsvitu nového století, 5. prosince 1901. Jeho silně šetrný, ba skrblický otec, pocházející z Kanady a po předcích z Irska, se živil jako tesař. Rodinu sice nesužovala bída, ale despotický otec ji ovládal tvrdou rukou.

Walt tehdy přivykl nejen usilovnému pracovnímu vypětí, ale také cílevědomosti. Zprvu spolupracoval s novinami, ale roku 1920 objevil novou sféru uplatnění při přihlížení výrobě animované reklamy, která se mu stala osudnou. Upozornil na sebe trikovým seriálem Alenka v zemi kreseb, v němž se pokoušel sloučit, jakkoli ještě neuměle, živého herce s animovaným prostředím. Walt si tehdy psal příběhy, režíroval i točil klikou u kamery. Pak začínaly přibývat proslulé zvířecí postavičky. Na začátku stál králík Oswald, přidal se myšák Mickey, kačer Donald a další zvířecí hrdinové v mnoha kreslených groteskách. Následují další celovečerní projekty: Fantazie, Bambi, Šípková Růženka, Kniha džunglí...

Walt Disney Zdokonalovala se technika; multiplanová kamera (byla vysoká čtyři metry!) dovolila vrstvit na sebe několik kreseb na průhledných fóliích a vytvářet tak iluzi prostorovosti či proměnlivě zaostřovat na jednotlivé detaily. Animace se dosáhla továrního charakteru, dávno minuly doby, kdy se vše dělalo tak říkajíc na koleně. Disney, který již rezignoval na vlastní tvůrčí činnost, dohlížel jen na klidný chod firmy.

Učinil vše, aby popularitu zpeněžil. Již ve 30. letech vydává gramofonové desky s filmovými melodiemi a nabízí předměty s motivy oblíbených postaviček. Roku 1955 otevírá Disneyland, zábavní park, kde každý dosud obdařený hravostí může prolézt strašidelným zámkem, sjíždět dravou řekou, uvidět prostředí i postavičky proslavené na filmovém plátně.

Walt Disney Jméno Walta Disneye se pojí především s animovanou tvorbou. Méně je však známo, že se Disney věnoval i výrobě hraných filmů. Z televize i kin známe například muzikál Mary Poppins o kouzelné vychovatelce dětí i dospělých (málokdo tuší, že jej vyrobilo právě Disneyovo studio). Rovněž jsme mohli vidět přírodní dokumenty, které dosáhly velkého uznání i ohlasu. Tvůrci dokumentárních filmů doslova procestovali celý svět, aby ulovili pro svou dobu (a často i pro dnešek) unikátní záběry.

Když Disney v roce 1966 zemřel, zanechal dobře fungující impérium, jehož aktivity se dále rozšiřovaly. V průběhu 80. a 90. se firma postupně transformovala. Výrobní kapacity se přemístily do zahraničí. Vznikají filmy natáčené nejen klasickou metodou plošné animace jako znovu uváděný Lví král, ale po navázání spolupráce s firmou Pixar se množí výlety do trojrozměrné počítačové animace. Na počátku stály Toy Story - Příběh hraček, následoval Život brouka či nejnověji uvedený film Hledá se Nemo.

ČLÁNKY O FILMU

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

Nejlepší animované filmy, které vás pobaví i jako dospělého diváka

16. 6. 2014 | Téma | Vojtěch Karlík

Tento týden do kin dorazí zbrusu nový animovaný příběh pro děti i jejich rodiče. Druhý díl drakobijeckého příběhu Jak vycvičit draka je téměř sázkou na jistotu. Rodiče si zcela jistě oblíbí několik dospěláckých hlášek, jejich ratolesti pak dobrodružný příběh hlavních hrdinů a nějaké to pitvoření k tomu. Dostat do kina dospělé a děti současně umí  studia jako Dreamworks, Pixar, nebo 20th Century Fox na výbornou. Zkusili jsme vybrat nejznámější a podle nás i nejlepší animované filmy, které stojí za to vidět i několik let od premiéry. Schválně, zda s námi budete souhlasit.
Lví král - IMAX

Lví král - IMAX

3. 7. 2008 | Recenze | red

U Disneyho prostě vědí co dělají. Občas sklouznou do průměru, ale když do toho šlápnou pořádně, nikdo se jim nevyrovná
Lví král (The Lion King) - verze pro IMAX

Lví král (The Lion King) - verze pro IMAX

25. 1. 2008 | Téma | red

[Statistické údaje:] - Scénář: Irene Mecchiová, Jonathan Roberts, Linda Woolvertonová. Režie: Roger Allers a Rob Minkoff. Hudba: Hans Zimmer. Písně: Elton John a Tim Rice. Střih: Tom Finan. Animovaný, 89 minut. Český dabing: Stanislav Fišer (Zazu), Martin Sobotka, zpívá Jiří Langmajer (Simba), Jana Drbohlavová (Shenzi), Stanislav Zindulka (Rafiki), Pavel Soukup (Scar), Miroslav Moravec (Mufasa), Petra Hanžlíková, zpívá Jana Mařasová (Nala), Tomáš Trapl (Timon), Vlastimil Zavřel (Banzai) a další. Dolby Digital. USA 1994. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 29. května 2003. Animovaný snímek z roku 1994 oceněný dvěma Oscary přichází ve speciální úpravě do kin, respektive do jediného kina - Oskar IMAX

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.