Tento čtvrtek naše kina poctí roky tušený, vyhlížený i vymodlený akční film Riddick, přímé pokračování Černočerné tmy a Riddicka: Kronika temna, v prvním případě snímku, jenž plešatého drsňáka vynesl na světlo reflektorů.
Ačkoliv si Vin Diesel užívá kultovní popularity a zahrál si hned v několika übercool blockbusterech, především v rámci série Rychle a zběsile, jeho lysina se zároveň účastnila i rovnaného počtu filmů, které skončily na kinematografickém hřbitově.
Recenze zatím o aktuálním Riddickovi mluví spíše jako o zklamání, na vlastní bulvy se o jeho kvalitách či nekvalitách však budete muset přesvědčit sami (nebo si počíst v naší recenzi). Jak si ovšem ukážeme, půjde-li o provar, zdaleka nepůjde ve Vinově filmografii o ojedinělý případ.
Vin Fail
Hned po úspěchu prvního Rychle a zběsile se Vin vydal do svérázného projektu, jenž byl propagován jako "bondovka 21. století". Řeč je samozřejmě o akčním trháku xXx (2002), který v našich končinách známe především pro scény vykreslující pražské policisty jako zkorumpované zloduchy a pro po zuby ozbrojené teroristy okupující hrad Vranov (a pro neschopnost našinců správně vyslovit název filmu). Snímek měl do úspěchu daleko, vyplodil teroristicky otřesné pokračování (v němž si Vin už nezahrál) a pak naštěstí zůstal zapomenut. Zázrak se nekonal.
Podobně slovutně měl působit i jeho další projekt, akční sci-fi Babylon A.D. z roku 2008. I zde došlo na recyklaci kulis post-apokalypticky vypadající východní Evropy – tou Vin Diesel projíděl jako žoldák, jenž měl do cílové destinace přepravit dvojici sester. Film tak působil jako Potomci lidí po lobotomii, a z dlouhodobě očekávaného projektu se nakonec znovu vyklubal neúspěch. Svého času se dokonce spekulovalo, že Babylon A.D. definitivně pohřbí Dieselovu kariéru.
Zdaleka největším Vinovým failem však byl snímek Ochránce, jenž působí jako nejhorší moderní kondenzát témat Policajta ze školky. Diesel si zde zahrál krutopřísného elitního vojáka s neméně krutopřísným jménem Shane Wolfe... který má za úkol hlídat děti. V tomto světle tak vůbec nepřekvapí, že alternativním názvem snímku je "Dudlíkátor", popřípadě ve slovenské distribuci dokonce "Cumlikátor"...
Není holt každý den posvícení.
Vin Win
Diesel je tak proslaven především pro úspěch jiných, zaběhnutějších sérii. Již jsme zmínili značku Rychle a zběsile, jejíž pátý díl je snad nejlepším akčním filmem posledních let (nepočítaje přebujelé komiksové adaptace). Vin má však na triku i několik dalších pozapomenutých pecek.
Ještě před úspěchem první Černočerné tmy si Vin střihl roli hlavního robota v srdceryvném animáku Železný obr (režíroval pozdější pixarovský Brad Bird), rok předtím se mihl i jako pěšák v opusu Zachraňte vojáka Ryana – máte-li problém si na něj vzpomenout, jedná se o postavu, která zemře rukou odstřelovačovou.
Roli ve Spielbergově válečném filmu získal díky svému krátkému filmu Multi-Facial, inspirovanému jeho tehdy marnou snahou uspěch jako herec. Sportovně založený Diesel totiž začínal svou kariéru jako vyhazovač v newyorských klubech v době, kdy se ještě rodným jménem zval Mark Vincent. Jméno Vin Diesel přijal až ve snaze zalíbit se filmařům...
Vin Diesel obecně platí za jednoho z nejpohodovějších dostupných herců - skoro až kultovní jsou historky o tom, jak při natáčení Riddicka: Kroniky temna v pauzách na place hrál AD&D, americkou "verzi" Dračího doupětě, se stár Judy Denchovou. Třetí díl Riddicka je jeho vysněným projektem - ač tak možná neokouzlil kritiku, už jen pro Vinovu náturu je třeba mu zvednout palec nahoru!