- Rozpočet: 70 milionů dolarů + 50 % odhadovaný marketing
- Tržby v USA: 142 milionů dolarů, zisk kolem 50 %
- Tržby ve světě: 135 milionů dolarů, zisk kolem 25 %
Přezdívalo se mu příští James Bond, právě takové ambice totiž nezkrýval Vin Dieselův akční opus z léta 2002. Snaha přetavit vyprávěcí postupy nejklasičtějšího filmového agenta pro novou, adrenalinovější "MTV generaci", však po kritické stránce notně selhala. Spíše než příchod nové legendy xXx působil dojmem zapomenutého akčního výplachu z 80. let. Byť si na sebe jakž takž vydělal, pokračování se obešlo bez Vina Diesela a třetí díl je stále v nedohlednu.
zdroj: Archiv
- Rozpočet: 105 milionů dolarů + 50 % odhadovaný marketing
- Tržby v USA: 57 milionů dolarů, zisk kolem 50 % z toho
- Tržby ve světě: 58 milionů dolarů, zisk kolem 25% z toho
Rovněž s pokračování Černočerné tmy se to mělo notně prazvláštně. Zatímco první Riddickův film byl levným, ale v rámci možností chytrým komorním hororem, jeho pokračování se studioví hlavouni podpoření megalomanstvím Vina Diesela pokusili přetavit v drsnější Hvězdné války. Vzniklo tak pošetilé guilty pleasure, které si nezvládlo vydělat ani na svůj produkční rozpočet. Vin Diesel horko těžko loni natočil jeho pokračování, to se však vrátilo zpět ke komornosti Černočerné tmy.
zdroj: Archiv
- Rozpočet: 56 milionů dolarů + 50 % odhadovaný marketing
- Tržby v USA: 113 milionů dolarů, zisk kolem 50 %
- Tržby ve světě: 85 milionů dolarů, zisk kolem 25 %
Podprůměrná akční komedie, která nese ve slovenském překladu trefnější název "Dudlíkátor", zkazila dekádu nazpět Vinu Dieselovi mezi jeho fanoušky pověst víc než kdejaký jiný provar. I přes notně podbízivý příběh o vojákovi elitních jednotek, který musí hlídat děti, však na sebe film sotva vydělal. Na rodzdíl od jiných případů tak lze říct, že naštěstí nikdy nedošlo na pokračování.
zdroj: Archiv
- Rozpočet: 70 milionů dolarů + 50 %
- Tržby v USA: 22 milionů dolarů, zisk kolem 50 %
- Tržby ve světě: 49 milionů dolarů, zisk kolem 25 %
Zatím poslední snaha Vina Diesela o nastartování úspěšné značky přišla v roce 2008 a nesla jméno Babylon A.D. Tentokrát šlo o akční post-apokalyptickou sci-fi, která slibovala doručit drsňárnu vysokého kalibru. Nakonec ale snímek propadl tak fatálně, že by to za jiných okolností byl konec kariéry Vina Diesela.
zdroj: Archiv
Zůstává tak překvapivou skutečností, že tou nejvýznamnější rolí Vina Diesela je především ta v sérii Rychle a zběsile. Avšak dokonce ani v letech po reinkarnaci této automobilové řady neplatil automaticky za úspěch. Například předloňský Riddick při rozpočtu 38 milionů utržil 98 milionů (42 doma, 56 ve světě), což z něj dělá pouze jakž takž vyrovnaný zářez. Dieselovy filmy zkrátka jeden vedle druhého připomínají spíše éru drsnějších 80. a 90. let, na níž není dnešní filmový trh úplně stavěný. Ačkoliv tak Poslednímu lovci čarodějnic přejeme hodně štěstí, nezdá se pravděpodobné, že by s ním vystoupil ze stínu setrvalých propadáků.