V USA trhá rekordy v návštěvnosti snímek Alenka v říši divů

9. 3. 2010 - 6:28 | Téma | red

V USA trhá rekordy v návštěvnosti snímek Alenka v říši divů zdroj: tisková zpráva

Nejnavštěvovanějším filmem severoamerických kin se po uplynulém víkendu stala filmová verze pohádky od režiséra Tima Burtona Alenka v říši divů. V USA a Kanadě dokonce po prvním víkendu překonala i počáteční tržby Avataru. Oznámila to podle agentury Reuters společnost Walta Disneyho, která "Alenku" distribuuje.

Burtonova adaptace fantaskního příběhu Lewise Carrolla vydělala na celém světě už 210,3 milionu dolarů (téměř čtyři miliardy korun). Návštěvníci kin ve Spojených státech a Kanadě k těmto tržbám přispěli částkou 116,3 milionu dolarů. Podle společnosti Box Office Mojo to je šestý nejlepší výsledek, jaký kdy nějaký snímek vydělal v Severní Americe o prvním víkendu po premiéře.

Podle Disneyho společnosti "Alenka" zlomila několik dílčích rekordů. Stala se totiž vůbec nejvýdělečnějším z filmu, které byly uvedeny do distribuce v březnu nebo v prvním čtvrtletí roku, což je tradičně slabší období co do uvádění významných filmů.

Jedinou další filmovou novinkou v severoamerických kinech bylo minulý týden policejní drama Brooklyn's Finest a tržby ve výši 13,5 milionu dolarů mu stačily k obsazení druhé příčky v žebříčku návštěvnosti. Prokletý ostrov Martina Scorseseho spadl z první příčky z předchozích dvou týdnů na třetí pozici. O dvě místa si oproti předchozímu týdnu pohoršila také komedie Poldové. Pátým nejnavštěvovanějším filmem v Severní Americe je fantasy Avatar.

Burtonova Alenka kombinující prvky hraného i animovaného filmu je rovněž nejúspěšnějším filmem, který není na pokračování, a kromě toho po prvním víkendu stanovil novou laťku pro filmy natočené ve formě 3D nebo Imax.

Pro režiséra Burtona jde o nejlepší start jeho filmu. Jeho remake Planety opic měl v roce 2001 na svém kontě po prvním víkendu 68,5 milionu dolarů.

Alenka v risi divu

Filmoví odborníci odhadovali, že Alenka v říši divů utrží během prvního víkendu přes 75 milionů dolarů. Posledním filmem, jemuž se podařilo tuto metu překonat, byl Avatar, který v prosinci začínal s 77 miliony dolary na kontě. Zástupci Disneyhho společnosti odmítli předvídat, zda se "Alenka" i v příštích týdnech bude blížit rekordním tržbám Avataru. Film režiséra Jamese Camerona už ve světě vydělal nevídaných 2,6 miliardy dolarů.

Alenka v říši divů se minulý týden začala promítat také v dalších více než 40 zemích světa, kde vydělala 94 milionů dolarů a ukončila jedenáctitýdenní nadvládu Avataru mimo Severní Ameriku.

Při nedělním předávání Oscarů však získal Avatar tři trofeje, z toho jen jednu v některé z hlavních kategorií. Protiválečný nízkorozpočtový snímek Smrt čeká všude, který natočila Cameronova exmanželka Kathryn Bigelowová, dostal šest sošek včetně té za nejlepší film. Stal se tak nejméně výdělečným filmem, který to dokázal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.