V USA trhá rekordy v návštěvnosti snímek Alenka v říši divů

9. 3. 2010 6:28 - Téma | Autor: red

V USA trhá rekordy v návštěvnosti snímek Alenka v říši divů zdroj: Archiv

Nejnavštěvovanějším filmem severoamerických kin se po uplynulém víkendu stala filmová verze pohádky od režiséra Tima Burtona Alenka v říši divů. V USA a Kanadě dokonce po prvním víkendu překonala i počáteční tržby Avataru. Oznámila to podle agentury Reuters společnost Walta Disneyho, která "Alenku" distribuuje.

Burtonova adaptace fantaskního příběhu Lewise Carrolla vydělala na celém světě už 210,3 milionu dolarů (téměř čtyři miliardy korun). Návštěvníci kin ve Spojených státech a Kanadě k těmto tržbám přispěli částkou 116,3 milionu dolarů. Podle společnosti Box Office Mojo to je šestý nejlepší výsledek, jaký kdy nějaký snímek vydělal v Severní Americe o prvním víkendu po premiéře.

Podle Disneyho společnosti "Alenka" zlomila několik dílčích rekordů. Stala se totiž vůbec nejvýdělečnějším z filmu, které byly uvedeny do distribuce v březnu nebo v prvním čtvrtletí roku, což je tradičně slabší období co do uvádění významných filmů.

Jedinou další filmovou novinkou v severoamerických kinech bylo minulý týden policejní drama Brooklyn's Finest a tržby ve výši 13,5 milionu dolarů mu stačily k obsazení druhé příčky v žebříčku návštěvnosti. Prokletý ostrov Martina Scorseseho spadl z první příčky z předchozích dvou týdnů na třetí pozici. O dvě místa si oproti předchozímu týdnu pohoršila také komedie Poldové. Pátým nejnavštěvovanějším filmem v Severní Americe je fantasy Avatar.

Burtonova Alenka kombinující prvky hraného i animovaného filmu je rovněž nejúspěšnějším filmem, který není na pokračování, a kromě toho po prvním víkendu stanovil novou laťku pro filmy natočené ve formě 3D nebo Imax.

Pro režiséra Burtona jde o nejlepší start jeho filmu. Jeho remake Planety opic měl v roce 2001 na svém kontě po prvním víkendu 68,5 milionu dolarů.

Alenka v risi divu

Filmoví odborníci odhadovali, že Alenka v říši divů utrží během prvního víkendu přes 75 milionů dolarů. Posledním filmem, jemuž se podařilo tuto metu překonat, byl Avatar, který v prosinci začínal s 77 miliony dolary na kontě. Zástupci Disneyhho společnosti odmítli předvídat, zda se "Alenka" i v příštích týdnech bude blížit rekordním tržbám Avataru. Film režiséra Jamese Camerona už ve světě vydělal nevídaných 2,6 miliardy dolarů.

Alenka v říši divů se minulý týden začala promítat také v dalších více než 40 zemích světa, kde vydělala 94 milionů dolarů a ukončila jedenáctitýdenní nadvládu Avataru mimo Severní Ameriku.

Při nedělním předávání Oscarů však získal Avatar tři trofeje, z toho jen jednu v některé z hlavních kategorií. Protiválečný nízkorozpočtový snímek Smrt čeká všude, který natočila Cameronova exmanželka Kathryn Bigelowová, dostal šest sošek včetně té za nejlepší film. Stal se tak nejméně výdělečným filmem, který to dokázal.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jason Momoa si střihne sněhuláka

Jason Momoa si střihne sněhuláka

2. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros se dohodlo se Stampede Ventures na tom, že zrovna teď je ten pravý čas, kdy by měl vzniknout nový film o sněhulákovi.
Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

Hororový Amulet láká na děsivou příšeru v podkroví

1. 7. 2020 | Trailery | Adam Homola

Nový hororový film Amulet má na svědomí debutující scénáristka a režisérka Romola Rarai.
U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

U kormidla dalších Pirátů z Karibiku by měla stát Margot Robbie

30. 6. 2020 | Novinky | Adam Homola

Že se chystají další Piráti z Karibiku víme už nějakou dobu. A nedávno jsme zaznamenali i spekulaci o tom, že otěže po Johnny Deppovi převezme Karen Gillan.
Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

Gerard Butler nezachraňuje v Greenland svět, ale svoji rodinu

29. 6. 2020 | Trailery | Adam Homola

Gerard Butler míří do dalšího katastrofického filmu, tak doufejme, že to bude lepší než Geostorm.