Třetí Noc v muzeu je posledním filmem Robina Williamse

14. 12. 2014 - 21:00 | Téma | Ladislav Loukota

Třetí Noc v muzeu je posledním filmem Robina Williamse zdroj: tisková zpráva

V době svého tragického skonu na 11. srpna měl Robin Williams dotočeno několik filmů, které se měly teprve objevit v kinech. Zřejmě největším z nich je Noc v muzeu: Tajemství hrobky, třetí díl pohádkové série, který jde do kin tento čtvrtek. Z Williamsovi závěrečné filmografie jde přitom o zřejmě nejlepší dílo. 

Williams si svou roli zreprízoval už potřetí, stejně jako v předešlých dvou filmech v Tajemství hrobky zastane "voskovou" inkarnaci 26. amerického prezidenta Theodora Roosevelta (v úřadu 1901 - 1909). Ironií osudu bylo přitom natáčení patřičně emotivní, ačkoliv sám Williams byl na placu přibližně jediný týden – poslední scéna filmu, v níž je po boku Bena Stillera právě Robin Williams, totiž byla i posledním záběrem při natáčení. Osud tomu tedy chtěl, že po dotočení štáb oslavně několik minut tleskal jeho výkonu.

zdroj: Cinemart

Snímek je dosavadním zakončením tří dílů komediální série Noc v muzeu o příbězích nočního hlídače s tváří Bena Stillera, kterému na jeho noční šichtě ve slavných muzeích ožívají figury představující si, že jsou historickými postavami. První díl přišel v roce 2006, druhý o tři roky později. Ačkoliv nepatří mezi horentní úspěchy u kritiků nebo v popkultuře, oba dosavadní díly si na sebe více než vydělaly a to nejen doma, nýbrž i v zahraničí. Ocenit u nich lze navíc částečný rodinný a vzdělávací apel.

Třetí díl by sérii měl zakončit, i proto vyvolává Williamsova posmrtná role, fungující navíc jako otcovská figura pro hlavní Stillerovu postavu, emotivní odezvu. New York Times například zmiňuje, že loučení s oživlými figurínami, potažmo však nechtěně i s Williamsem, je jedním z hlavních motivů celého filmu. Oním posledním záběrem filmu je ostatně Williamsovo zasalutování divákům/Stillerovi z koňského hřbetu. Krom něho je snímek rovněž věnován herci Mickey Rooneyomu, pro kterého jde rovněž o poslední roli před jeho úmrtím.

Noc v muzeu 3 zdroj: tisková zpráva

Williamsovy poslední návraty

Z posledních Williamsových filmů je Noc v muzeu: Tajemství hrobky tím největším a díky tomu dost možná jediným, který se dostane do české kino distribuce. Zdaleka však nejde o jediný Williamsův film, která na premiéru stále čeká.

Na příští rok je ještě naplánovaná sci-fi komedie Absolutely Anything, v níž krom Williamse hraje ještě Kate Beckinsale (Underworld) a Simon Pegg (Jednotka příliš rychlého nasazení), vedle ní rovněž rozpracovaný i snímek Boulevard. V tom si Williams střihl roli šedesátníka, který má sice navenek perfektní život, ve skutečnosti ale trpí depresemi jako nepřiznaný homosexuál. Jeho sladkobolné stařičké patálie pak tvoří obsah zápletky. A není to jediný z Williamsových posledních filmů, který vzhledem k jeho úmrtí vyvolává nešťastné asociace.
V zahraničí již měly premiéru i jeho zbylé filmy, ani tyto se ale nepodívaly (a zřejmě už ani nepodívají) do našich kinosálů. Patří mezi ně The Angriest Man in Brooklyn, v něm spolu s ním hrála i Mila Kunis (Max Payne) a Peter Dingklage (Hra o trůny), a jehož zpětně nešťastně zvolená story popisuje posledních 90 minut v životě věčně naštvaného cholerika, který se rozhodne napravit své zbylé křivdy. Zmínit lze i nepovedený Merry Friggin' Christmas, i v něm si zahraje životem strhaného morouse.

Noc v muzeu 3 zdroj: tisková zpráva

Poslední jmenovaný je přitom kriticky negativně přijatý film, který se odehrává během vánočních svátků, do amerických kin ovšem šel už na počátku listopadu, což nesvědčí o přílišné důvěře distributorů v obstání během vánočních týdnů. Zdá se tak, že finále vlažně přijaté trilogie Noc v muzeu bude i Williamsovým posledním solidním filmem.

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.