Technologie 4DX má zintenzívnit prožitek diváků kin

- Téma autor: Michal Burkoň

První 4DX kinosál v Česku bude 23. května otevřen v multikině Cinema City Nový Smíchov v Praze. Filmovým fanouškům nabídne nový rozměr zábavy, kdy klasické i 3D projekce doplní pohybem sedaček, poryvy větru, vůněmi, mlhou i světelnými efekty v sále. Česko je 11. zemí, kde se tato technologie představí, a pražské kino 44. sálem tohoto druhu na světě.

Technologie 4DX

Technologie 4DX,zdroj: Archiv

"Vstupné se bude pohybovat mezi 275 a 305 korunami podle toho, zda bude snímek promítat ve 2D či se speciálními brýlemi ve 3D. Pro studenty, děti a seniory máme slevy," řekl na tiskové konferenci v Praze marketingový manažer Cinema City v Česku Robert Švec.

Tato společnost v Praze už deset let provozuje i kino IMAX na Floře. Během léta bude v tomto sále, který je s kapacitou 172 míst největší svého druhu ve střední Evropě, uvedeno osm filmů. Prvním bude akční hit Rychle a zběsile 6 a dále například PodfukářiUniverzita pro příšerkyOsamělý jezdec, Wolverin, pokračování Šmoulů a Red 2. Podrobnosti jsou na www.cinemacity.cz/4dx.

V praxi to znamená, že divák sedí v křesle, které s ním vibruje, pohybuje se do všech směrů a masíruje mu nejen záda. Do tváře mu občas vane vzduch, další tryska ofukuje krk, přičemž může ucítit střelný prach, spálenou gumu, kávu, lesní plody, květiny i vůni oceánu. Na vlastní kůži prožije vodní spršku, oslní ho záblesky v sále. Samozřejmě si užije víc při sledování akčních snímků včetně automobilových honiček.

Podle výkonného ředitele firmy Cinema City International Mošeho Greidingera, která v sedmi zemích střední a východní Evropy provozuje 99 kin s 966 sály, vyjde investice do jednoho 4DX na zhruba milion eur (26 milionů korun). V Česku má ve 13 městech 110 sálů s 21.121 místy. "Podobné zážitky nabízí například Disneyland či pouťové atrakce, ale 4DX to není," uvedl.

Technologie 4DX

Technologie 4DX,zdroj:Archiv

Technologii vyvinul jihokorejský řetězec CJ CGV a k rozvoji 4DXkin založil společnost CJ 4DPLEX. Na úpravě filmů spolupracují vývojáři se studii v Hollywoodu a efekty s nimi konzultují. K dnešku je jich sedm desítek.

První 4DX kino bylo otevřeno v roce 2009 v Soulu. V současné době je jich 40 po celém světě, dalších deset je ve výstavbě. K letošnímu únoru zaznamenala celkovou návštěvnost 600 milionů diváků.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.