Snadné je žít, když jsi Kráska v nesnázích

25. 1. 2008 13:03 - Recenze | Autor: red

Snadné je žít, když jsi Kráska v nesnázích Zdroj: Archiv

Kráska v nesnázích je původně báseň Roberta Gravese, která inspirovala scénáristu Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka k natočení stejnojmenného filmu

Kráska v nesnázích je původně báseň Roberta Gravese, která inspirovala scénáristu Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka k natočení stejnojmenného filmu. Příběh filmu se odehrává v aktuální současnosti. Hlavní hrdinka Marcela (Anna Geislerová) žije v domě poničeném povodní s dětmi, manželem Jardou (Roman Luknár) a „fanaticky“ nábožensky založenou tchyní (Emília Vášáryová). Marcela je doma na mateřské, Jarda má autodílnu, která se více než opravami živí rozebíráním kradených aut. I přes zdánlivou finanční tíseň žije rodina poměrně dobře z manželových načerno vydělaných peněz. Pověstné ucho se utrhne v momentě, kdy ruskojazyčný kumpán Jardy ukradne drahé auto s prvotřídní technickou výbavou. Banda včetně Jardy je dopadena a následně odsouzena.

Evžen (Josef Abrhám) po pohřbu své matky odjel do Prahy, aby vyřídil restituci vlastního domu, který obývá paní Havlíková pečující o nemohoucí matku. Životy Marcely a Evžena se poprvé protnou na policejní stanici; Evžen asistoval u zadržení jejího manžela. Marcela nyní žije i s dětmi u své matky (Jana Brejchová) v malém činžovním bytě s diabetikem (a především neurotikem) Richardem (Jiří Schmitzer). Evžen pozve Marcelu na luxusní večeři a nabídne jí finanční výpomoc; přeje si, aby peníze dala tchyni na rekonstrukci bytu. Ta je však dá náboženské sektě vedené panem Havlíkem (Jan Hrušínský). Nakonec se Marcela stěhuje do Evženovy pražské vily. Pouto mezi mladou ženou a stárnoucím mužem je podrobeno zkoušce, když umírá Marcelina matka…

Petr Jarchovský v Krásce v nesnázích opět dokázal, že je mistrem vykreslení detailů všech postav. Žádná, postava, byť sebemenší, není ve filmu zbytečná. Jarchovský naráží i na ty nejniternější záporné vlastnosti nás Čechů. V postavě, hrané Emílií Vášáryovou je nádherně vystihnuta naivita člověka silně věřícího. V osobě duchovního náboženské sekty Jana Hrušínského se kloubí schopnost manipulace s lidmi, ať v sektě, či doma s vlastní sestrou, která obývá Benešův dům. Kráska v nesnázích není chudá ani na překvapivé zvraty; jednu z hlavní rolí takového sehraje právě Jan Hrušínský. Když se jsou restituční, zdá se, takřka vyřešeny, dozví se Evžen Beneš, že jeho právník (Jiří Macháček) ho vlastně tahá za nos a za jeho zády se dohodl s panem Havlíkem.

Už dávno jsem neodešel z biografu tak spokojený. Novinku dvojice Hřebejk & Jarchovský považuji za to nejlepší, co jsem od těchto dvou viděl. Kráska v nesnázích není jen filmem o sexu, penězích a dobrém člověku, jak se praví ve reklamním sloganu, ale je to film o nás všech. Po návštěvě kina mi možná dáte za pravdu, že filmu se nedá nic vytknout...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.
Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

Recenze: Mizerové navždy – Will Smith a Martin Lawrence na to pořád mají!

16. 1. 2020 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith se stal hvězdou v druhé půlce devadesátých let především díky Dnu nezávislosti, ale taky díky Mizerům. V nich si spolu s Martinem Lawrencem zahráli dvojici ostrých poldů z Miami, kteří jdou po krku drogovým gangům a obvykle si kvůli nim musí koroneři brát přesčasy.