Sex ve městě 2, aneb dá se po čtyřicítce oblékat skvěle?

- Téma autor: red

V úvodní scéně filmu Sex ve městě 2 zahlédne dvaapadesátiletá Samantha zlaté, korálky prošívané minišaty, které by na sobě ráda měla při svém velkém okamžiku. Prodavačka má ovšem pochybnosti "Nejsou, možná, trochu příliš mladistvé?" ptá se.

 Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda mají, co se módy a oblékání týče, sebedůvěru jako málokterá jiná, ať už na filmovém plátně nebo ve skutečném životě, píše agentura AP. Ale oflitrované topy, které tyto ženy nosí spolu s mikro-minisukněmi, harémovými kalhotami a botami na vysokých jehlových podpatcích, vyvolávají prasklinky pochybností sbíhajících se kolem jediné otázky: Oblékají se úměrně svému věku?

Pochybnosti kolem oněch minišatů mají i Samanthiny přítelkyně. Ale ještě důležitější chvíle filmu přichází v okamžiku, kdy si je Samantha oblékne a odkáže tak jak zastánce konvencí, tak sedmnáctiletou Miley Cyrusovou, která je na červeném koberci ve stejných šatech, do patřičných mezí. 

V celém filmu se hlavní čtyřka promenáduje v nejaktuálnějších kreacích a zdánlivě se vůbec nenechává odradit skutečností, že návrháři obvykle využívají coby múzy štíhlé, pružné dospívající modelky, a ne úspěšné, nakupováním posedlé ženy přes čtyřicet, které postavy filmu nyní představují.

Sex ve městě 2

Některé z oděvů berou dech a jsou nesmírně lichotivé - jako skládané plážové šaty v barvě plamenů, jež si oblékla Carrie (Sarah Jessica Parkerová), nebo splývavé šaty s véčkovým výstřihem a metalickými cvočky, které má Miranda (Cynthia Nixonová) na svatbě, ale jsou tu i naprosté úlety. Například Charlottiny (Kristin Davisová) růžové šaty bez ramínek nebo Carriina podivná kombinace trička s logem a nabírané balonové sukně by nevypadaly o nic líp ani na pětadvacetiletých.

"Myslím, že je to vždycky o tom, kde dotyčná je, v čem se cítí pohodlně a nač stačí její sebedůvěra," říká návrhář módních doplňků Brian Atwood, který vytvořil dva páry bot na patnácticentimetrových podpatcích pro Carriin šatník včetně vykládaných lodiček s otevřenou špičkou z purpurově červeného semiše. "Nerad komukoli diktuju hranice. Myslím, že je to v celkovém přístupu. Viděl jsem starší ženy v bundičkách s kamínky ve stylu 80. let a v krátkých minisukních, ale kdokoli jiný by v tom vypadal směšně." 
Elegantní, rafinované jehlové podpatky jsou ještě trochu něco jiného, dodává Atwood. "Některé ženy prostě mají rády vysoké podpatky. Pomáhají jim vytvarovat krásné nohy a dodávají jim výšku. Ženám se líbí, jak se v podpatcích cítí," vysvětluje.

Upřímné zhodnocení plusů a záporů vlastní postavy spolu s životním a osobním stylem pak člověka posune při vytváření lichotivého a přiměřeného šatníku dál než počítání svíček na narozeninovém dortu, shodují se odborníci.

Sex ve městě 2

"Potřebujete vědět, které části vašeho těla byste měla ukazovat," radí Deborah Lloydová, spoluprezidentka a kreativní šéfka firmy Kate Spade New York. Herečky ze Sexu ve městě nepochybně tvrdě dřou, aby udržely svá těla ve formě, a tak si mohou dovolit odvážnější kreace, ale zároveň se nezpronevěřit módní osobnosti své postavy.

Jako příklad ženy, která dokáže zdůraznit své přednosti - především pěkné paže - a udržet si mladistvý, moderní vzhled se zajímavou siluetou a jasnými barvami, aniž by se pokoušela oblékat jako příliš mladá, uvádí Lloydová americkou první dámu Michelle Obamovou. "Když člověk stárne, je móda o vývoji, ne jen o změně šatníku, protože jste starší. Nesmíte ustrnout," říká Lloydová.

 "Oblékat se tak, abychom lichotily svému věku, nebude nikdy pro ženy exaktní vědou," dodává Avril Grahamová, módní redaktorka časopisu Harper's Bazaar. "Ženy by ale vždycky měly mít na paměti, že elegance a dobrý vkus jdou ruku v ruce bez ohledu na věk. Vždycky by měl převážit zdravý rozum. Nejlépe oblékané ženy minulosti i současnosti tuto schopnost, zdá se, měly a mají."

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.