Hříšné noci
zdroj: YouTube.com
Vzhledem ke gaunerskému mládí, jež "Marky Mark" nakopl v roce 1989, když ve 13 letech sekl se školou, si Wahlberg nemohl vybrat lépe padnoucí klišé. Obraz sebe sama jako někoho, kdo není nejbystřejší, ostatně využil už ve svém prvním kritickém hitu Hříšné noci. Z Markova dokonalého přednesu zdejšího pornoherce Dirka Digglera bylo jasné, že buď oplývá výjimečným talentem, nebo se Dirkově charakteru nebezpečně blíží i v realitě...
zdroj: YouTube.com
Kde Hříšné noci platily za seriózní drama, u něhož se sice diváci čas od času smáli, zároveň jim to však bylo trochu stydno, Big Hit necílil na nic jiného, než být ujetou crazy komedií. Příběh o nájemném vrahovi, který oklikou dostane za úkol zabít sebe samotného, prokázal Wahlbergovy komediální vlohy dávno před tím, než mnozí u Méďi šokovaně zjistili, že Mark nějaké má.
Tři králové
zdroj: YouTube.com
Ačkoliv už parodický Big Hit by se dal brát jako akční film, není asi pochyb, že teprve ve válečné satiře Tři králové o chamtivých amerických vojácích z první války v Iráku se Mark poprvé mohl dostat do užšího povědomí většiny diváků. Nejen pro snesitelnější látku, ale především pro výskyt vedle hvězdné aury George Clooneyho. Na dlouhé budoucí roky přitom Tři králové měli být okamžikem, kdy Mark skoro dosáhl na hvězdný status. I přes jeho vehementní snahu se totiž po roce 1999 v Markově kariéře cosi zlomilo.
zdroj: YouTube.com
Mezi lety 1999 (Tři králové) a 2008 (Max Payne) se Mark rozhodně snažil o hvězdné role, které měly šanci nakopnout jeho kariéru. Objevil se při tom i v oceněných filmech – například Dokonalé bouři či Skryté identitě. Většina jako kinoprodukce však jeho kariéru nakopla spíše do míst, kam slunce nesvítí. Jeho postavy byly nevýrazné, v umělečtějších filmech ho často zastínil někdo jiný, popcornové trháky se navíc nedočkávaly tolik kýžených pokračování. Příkladem za všechny může být Planeta opic z roku 2001 nebo tragicky nepodařený Max Payne.
zdroj: YouTube.com
Kolem přelomu desetiletí se vše začínalo měnit zase k lepšímu. Marka si totiž jako parťáka vybral Christian Bale a to do snímku Fighter – filmu, jenž měl lautr každý za Baleovu nekonečnou snahu získat Oscara. Zatímco Bale zlatou sošku získal, Mark si tentokrát nelízl ani jediné nominace. Přesto šlo o jeho první film po stagnující dekádě, v němž řadě kritiků vyrazil dech. Již brzy na to se mu navíc konečně podařilo zapsat se do povědomí milionů, a paradoxně k tomu nepotřeboval pušku.
zdroj: YouTube.com
Méďa, v originále Ted, je prvním hraným režijním debutem Setha MacFarlana, tvůrce animáku Griffinovi. Ultra sprostá komedie o oživlém požitkářském plyšákovi a jeho lidském parťákovi vykradla sice jak Griffinovi, tak si pohrála i s premisou Příběhu hraček, především však všem okolo připomněla Wahlbergův smysl pro humor. Navíc se Méďa stal nejvýdělečnější komedií s ratingem „pouze pro dospělé“ v historii.
zdroj: YouTube.com
Markem jako prosťáčkem jsme začali a Markem jako prosťáčkem i skončíme. V předešlém filmu Michaela Baye jménem Pot a krev, po němž mu u nohou přistála účast v Transformerech, si totiž Wahlberg znovu zahrál lehce idiotickou postavu tupého svalovce, který se s partou několika podobných duševních gigantů snaží pokoutně přijít k penězům. Snímek je však tak trochu i komedií, takže přejeme příjemnou zábavu.