Tentokrát jsme se rozhodli, že vám představíme jen několik filmů, v nichž hraje hlavní roli nějaký vztah a prostředkem k naplnění je nadpřirozeno v podobě vědecko-fantastického žánru. Filmů, v nichž se objevují zamilované páry a vynálezy z daleké budoucnosti je však mnohem více. V poslední době například sledujeme, jak se vyvíjí láska mezi Spockem a Uhurou v obnovené sérii Star Trek. Ani Bruce Willis ve 12 opicích nezůstal ušetřen. K unesené psychiatričce přeci něco cítil. Každopádně, takové vztahy my nemáme na mysli. Spíš nám šlo o to ukázat takové snímky, kde lásce hodně pomáhají technologie.
Paralelní světy (Upside Down / Kanada, Francie 2012)
Pamatujete si na příběh obyčejného kluka, který se zamiluje do dívky žijící ve světě, který je k tomu jeho posazen vzhůru nohama? Asi ne, protože snímek byl velmi průměrný, byť samotná myšlenka romantického sci-fi příběhu posazeného do nereálného světa byla zajímavá. Režisér Juan Diego Solanas dokázal, že lze pomocí počítačů v současné době natočit téměř cokoliv. Kirsten Dunst pak potvrdila, že započala cosi, čemu se v hollywoodské terminologii říká (kariérní) sešup. Naivní příběh popisuje Romea a Julii v divném světě, v němž proti sobě leží dvě země, jako opravdu leží, v té jedné se chodí hlavou vzhůru. Přičemž je jasné, že v té druhé si samozřejmě myslí, že hlavou vzhůru chodí v té první. Bizarní podívaná uchvacuje triky a naopak příběhem zadupává vše dobré. Průměrná podívaná, ale pokud chcete „romantiku jinak“, pak jde o docela dobrou volbu.
Dům u jezera (The Lake House / USA, Austrálie 2006)
Doktora Kate (Sandra Bullock) si pořídila dům u jezera a v něm se zamilovala do architekta Alexe, který v něm bydlí také. Jenže ona v něm bydlí v roce 2006 a on v roce 2004. Takže se vlastně neviděli, nebo on jí nějak viděl, ale neřekl jí, že ví, kde bydlí. Jejich komunikačním nástrojem se stane kaslík na dopisy, který zásilky teleportuje mezi roky 2004 a 2006. Pamatuji se, jak jsem na projekci strávil asi hodinu přemýšlením nad tím, který rok vlastně je a zda vůbec mají šanci se potkat, když jsou od sebe dva roky. A když se potkali ti dva později, co dělal ten člověk, který je v o dva roky jiném paralelním světě. Bylo tozmatené, ale převažovala více romantická část, takže film mnohem více bavil ženy.
Lásky čas (About Time / Velká Británie 2013)
Nesmělý mladík Tim (Domhall Gleeson) má úžasné rodiče, s nimi sdílí parádní dům, ale to je asi tak všechno. Narazí na krásnou dívku, ale neví, jak ji sbalit. Naštěstí mu poradí otec. Muži v jejich rodině mají schopnost cestovat do minulosti svého života a upravovat některé události. Stačí zavřít oči, zatnout pěsti a jste „tam“. Film není nic extrovního. Prvek sci-fi (fantasy) je pouze v onom zavírání očí. Na druhou stranu tvůrci divákům přichystali milou zápletku o tom, jak lze získat dívku svých snů, pokud jste úplně nesmělý a máte alespoň jednu vzácnou schopnost. Film stojí na příjemných hereckých výkonech, humoru a velké lásce. Velká očekávání asi nesplní, ale jeden večer zaplácne spolehlivě.
Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (Star Wars: Episode II - Attack of the Clones / USA 2002)
Máte pocit, že do našeho krátkého přehledu takový film vůbec nepatří? Ale jděte. Na druhou stranu zcela otevřeně přiznáváme, že je to taková malá zlomyslnost. U druhého dílu obnovené trilogie Hvězdných válek George Lucas zjevně netušil, zda chce natočit sci-fi film, nebo chce fanouškům nabídnout romantickou lásku ala Rosamunde Pilcher mezi Anakinem Skywalkereme a Padmé Amidalou. Zatímco první čtyři filmy nijak nezastírají, že jsou především o láce, pak druhá epizoda kultovních válek ve vesmíru je nechtěným romantickým filmem vyprávějícím o tom, jak student na Jediho Anakin prožívá nepovolenou lásku se svojí šéfovou Padmé. Děsné, zdlouhavé a nudné.