Ritchie s Downeym Jr. udělali z Sherlocka Holmese akčního hrdinu

16. 12. 2009 - 6:00 | Téma | red

Ritchie s Downeym Jr. udělali z Sherlocka Holmese akčního hrdinu zdroj: tisková zpráva

Sherlocka Holmese jako akčního hrdinu představil v pondělí večer v Londýně režisér Guy Ritchie ve svém novém filmu, ve kterém slavného detektiva hraje Američan Robert Downey Jr. a jeho společníka doktora Watsona Jude Law.

Na světovou premiéru na londýnské náměstí Leicester Square vedle Ritchieho, Downeyho a Lawa dorazily i další hvězdy filmu - Rachel McAdamsová, která hraje Holmesovu filmovou zločineckou sokyni i lásku, a Mark Strong, který si zahrál hlavního padoucha. "Je to čerstvý pohled na Sherlocka Holmese, chtěli jsme ho trochu oprášit," řekl v pondělí Ritchie, který je vedle manželství a rozvodu se zpěvačkou Mad Obrázek zdroj: tisková zpráva onnou znám i jako režisér převážně akčních filmů jako Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k nebo Revolver.

Po několika nezávislých snímcích chtěl natočit velkofilm. "V Sherlocku Holmesovi je pořád anglická identita podpořená americkými svaly a americkou kapsou," pochvaloval si Ritchie na tiskové konferenci v londýnské centrále svobodných zednářů, jejichž společenství hraje ve filmu důležitou roli.

Holmesovi fanoušci, kteří ho znají jen z knih Arthura Conana Doylea a mají zažitou představu vytáhlého hubeného detektiva v lovecké čapce řešícího záhady především výjimečným intelektem se u filmu zřejmě nebudou stačit divit. Holmes v podání nevysokého Downeyho Jr. nejen myslí, ale i jedná a často se pere, je dokonce jakýmsi průkopníkem asijských bojových umění.

Autor námětu a jeden z producentů Lionel Wigram napsal předlohu nejprve jako komiks a na filmu je to patrné. Akce stíhá akci, do děje je zapleteno spiknutí na nejvyšších místech i módní téma tajných řádů, v tomto případě svobodných zednářů.

Nechybí ani romance. Zatímco ve spíše misogynském světě knižních holmesovek je nejvýraznější ženskou postavou hospodyně paní Hudsonová, v Ritchieho filmu jsou hned dvě mladé ženy - Holmesova protihráčka i dávná láska Irene Adlerová a Mary Morstanová (hraje ji Kelly Reillyová), kterou si má zanedlouho brát doktor Watson, ale při honičkách za zločinci se mu pořád nedaří koupit zásnubní prsten.

Další odchylkou od knižní předlohy je vztah Holmese a Watsona. Ten ve filmu není poněkud přihlouplým vypravěčem, ale rovnocenným partnerem, který Holmese opakovaně zachrání od nejhoršího. V Ritchieho filmu Holmes neobdaří svého kolegu ani jednou slavnou poznámkou "Jak prosté, milý Watsone". Watsona také hraje Jude Law, který je jinak známý spíše rolemi dobře vypadajících mladých mužů.

"Museli jsme pohled na Holmese trochu posunout, ale zůstat věrní předloze a přitom zůstat zábavní," prohlásil Downey Jr., který bývá řazen mezi nejtalentovanější herce své generace. Jde o jeho další britský filmový projekt po životopisném Chaplinovi z roku 1992, za který byl nominován na Oscara. Loni hrál Downey Jr., který měl koncem 90. let problémy s drogami, hlavní roli v trháku Iron Man.

Sherlock Holmes jde do kin v roce 150. výročí narození detektivova duchovního otce, spisovatele Arthura Conana Doylea. Velkou roli hrají i reálie Londýna roku 1890, kdy se film odehrává.

Protože Londýn se od té doby přece jen dost změnil, štáb natáčel nejen v hlavním městě, ale i v Liverpoolu a Manchesteru. Film vrcholí na rozestavěném mostě Tower Bridge, jehož model ovšem filmaři postavili v newyorském Brooklynu, stejně jako interiér Holmesova a Watsonvoa obydlí na londýnské Baker Street číslo 221B.

Vedle hlavního padoucha, lorda Blackwooda, kterého si filmaři vymysleli, se na okraji filmu v tajemném příšeří objevuje i prof Obrázek zdroj: tisková zpráva esor Moriarty, Holmesův protivník dobře známý z Doyleových knih. Vzhledem k tomu, že jeho úloha na konci filmu zůstala otevřená, nabízí se otázka, zda si studio Warner Brothers připravilo půdu pro další Holmesova filmová dobrodružství.

"Tato otázka ještě nebyla odpovězena," dušoval se ale na tiskové konferenci producent Joel Silver.

Premiéře předcházelo i uvedení Downeyho voskové figuríny coby Holmese do londýnského muzea Madame Tussaudové. Organizace na podporu turistiky VisitBritain věří v úspěch snímku a zahájila kampaň propagující místa, jež jsou s fiktivním, ale o to slavnějším detektivem spjata.

Sherlock Holmes bude uváděn do světových kin od 24. prosince, v ČR ho budou moci diváci vidět od 14. ledna.

ČLÁNKY O FILMU

Robert Downey Jr., nový Sherlock Holmes, dnes oslaví pětačtyřicátiny

Robert Downey Jr., nový Sherlock Holmes, dnes oslaví pětačtyřicátiny

4. 4. 2010 | Téma | red

Dnes, 4. dubna oslaví narozeniny herec Robert Downey Jr., který se letos v lednu dostal do podvědomí diváků díky roli Sherlocka Holmese ve stejnojmeném filmu režiséra Guye Ritchieho. Za tuto roli byl oceněn Zlatým glóbem za netradiční pojetí titulní role ve snímku Sherlock Holmes.
Sherlock Holmes - novodobý akční hrdina

Sherlock Holmes - novodobý akční hrdina

16. 1. 2010 | Téma | red

Od čtvrtka 14. ledna usiluje o přízeň českého publika snímek Sherlock Holmes, jak ho v britsko-australsko-americké koprodukci natočil režisér Guy Ritchie (exmanžel Madonny). Velkého detektiva představil jako akčního hrdinu, což si prý Robert Downey jr. při natáčení užil. Vypracované tělo ukázal i v boxerském ringu a přesvědčil, že ani orientální bojová umění mu nejsou cizí. Stejně jako v příbězích Sira Arthura Conana Doylea ho doprovází dr. Watson, který mu je oproti předlohám rovnocenným partnerem. Hraje ho Jude Law.
Sherlock Holmes - Stahujte ZDARMA

Sherlock Holmes - Stahujte ZDARMA

15. 1. 2010 | Téma | red

56 povídek a 4 romány legendarního Sherlocka Holmese je teď k dispozici ZDARMA ke stažení.
Filmové hity: Leden + TRAILER

Filmové hity: Leden + TRAILER

13. 1. 2010 | Téma | red

Filmy, které by jste si neměli určitě v lednu nenechat ujít ve Vašem oblíbeném kině jsou: Imaginarium dr.Parnasse, poslední snímek Heatha Ledgera (postava Jokera v posledním Batmanovi), Lítám v tom s Georgem Clooneym, Hřebejkova Kawasakiho růže a Sherlocka Holmese od Guye Ritchiiho (exmanžela Madonny)
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

10. 1. 2010 | Téma | red

Nové dynamické zpracování nejznámějšího díla Sira Arthura Conana Doyla "Sherlock Holmes" přináší Holmesovi a jeho věrnému partnerovi Watsonovi poslední výzvu. Ukáže se, že Holmesovi bojové schopnosti jsou stejně tak smrtící jako jeho pověstný intelekt. Obojího bude zapotřebí při odhalování smrtelného spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi.
Víkend s nejvyšší tržbou všech dob, mají za sebou kina v USA

Víkend s nejvyšší tržbou všech dob, mají za sebou kina v USA

28. 12. 2009 | Téma | red

Nejlepší víkendové tržby všech dob mají za sebou kina v USA. Dosáhly jich i díky sci-fi filmu Avatar režisére Jamese Camerona. Informovala o tom agentura DPA.
Doktora Watsona ztvárnil ve filmu Sherlock Holmes Jude Law

Doktora Watsona ztvárnil ve filmu Sherlock Holmes Jude Law

24. 12. 2009 | Téma | red

Postava doktora Watsona zůstávala většinou ve filmech zastíněna postavou Sherlocka Holmese, charismatického detektiva s brilantním úsudkem. Jude Law však doufá, že díky roli Watsona v novém filmu Sherlock Holmes přispěl k tomu, že se nyní situace změní.
"Doufám, že se těžká práce na Holmesovi vyplatí", říká režisér Ritchie.

"Doufám, že se těžká práce na Holmesovi vyplatí", říká režisér Ritchie.

22. 12. 2009 | Téma | red

Rok 2009 se scenáristovi a režisérovi Guy Ritchiemu celkem vydařil. V britsko-australsko-americké koprodukci natočil film Sherlock Holmes, cílevědomě se nadále soustředil na svou práci - a dařilo se mu vyhýbat se bulvárním médiím, pídícím se po pikantnostech tykajících se jeho rozvodu se zpěvačkou Madonnou.
Modernější Sherlock Holmes se v českých kinech objeví od 14. ledna

Modernější Sherlock Holmes se v českých kinech objeví od 14. ledna

17. 12. 2009 | Téma | red

Populární detektiv Sherlock Holmes se představuje v poněkud nezvyklé roli akčního hrdiny ve stejnojmenném filmu, který v britsko-australsko-americké koprodukci natočil režisér Guy Ritchie. Společnost Warner Bros. ho dnes představila pražským novinářům, do kin ho uvede od 14. ledna v pětatřiceti kopiích.
V Londýně měl světovou premiéru film o Sherlocku Holmesovi

V Londýně měl světovou premiéru film o Sherlocku Holmesovi

15. 12. 2009 | Téma | red

V Londýně mělo dnes světovou premiéru nové filmové zpracování dobrodružství Sherlocka Holmese, ve kterém slavného detektiva hraje Američan Robert Downey Jr. a jeho společníka doktora Watsona Jude Law.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.