Sir Arthur Conan Doyle by se v době, kdy v roce 1887 vyšla první povídka s tímto soukromým detektivem s bystrým okem a geniálním úsudkem, podivil, kdyby Roberta Downeyho jr. v titulní roli viděl. Rozhodně není uhlazeným anglickým gentlemanem; svou vizáží i zevnějškem připomíná věčně pomuchlaného inspektora Columba. I jeho pokoj v proslulé 221b Baker Street vyhlíží jako vetešnictví. Protikladem je dr. Watson, elegantní a starosvětsky oděný do tweedu a cylindru. Přesto je mu oproti předlohám rovnocenným partnerem, mnohokrát ho dostane z bezvýchodných situací. Hraje ho Jude Law, avšak věta, kterou tolikrát "slyšel" v Doyleových románech, totiž :Jak prosté, milý Watsone, z plátna nezazní.
V příběhu typu Šifry mistra Leonarda bojuje Holmes s tajnými řády i černou magií, i když na ni nevěří. "Žádná kouzla - jen triky," podotýká v závěru dvouhodinového snímku, který se ocitl mezi 15 tituly nominovanými na Oscara za nejlepší vizuální efekty.
Hned úvodní scény začínají akční honičkou v ulicích a sklepeních viktoriánského Londýna. Krásnou dívku, která má být obětována, Holmes zachrání, londýnská policie dorazí jako obvykle pozdě a padouch je potrestán. "Kdybych měl čekat na vaše rozkazy, měl byste tu mrtvolu," kárá proslulý detektiv policejního inspektora. Ale pak záporný hrdina vstane z mrtvých a akční příběh pokračuje až do efektního závěru na rozestavěném mostě Tower Bridge vysoko nad Temží.
I mnohem modernější Sherlock Holmes, má však bystrý intelekt. Na místě činu se pohybuje až okázale nevšímavě, ale tu na něco sáhne či k něčemu přičichne a divákovi je jasné, že na něj jen tak někdo nemá. Občas dostane nepřítomný výraz, jímž připomíná Formanova Amadea, viditelně trpí depresemi, když nemá práci. Své vypracované tělo však ukáže i v boxerském ringu a přesvědčí, že ani orientální bojová umění mu nejsou cizí.
Tento literární hrdina se stal slavným zejména po roce 1891, kdy byly Doyleovy povídky publikovány v časopisu The Strand. Spolu s romány pak vycházely až do roku 1927. Po spisovatelově úmrtí vznikla řada pokračování z dílny jiných spisovatelů, po světě bylo založeno kromě muzea i několik společností Sherlocka Holmese a příběhy jsou cděčnou předlohou filmových i divadelních adaptací.
Vedle lorda Blackwooda jakožto hlavního padoucha, kterého si scenáristé vymysleli, se na plátně v tajemném příšeří objevuje i profesor Moriarty, Holmesův protivník dobře známý z Doyleových knih. Jeho úloha na konci filmu zůstala otevřená a nabízí otázku, zda si studio Warner Brothers nepřipravilo půdu pro pokračování. "V Sherlocku Holmesovi je pořád anglická identita podpořená americkými svaly a americkou kapsou," pochvaloval si režisér tento týden před londýnskou premiérou svého snímku. Autor námětu a jeden z producentů Lionel Wigram napsal předlohu nejprve jako komiks.
Právě před rokem dostali milovníci záhad, tajuplných příběhů a geniálně vyřešených detektivních zápletek dárek, když Městská knihovna v Praze na adrese www.mlp.cz/holmes zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy Sherlocka Holmese. Jde o 56 kratších povídek, čtyři romány a komiks s tímto detektivem z časopisu Čtyřlístek v původní grafické podobě.