Modernější Sherlock Holmes se v českých kinech objeví od 14. ledna

17. 12. 2009 - 17:00 | Téma | red

Modernější Sherlock Holmes se v českých kinech objeví od 14. ledna zdroj: tisková zpráva

Populární detektiv Sherlock Holmes se představuje v poněkud nezvyklé roli akčního hrdiny ve stejnojmenném filmu, který v britsko-australsko-americké koprodukci natočil režisér Guy Ritchie. Společnost Warner Bros. ho dnes představila pražským novinářům, do kin ho uvede od 14. ledna v pětatřiceti kopiích.

Sir Arthur Conan Doyle by se v době, kdy v roce 1887 vyšla první povídka s tímto soukromým detektivem s bystrým okem a geniálním úsudkem, podivil, kdyby Roberta Downeyho jr. v titulní roli viděl. Rozhodně není uhlazeným anglickým gentlemanem; svou vizáží i zevnějškem připomíná věčně pomuchlaného inspektora Columba. I jeho pokoj v proslulé 221b Baker Street vyhlíží jako vetešnictví. Protikladem je dr. Watson, elegantní a starosvětsky oděný do tweedu a cylindru. Přesto je mu oproti předlohám rovnocenným partnerem, mnohokrát ho dostane z bezvýchodných situací. Hraje ho Jude Law, avšak věta, kterou tolikrát "slyšel" v Doyleových románech, totiž :Jak prosté, milý Watsone, z plátna nezazní. Obrázek zdroj: tisková zpráva

V příběhu typu Šifry mistra Leonarda bojuje Holmes s tajnými řády i černou magií, i když na ni nevěří. "Žádná kouzla - jen triky," podotýká v závěru dvouhodinového snímku, který se ocitl mezi 15 tituly nominovanými na Oscara za nejlepší vizuální efekty.

Hned úvodní scény začínají akční honičkou v ulicích a sklepeních viktoriánského Londýna. Krásnou dívku, která má být obětována, Holmes zachrání, londýnská policie dorazí jako obvykle pozdě a padouch je potrestán. "Kdybych měl čekat na vaše rozkazy, měl byste tu mrtvolu," kárá proslulý detektiv policejního inspektora. Ale pak záporný hrdina vstane z mrtvých a akční příběh pokračuje až do efektního závěru na rozestavěném mostě Tower Bridge vysoko nad Temží.

I mnohem modernější Sherlock Holmes, má však bystrý intelekt. Na místě činu se pohybuje až okázale nevšímavě, ale tu na něco sáhne či k něčemu přičichne a divákovi je jasné, že na něj jen tak někdo nemá. Občas dostane nepřítomný výraz, jímž připomíná Formanova Amadea, viditelně trpí depresemi, když nemá práci. Své vypracované tělo však ukáže i v boxerském ringu a přesvědčí, že ani orientální bojová umění mu nejsou cizí.

Tento literární hrdina se stal slavným zejména po roce 1891, kdy byly Doyleovy povídky publikovány v časopisu The Strand. Spolu s romány pak vycházely až do roku 1927. Po spisovatelově úmrtí vznikla řada pokračování z dílny jiných spisovatelů, po světě bylo založeno kromě muzea i několik společností Sherlocka Holmese a příběhy jsou cděčnou předlohou filmových i divadelních adaptací. Obrázek zdroj: tisková zpráva

Vedle lorda Blackwooda jakožto hlavního padoucha, kterého si scenáristé vymysleli, se na plátně v tajemném příšeří objevuje i profesor Moriarty, Holmesův protivník dobře známý z Doyleových knih. Jeho úloha na konci filmu zůstala otevřená a nabízí otázku, zda si studio Warner Brothers nepřipravilo půdu pro pokračování. "V Sherlocku Holmesovi je pořád anglická identita podpořená americkými svaly a americkou kapsou," pochvaloval si režisér tento týden před londýnskou premiérou svého snímku. Autor námětu a jeden z producentů Lionel Wigram napsal předlohu nejprve jako komiks.

Právě před rokem dostali milovníci záhad, tajuplných příběhů a geniálně vyřešených detektivních zápletek dárek, když Městská knihovna v Praze na adrese www.mlp.cz/holmes zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy Sherlocka Holmese. Jde o 56 kratších povídek, čtyři romány a komiks s tímto detektivem z časopisu Čtyřlístek v původní grafické podobě.

ČLÁNKY O FILMU

Robert Downey Jr., nový Sherlock Holmes, dnes oslaví pětačtyřicátiny

Robert Downey Jr., nový Sherlock Holmes, dnes oslaví pětačtyřicátiny

4. 4. 2010 | Téma | red

Dnes, 4. dubna oslaví narozeniny herec Robert Downey Jr., který se letos v lednu dostal do podvědomí diváků díky roli Sherlocka Holmese ve stejnojmeném filmu režiséra Guye Ritchieho. Za tuto roli byl oceněn Zlatým glóbem za netradiční pojetí titulní role ve snímku Sherlock Holmes.
Sherlock Holmes - novodobý akční hrdina

Sherlock Holmes - novodobý akční hrdina

16. 1. 2010 | Téma | red

Od čtvrtka 14. ledna usiluje o přízeň českého publika snímek Sherlock Holmes, jak ho v britsko-australsko-americké koprodukci natočil režisér Guy Ritchie (exmanžel Madonny). Velkého detektiva představil jako akčního hrdinu, což si prý Robert Downey jr. při natáčení užil. Vypracované tělo ukázal i v boxerském ringu a přesvědčil, že ani orientální bojová umění mu nejsou cizí. Stejně jako v příbězích Sira Arthura Conana Doylea ho doprovází dr. Watson, který mu je oproti předlohám rovnocenným partnerem. Hraje ho Jude Law.
Sherlock Holmes - Stahujte ZDARMA

Sherlock Holmes - Stahujte ZDARMA

15. 1. 2010 | Téma | red

56 povídek a 4 romány legendarního Sherlocka Holmese je teď k dispozici ZDARMA ke stažení.
Filmové hity: Leden + TRAILER

Filmové hity: Leden + TRAILER

13. 1. 2010 | Téma | red

Filmy, které by jste si neměli určitě v lednu nenechat ujít ve Vašem oblíbeném kině jsou: Imaginarium dr.Parnasse, poslední snímek Heatha Ledgera (postava Jokera v posledním Batmanovi), Lítám v tom s Georgem Clooneym, Hřebejkova Kawasakiho růže a Sherlocka Holmese od Guye Ritchiiho (exmanžela Madonny)
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

10. 1. 2010 | Téma | red

Nové dynamické zpracování nejznámějšího díla Sira Arthura Conana Doyla "Sherlock Holmes" přináší Holmesovi a jeho věrnému partnerovi Watsonovi poslední výzvu. Ukáže se, že Holmesovi bojové schopnosti jsou stejně tak smrtící jako jeho pověstný intelekt. Obojího bude zapotřebí při odhalování smrtelného spiknutí, které by mohlo zničit celou zemi.
Víkend s nejvyšší tržbou všech dob, mají za sebou kina v USA

Víkend s nejvyšší tržbou všech dob, mají za sebou kina v USA

28. 12. 2009 | Téma | red

Nejlepší víkendové tržby všech dob mají za sebou kina v USA. Dosáhly jich i díky sci-fi filmu Avatar režisére Jamese Camerona. Informovala o tom agentura DPA.
Doktora Watsona ztvárnil ve filmu Sherlock Holmes Jude Law

Doktora Watsona ztvárnil ve filmu Sherlock Holmes Jude Law

24. 12. 2009 | Téma | red

Postava doktora Watsona zůstávala většinou ve filmech zastíněna postavou Sherlocka Holmese, charismatického detektiva s brilantním úsudkem. Jude Law však doufá, že díky roli Watsona v novém filmu Sherlock Holmes přispěl k tomu, že se nyní situace změní.
"Doufám, že se těžká práce na Holmesovi vyplatí", říká režisér Ritchie.

"Doufám, že se těžká práce na Holmesovi vyplatí", říká režisér Ritchie.

22. 12. 2009 | Téma | red

Rok 2009 se scenáristovi a režisérovi Guy Ritchiemu celkem vydařil. V britsko-australsko-americké koprodukci natočil film Sherlock Holmes, cílevědomě se nadále soustředil na svou práci - a dařilo se mu vyhýbat se bulvárním médiím, pídícím se po pikantnostech tykajících se jeho rozvodu se zpěvačkou Madonnou.
Ritchie s Downeym Jr. udělali z Sherlocka Holmese akčního hrdinu

Ritchie s Downeym Jr. udělali z Sherlocka Holmese akčního hrdinu

16. 12. 2009 | Téma | red

Sherlocka Holmese jako akčního hrdinu představil v pondělí večer v Londýně režisér Guy Ritchie ve svém novém filmu, ve kterém slavného detektiva hraje Američan Robert Downey Jr. a jeho společníka doktora Watsona Jude Law.
V Londýně měl světovou premiéru film o Sherlocku Holmesovi

V Londýně měl světovou premiéru film o Sherlocku Holmesovi

15. 12. 2009 | Téma | red

V Londýně mělo dnes světovou premiéru nové filmové zpracování dobrodružství Sherlocka Holmese, ve kterém slavného detektiva hraje Američan Robert Downey Jr. a jeho společníka doktora Watsona Jude Law.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.