Remake snímku Karate Kid je dle kritiků "překvapivě uspokojivou" verzi originálu

30. 7. 2010 - 8:45 | Téma | red

Remake snímku Karate Kid je dle kritiků "překvapivě uspokojivou" verzi originálu zdroj: tisková zpráva

Naučit se bránit zlým spolužákům pomocí kung-fu, získat uznání svého učitele a současně i náklonnost vyvolené dívky je úkolem hlavního hrdiny teenagerovského snímku Karate Kid. Herecké i pohybové nadání zde prokazuje syn herce Willa Smitha Jaden, jeho zasvětitele do tajů asijského bojového umění pak hraje známý představitel akčních snímků Jackie Chan. Kritici filmu vyčítají zbytečnou délku a předvídavý děj; je prý ale současně zábavný a pochvalu zaslouží výkony obou hlavních hrdinů.

Film navazuje na úspěch stejnojmenného titulu z osmdesátých let, jeho děj je ale tentokráte zasazený do moderní Číny. Karate Kid vstupuje do českých kin 16. září.

Dvanáctiletý Dre Parker (Jaden Smith) musí následovat svou matku z domovského Detroitu do čínské metropole Pekingu, kde získala novou práci. V cizím prostředí se ale mladému Američanovi zpočátku nevede nejlépe a nedokáže si zde najít přátele. Hluboké kulturní odlišnosti poznamenají i jeho kamarádství se sympatickou Číňankou Mej Jing. Navíc se mu podaří obrátit proti sobě i třídního rváče Čchenga a Dre pocítí na vlastní kůži, jak účinné a bolestivé je umění kung-fu.

Pomocnou ruku mu ale nakonec podá údržbář Han (Jackie Chan), jinak tajný mistr tohoto bojového umění, který zpočátku vzpurného teenagera začne trénovat na nadcházející turnaj, kde se hodlá Čchengovi postavit. Jeho lekce nespočívají jen ve zlepšení Dreových fyzických schopností a techniky zápasu, ale mladému Američanovi zprostředkuje i duchovní stránku této prastaré čínské tradice.

Karate Kid, Jackie Chan, Jaden Smith

Velmi dobře hodnotí Karate Kida kritici anglicky psaných médií, jejichž recenze shromažďuje server rottentomatoes.com. Shodují se, že remake sice není tak působivý jako původní snímek z roku 1984, jde ale podle nich o "překvapivě uspokojivou" verzi originálu. Film proto od nich získal v celkovém hodnocení 69 procent. Všeobecné kritice nicméně neušla jeho délka - dvě hodiny a dvacet minut. Jde však podle nich o přesně ten typ snímku, který zejména mladí diváci chtějí v létě vidět. Základem jeho úspěchu je prý skvělá "chemie", která vládne mezi Jadenem Smithem a Jackie Chanem.

Část scén se natáčela v nejznámějších turistických oblastech Číny - v pekingském Zakázaném městě a u Velké čínské zdi. I když jsou tyto záběry působivé, plynulosti filmu prý kvůli své zdlouhavosti příliš nesvědčí. Nelibost zvláště rodičů mohou vzhledem k nízkému věku aktérů vzbuzovat i poměrně drsné záběry pouličních bitek a soubojů.

I českým divákům se film většinou líbí. Výtky směřují například na choreografii akčních scén, které prý spíše než kung-fu nebo karate připomínají "breakdancový freestyle". Děj je podle některých komentářů sice předvídatelný a postrádá jakékoli překvapení, ale nechybí mu příliš do atmosféry a ducha své předlohy z roku 1984.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.