Recenze Top Gun: Maverick - Tom Cruise je ve stíhačce a ve skvělé formě

13. 6. 2022 - 13:36 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze Top Gun: Maverick - Tom Cruise je ve stíhačce a ve skvělé formě zdroj: Foto: Paramount Pictures

O Tomu Cruiseovi se dnes často mluví jako o vůbec poslední opravdové filmové hvězdě. Ačkoliv září v sérii Mission: Impossible, v jeho případě lidi nechodí na Ethana Hunta, ale právě na Toma Cruise.

Vědí, že od něj a jeho filmů mohou očekávat absolutně profesionální přístup, kreativitu a ochotu kvůli kvalitě trpět a překonávat vlastní limity. Cruise je značka. Značka, která slibuje a obvykle i dodává prvotřídní popcornovou zábavu, u jaké může mít člověk pravidelně pocit, že v Hollywoodu jsou pořád lidi, co chtějí dělat svou práci poctivě a stojí za to kvůli nim chodit do kina.

O Cruisovi to platí už od poloviny osmdesátých let, kdy se objevil v Top Gunu. Filmu o námořních pilotech s velkými egy, kteří zjišťují, kdo z nich bude největší eso. Cruise tehdy s režisérem Tonym Scottem natočil obrovský hit, kvůli němuž se k námořnictvu hlásili lidé hned po tom, co vylezli z kina. A jeho akční scény fungují skvěle dodnes.

top gun 1 zdroj: Foto: Paramount Pictures

A že je trošku naivní a hodně „verbovací“? Pořád dovede být i dost zábavný na to, aby mu to člověk odpustil. Z Top Gunu se díky tématu, režisérovi, a hlavně Cruisovi stala klasika a sám Cruise to moc dobře ví. A když Jurský svět a do značné míry i nové Hvězdné války ukázaly, že klasika a nostalgie umí přitáhnout lidi do kina, věděl, že Top Gun si o tu dvojku prostě říká.

Sám ji se Scottem a producentem Jerrym Bruckheimerem chystal už v roce 2010, ale po jeho smrti na to zůstal sám. A i tady se projevila jeho paličatost a ochota jít až na dřeň a dát filmu všechno. A to, co teď posílá do kin je typická „Cruisova práce“. A zatraceně dobrá. Cruise se tu vrací jako Maverick, elitní pilot s talentem lézt na nervy nadřízeným. Což znamená, že o něm všichni vědí, že je zatraceně dobrý, ovšem rádi by se ho i tak zbavili.

top gun 4 zdroj: Foto: Paramount Pictures

Po posledním průšvihu dostává šanci, jak neodejít do leteckého důchodu. Má se vrátit na akademii Top Gun a ujmout se party mladých elitních pilotů. A vycvičit z nich tým, který by byl schopný splnit náročnou misi a s trochou štěstí ji i přežít. Maverick není učitel, jeho studenti jsou stejně zabednění a namistrovaní jako býval on zamlada, a navíc k nim patří i Rooster, syn Maverickova bývalého parťáka, jehož smrt si dodnes vyčítá. Času je málo, emoce jsou napjaté, a i ti nejlepší z nejlepších začínají tušit, že tady půjde o kejhák. Jenže Maverick udělá všechno pro to, aby svou misi splnil.

Tom Cruise je i po šedesátce stejný frajer jako zamlada. Stačí mu nasadit si sluneční brýle a leteckou bundu, nahodit trademarkový úsměv a prostě to funguje jako kdysi. Zmoudřel, ale ne tolik, aby byl jiný než před lety. Momenty, kdy sedne do letadla a začne omladině ukazovat, že se ještě zdaleka nenaučili všechno, co mohli, patří k nejlepším scénám z filmu. Maverick je sebevědomý sympaťák, ovšem může si to dovolit a člověk mu drží palce. A Cruise si ten návrat evidentně užívá.

top gun 5 zdroj: Foto: Paramount Pictures

Možná ještě větší pochvalu si však zaslouží režisér Joseph Kosinski, jenž natočil sci-fi TRON: Legacy 3D nebo právě s Cruisem science fiction Nevědomí. Tenhle vizuálně velice osobitý filmař pochopil, že nový Top Gun potřebuje trošku jiný přístup, a tak se tu snaží kombinovat svůj agresivní vizuální styl, který v akčních scénách funguje výtečně, s viditelnou snahou svézt se na vlně nostalgie a dát fandům původního filmu to, co chtějí.

Kosinski se nebojí skládat pocty svému předchůdci Scottovi, vytáhnout v pravý moment kýčovitý (ale boží!) záběr na letadlovou loď a západ slunce nebo nechat hrát Kennyho Logginse a jeho Danger Zone. Ví, že tohle publikum chce. Přitom nikdy nesklouzne k tomu, aby sázel jen a pouze na tu nostalgii. Veškeré akční scény jsou patřičně výpravné, strhující a nečekaně emotivní. A u závěrečných titulků může člověk jen spokojeně pokyvovat hlavou, protože tady je z každého záběru jednoduše očividné, že Top Gun vznikal nikoliv jako snaha vydojit slavnou značku, ale s absolutní láskou.

top gun 3 zdroj: Foto: Paramount Pictures

Proč tedy nedostane plné hodnocení? Děj občas působí možná až příliš šablonovitě a předvídatelně, jakkoliv to byl jistě do značné míry záměr. Větší potíž představovala milostná linka s Jennifer Connelly, působí tu totiž jaksi navíc. Jako kdyby si řekli, že Maverick musí mít holku. Jakkoliv bude pro film nepodstatná.

Osobně jsem měl větší problém s faktem, že Top Gun: Maverick je i přes velké množství akce a blbnutí s letadly film, který je hlavně o tom, že parta hrdinů a jeden veterán musí splnit misi a před nepřáteli se ukrývat, a ne se jim postavit. Samotných leteckých soubojů tu najdeme pomálu a docela dost to zamrzí. Jsou totiž povedené a platí tu za vrchol celého Top Gunu.

zdroj: Paramount

Takže mě mrzí, že jich dostaneme vcelku málo, protože střet dvou leteckých es vysoko v oblacích pořád baví víc než snaha splnit náročnou misi, u níž je důležité nenechat se nepřítelem spatřit. Ale celkově? Celkově je to pecka. Běžte na to. 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Tom Cruise představuje intenzivní trénink pro Top Gun: Maverick

Tom Cruise představuje intenzivní trénink pro Top Gun: Maverick

19. 4. 2022 | Trailery | Adam Homola

Jestli má někdo bohaté zkušenosti s intenzivními tréninky, praktickými triky a vlastnoručními kaskadérskými kousky, je to Tom Cruise.
Nový trailer na Top Gun: Maverick vás svými záběry ohromí

Nový trailer na Top Gun: Maverick vás svými záběry ohromí

30. 3. 2022 | Trailery | Adam Homola

Top Gun: Maverick tu měl už dávno být, jenže zaúřadoval covid a stejně jako většina velkých filmů se i on musel klidit z cesty.
Před koronavirem utíká už i Tom Cruise a jeho Top Gun: Maverick

Před koronavirem utíká už i Tom Cruise a jeho Top Gun: Maverick

3. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Paramount oznámilo nevyhnutelné: očekávaný Top Gun: Maverick nepřijde do kin v červnu, ale až na Vánoce. Na vině je globální pandemie koronaviru.
Top Gun: Maverick signalizuje blížící se konec

Top Gun: Maverick signalizuje blížící se konec

3. 2. 2020 | Trailery | Adam Homola

Další parádičky ve vzduchu. Chvílemi převládá pocit, že nový Top Gun: Maverick nebude snad o ničem jiném.
TOP 9 filmů, na které se těšíme v roce 2020

TOP 9 filmů, na které se těšíme v roce 2020

22. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Vybrali jsme devítku filmů, na které se v následujících dvanácti měsících nejvíc těšíme a pro jistotu jsme je seřadili podle data premiéry, abychom se nemuseli porvat o to, co bude na první místě. Už jen sestavit tuhle devítku nebyla vůbec žádná sranda.
Top Gun: Maverick: Tom Cruise už konečně nespoléhá jen na nostalgii

Top Gun: Maverick: Tom Cruise už konečně nespoléhá jen na nostalgii

16. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Zatímco první trailer sázel na nostalgii, ten nový je krásným předčasným vánočním dárkem. Tom Cruise se v Top Gun: Maverick sice pořád do jisté míry drží minulosti, ale v novém traileru se už dokáže mnohem lépe odrazit od toho co bylo a předvádí to, co bude.
Top Gun: Maverick sází na nostalgii víc než na cokoliv jiného

Top Gun: Maverick sází na nostalgii víc než na cokoliv jiného

22. 7. 2019 | Trailery | Adam Homola

Fanoušci čekali doslova desítky let a teď už zbývá počkat jen necelý rok. První trailer na Top Gun: Maverick je tady, film samotný uvidíme příští rok a soudě podle prvních záběrů se máme na co těšit.
Tom Cruise se po třech dekádách vrací do oblak: začíná natáčet nový Top Gun

Tom Cruise se po třech dekádách vrací do oblak: začíná natáčet nový Top Gun

1. 6. 2018 | Novinky | Adam Homola

Trvalo to přes tři dekády, ale je to konečně tady. Tom Cruise začal natáčet pokračování svého filmu Top Gun. Dvojka ponese název Top Gun: Maverick a uvidíme ji už příští rok.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

Režisér Thora natočil komedii o fotbalovém antizázraku s Michaelem Fassbenderem

25. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Waititi natočil Next Goal Wins ještě předtím, než šel točit Thor: Láska jako hrom. Na rozdíl od něj bude ale Next Goal Wins pro změnu velice malý film, nízkorozpočtová komedie o zoufale špatném fotbalovém týmu. 
Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

24. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Thor: Láska jako hrom byl zatím posledním Thorem, ale zároveň také čtvrtým sólovým filmem marveláckého hrdiny, což o sobě nemůže říct třeba ani Kapitán Amerika.
Zabiják upírů Blade má nového režiséra

Zabiják upírů Blade má nového režiséra

23. 11. 2022 | Novinky | Matěj Svoboda

Zabiják upírů od Marvelu zverboval nového režiséra a po odkladech se opět chystá do akce. Nebo alespoň před kamery.
Druhý Avatar vás v traileru zve zpátky na Pandoru

Druhý Avatar vás v traileru zve zpátky na Pandoru

22. 11. 2022 | Trailery | Matěj Svoboda

James Cameron se vrací s pokračováním filmu, který přepsal pravidla kinematografie.