Recenze: Rutinní marvelovka Ant-Man a Wasp: Quantumania moc nepotěší

20. 2. 2023 - 10:15 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze: Rutinní marvelovka Ant-Man a Wasp: Quantumania moc nepotěší zdroj: Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures

Ant-Man a jeho parťáci se ocitají v Kvantové říši, miniaturním vesmíru plném obrovitých hrozeb. Najdou cestu zpátky domů? 

Posledních patnáct filmových let patřilo superhrdinům. A hlavně těm od Marvelu. Když měl premiéru Iron Man, byl to velký risk. Nepříliš známý hrdina, v hlavní roli herec s problematickou minulostí a nejistota, jestli o něco takového diváci v kinech vůbec stojí. O pár let později už Marvel a Disney přehazovali miliardy lopatami.

Jenže všechno hezké jednou končí. Nechci teď tvrdit, že to končí s Ant-Manem, ale i ti největší fandové marvelovek v poslední době nemají moc důvodů k radosti. Návraty Doctora Strange, Thora a Black Panther bez Chadwicka Bosemana zůstávají ve stínu starších pecek. I starších v rámci samotných zmíněných sérií. A když se člověk ohlédne za Fází čtyři, ve které se krom zmíněných navrátilců objevilo i pár zatím nepříliš zajímavých nováčků, člověk by skoro začal mít o Marvel strach. Teď začíná Fáze 5, která slibuje velké věci. Tak doufejme, že dorazí se Strážci Galaxie 3, s Ant-Manem totiž nedorazily.

ant man and the wasp quantumania kang poster zdroj: Foto: Marvel

Je trochu s podivem, že zrovna tohohle superhrdinu si Disney s Marvelem vybrali jako film, který by měl jejich komiksové hrdiny nakopnout do nových dobrodružství. Ant-Man byl vždycky tak trochu nehrdinský a i když samozřejmě jako člen Avengers pomáhal zachraňovat svět, jeho vlastní příběhy byly spíš komornější, úsměvnější a rodinnější. Nic moc epického za sebou nemá, no ale proč mu nedat šanci? Tady to na tu epiku chce hrát od začátku.

Scott Lang alias Ant-Man se tu spolu se svou parťačkou Wasp, dcerou Cassie a veterány Hankem a Janet ocitne v Říši kvant. Mikroskopickém vesmíru, který nelze vidět pouhým okem, ovšem ve skutečnosti je gigantický. A neplatí tu žádná fyzikální pravidla. Jenže taky jde o zatraceně nebezpečné místo, z něhož Janet jen stěží uprchla a kde teď vládne Kang Dobyvatel, nevypočitatelný a téměř všemocný zloduch s obřím charismatem a ještě většími ambicemi. Rád by teď napadl naši planetu. A je na ant-manovské famílii, aby mu v tom zabránila. 

ant man a wasp quantumania zdroj: Foto: Marvel

Co se zápletky týče, nic moc nového to není, ale to snad po marvelovkách člověk ani nechce. Vrací se staří hrdinové, pár nováčků a dostaneme neokoukaný svět, kde se budeme moci kochat digitálními hejblátky a kde by Ant-Man mohl občas provádět nějaké akční kejkle, případně hláškovat či mluvit o tom, jak je pro něj důležitá rodina.

A upřímně tohle by mi vlastně k plus mínus ok diváckému zážitku stačilo. Jenže pak přijde srážka s realitou. V úvodu na Zemi je evidentní, že si tvůrci jsou jistí v kramflecích (Peyton Reed točil obě předchozí ant-manovky) a šarm Paula Rudda tu v dialogových přestřelkách funguje stejně dobře jako dřív, jenže jakmile se přesune děj do Kvantové říše, kde by měla začít pořádná komiksová jízda, jde to celé do kopru. 

ant-man a wasp quantumania 1 zdroj: Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures

Až se rozkoukáte a zjistíte, že nový svět je barevnější než ten náš a začnete vyhlížet akci a zábavu, dorazí místo ní ta nejhorší a nejubožejší rutina. Ant-Man totiž strašně nudí. Nové postavy háže před staré známé bez ladu a skladu a u většiny si ani nezapamatujete jméno. Kombinování akce a humoru tu vychází víceméně napůl, protože spousta legrace tu působí spíš slabomyslně než zábavně, hlavní problém ale tkví v tom, že i přes veškerou snahu o výpravnost to celé vlastně vypadá dost hnusně.

Sází se tu na technologii, která byla ozkoušená v seriálovém Mandalorianovi – v podstatě jsou okolo herců obří obrazovky, kam se „něco“ promítá a herci mohou reagovat. Teoreticky jde o skvělou věc a třeba na malé obrazovce funguje. Jenže už její využití ve čtvrtém Thorovi ukázalo, že pro film, velké plátno a velké scény není úplně vhodná (vše v pozadí bývá rozostřené) a že to, co z ní dovedou tvůrci vymáčknout, je občas vyloženě nehezké.

Navíc hrátky s novými technologiemi viditelně nesedí každému před kamerou a přinejmenším Douglas a Pfeiffer jsou tu ve svých scénách často očividně nesví. Avšak opakuji – hlavně je to celé hrozně ošklivé a při srovnání s tím, co předvedl pár měsíců zpátky druhý Avatar, skoro až ostudné. 

zdroj: Falcon

No a v tomhle ošklivém světě pobíhají hrdinové, kteří nejsou moc zajímaví a nebojíte se o ně (už dávno víte, že v marvelovkách hrdinové umírají jen výjimečně). Čučíte u toho na jakože nový svět a už tak trochu tušíte, že vám v hlavě zůstane nejspíš stejně dlouho jako Atlantida z Black Panthera, pantheon řeckých bohů ze čtyřky Thora a ta divná dimenze z Shang-Chiho. A pak to celé skončí a vy si budete maximálně pamatovat obstojného záporáka Kanga.

Marvel jede na volnoběh. Už se ani nesnaží odlišit jeden film od druhého, dát jim nějakou osobitost nebo výjimečnou péči. A i když jsem u předchozích marvelovek pořád ještě doufal, že mi prostě nesedly, tady už ne.

Tady už mám jasno. Tohle mě sakra přestalo bavit a Marvel by se měl fofrem začít snažit opět točit když už ne výborné, tak alespoň zajímavé filmy. A podle úbytku diváků si to nemyslím jen já. Rutina v tom nejhorším slova smyslu. 

Zdroje: vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

Recenze: Našlapaná akční jízda John Wick: Kapitola 4

24. 3. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Keanu Reeves bojuje proti zabijácké elitě a posouvá hranice akčního žánru.
Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

Nový Star Wars film přebírá tvůrce seriálu Peaky Blinders

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Jen co odešel známý scénárista Damon Lindelof, ujal se projektu další známý a úspěšný pisálek, Steven Knight. Jsou tak Star Wars konečně v dobrých rukách?
Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

Jak přílišná sebedůvěra Dwayna Johnsona zmařila jeho plánované ovládnutí DC

24. 3. 2023 | Novinky | Adam Homola

Dwayne „The Rock“ Johnson chtěl ve svém sólovém filmu z roku 2022 oslnit superhrdinský vesmír DC jako Black Adam, mocný antihrdina a antagonista.
Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

Poslední ukázka k divokému Drákulovi Nicolase Cage je tady

24. 3. 2023 | Trailery | Adam Homola

Finální trailer k filmu Renfield nám zatím nejjasněji ukazuje, jak Nicolas Cage podmanivě ztvárnil nechvalně proslulého Drákulu.