Recenze nového Batmana: Ochránce Gothamu pořádně potemněl

4. 3. 2022 - 10:05 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze nového Batmana: Ochránce Gothamu pořádně potemněl zdroj: Foto: DC Comics

Nový Batman je drsnější, temnější a Pattinson ho zvládá bez problémů.

Jít točit Batmana je hodně nevděčná práce. Trilogie Christophera Nolana patří, co se superhrdinských příběhů týče k absolutní špičce a obstojí i u lidí, co jinak komiksy nemusí. Pojetí Zacka Snydera zase bylo natolik jiné a natolik výrazné, že i přes fakt, že ho nedokázal dotáhnout do konce, zanechalo výrazný dojem. A Burtonův, respektive Schumacherův Batman se objevují v televizi dost často na to, aby se na ně nezapomnělo.

Batmanů vzniklo zkrátka tolik, že každý, kdo chce přijít s novým pojetím, moc dobře ví, že laťka je nastavená sakra vysoko, podobně jako třeba u Bondovek.

Matt Reeves to naštěstí věděl a jeho The Batman, ať už vám sedne, nebo ne, rozhodně nepůsobí jako film, který by se snažil kopírovat nějakého ze svých předchůdců a sebevědomě se pokouší jít vlastní a poměrně dost zajímavou cestou.

Reevesův, respektive Pattinsonův Batman působí v Gothamu už asi dva roky. Město prolezlé zločinem a korupcí potřebuje, aby v něm někdo dělal pořádek a místní lumpové jsou značně nervózní, když se na noční obloze rozzáří znak netopýra. Vědí, že se tím zásadně zvyšuje šance, že ze stínů vyleze magor, co jim zláme ruce a pak je pošle za mříže.

Jenže z Batmana jsou nervózní i policisté, kteří často nemají čisté svědomí, anebo si nejsou jisti, jestli můžou tomuhle maskovanému drsňákovi věřit. Teď se však situace komplikuje. V Gothamu začal maskovaný zabiják Riddler vraždit nejmocnější lidi z celého města. A nejenom že to vypadá, že nechce hned tak skončit, ale taky se zdá, že má s Batmanem vlastní plány.

Matt Reeves avizoval, že jeho The Batman bude jiný a jiný taky je. Velmi. Ve filmech obvykle tohohle hrdinu vídáme v akční poloze, v komiksové předloze je to ale stejnou měrou detektiv, jenž analyzuje stopy, vyslýchá podezřelé (a ty to občas pořádně zabolí) a jde po krku zločincům, kterým to mnohdy až nečekaně pálí.

A právě na těchto detektivních prvcích chtěl Reeves svoje pojetí Batmana postavit. Ne že by tu nebyla akce, pochopitelně dojde i na ni, ovšem tahle verze slavného superhrdiny má mnohem blíž k realitě. Když se na něj vrhnou tři protivníci, znamená to pro něj problém. Po Gothamu jezdí na motorce a jeho Batmobil je lehce vylepšené, v základu však pořád víceméně obyčejné auto. A když se motá po místě činu, půlka poldů přemýšlí o tom, jestli by ho neměla zatknout za to, že bere spravedlnost do vlastních rukou.

Je to poměrně osvěžující přístup, Reeves se navíc očividně inspiroval v drsných kriminálkách ze sedmdesátých let, takže Batman se občas chová jako Charles Bronson v Přání smrti. Vizuálně zase režisér vycházel ze špinavých thrillerů z let devadesátých, takže jeho komiksovka hodně připomíná třeba legendární Sedm.

V Gothamu prakticky pořád prší, v temných uličkách se všude válí odpadky a mezi nimi zlomení lidé, korupce nikoho nepřekvapuje, protože tak to v Gothamu prostě chodí a smrt, špína a deprese je všudypřítomná. Na rozdíl od například Burtonova Batmana je ovšem tahle deprese ukotvená v reálném světě, není stylizovaná a o to víc dovede být působivá.

Nový Batman zkrátka není hezká podívaná, ale dospělý, nepříjemný a krásně nehezký film. A občas realistický tak moc, že by fungoval skoro stejně, i kdyby v něm místo Batmana byl dejme tomu nějaký vysloužilý polda s brokovnicí.

Vypadá to krásně odpudivě, Reeves se předvedl s jednou z nejlepších automobilových honiček posledních let, Riddler je zajímavě pojatý záporák a Robert Pattinson vystřihl parádního Batmana. Sice taky vystřihl o dost horšího a méně zajímavého Bruce Waynea, ale to vzhledem k celkovému vyznění nakonec úplně nevadí.

Co vadí, je délka. Ne, nechci si stěžovat, že tři hodiny jsou hodně. Fakt to není málo, jenže tentokrát je potíž nečekaně v tom, že by to možná mělo být víc. Nebo spíš raději dva filmy, aby si člověk nepřeseděl zadek. V The Batman se toho zkrátka děje strašně moc a čím víc se The Batman blíží ke svému konci, tím je evidentnější, že si tvůrci ukousli příliš velké sousto a jednoduše nestíhají.

Vztah s Catwoman, mimochodem Zoë Kravitz je vynikající, by byl dost nosný na to, aby utáhl samostatný film. Bohužel tady se musí pádit dopředu, aby se stihl řešit i Riddler, mafie a další věci, takže Reeves musí spoustu potenciálně zajímavých scén uspěchat, aby všechno stihl. A nakonec se mu stejně občas stane, že třeba konkrétně ten Riddler na nějakou půlhodinu jakoby zcela zmizel ze scény, protože se prostě film musí zabývat něčím jiným. Je to škoda, všechny ty jednotlivé prvky jsou totiž opravdu hodně zajímavě vymyšlené i odrežírované, ale často zkrátka není čas na to, aby se jim tvůrci věnovali tak, jak by si zasloužily.

Celkově jde ale o zatraceně zajímavou podívanou a zatraceně zajímavé pojetí Batmana a já budu hodně rád, když se za pár let tvůrci vrátí s dvojkou. Dá se pochopit, že v prvním filmu chtěli předvést, nebo alespoň naznačit co největší množství možností, jaké jejich přístup nabízí. A dá se tedy i pochopit, že museli dělat kompromisy, které občas vedly k tomu, že ne všechno tu funguje tak dobře, jak by mohlo.

Na druhou stranu potenciál k tomu, že příště, kdy už budou moci zvolnit a jít ještě víc na dřeň a vytvořit ještě o kousek lepší podívanou, tu je obrovský. Ale už napoprvé odvedli zatraceně dobrou práci.

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Robert Pattinson to v hlavní ukázce na Batmana rozjíždí naplno

Robert Pattinson to v hlavní ukázce na Batmana rozjíždí naplno

18. 10. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oťukávání skončilo. Konečně tu máme pořádný, plnohodnotný a řádně macatý trailer na nového Batmana.
Hollywoodská škatulata: Batman hlásí další zpoždění, Matrix 4 dorazí překvapivě dřív

Hollywoodská škatulata: Batman hlásí další zpoždění, Matrix 4 dorazí překvapivě dřív

7. 10. 2020 | Novinky | Adam Homola

Příchod Batmana potrvá déle, než jsme si mysleli. Na vině jsou velká hollywoodská škatulata způsobená celosvětovou pandemií koronaviru.
První trailer na The Batman představuje Pattinsona jako netopýřího muže

První trailer na The Batman představuje Pattinsona jako netopýřího muže

24. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

Temnější a drsnější Batman s Pattinsonovou tváří je tady.
Warner Bros odkládá Batmana, Shazam i Flashe

Warner Bros odkládá Batmana, Shazam i Flashe

21. 4. 2020 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros teď udělalo solidní škatulata a jedním z největších filmů který to odnesl je očekávaný The Batman s Robertem Pattinsonem.
Po prvním krátkém odkladu se natáčení Batmana odsouvá na neurčito

Po prvním krátkém odkladu se natáčení Batmana odsouvá na neurčito

26. 3. 2020 | Novinky | Adam Homola

Produkce nového Batmana se kvůli pandemii koronaviru zastavila nejprve na dva týdny, ale nyní se natáčení odkládá na neurčito.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Pattinsonův Batman se už připravuje, Catwoman si možná střihne Vanessa Kirby

Pattinsonův Batman se už připravuje, Catwoman si možná střihne Vanessa Kirby

2. 7. 2019 | Novinky | Adam Homola

Reevesův The Batman se dostal z přípravných fází do regulérní pre-produkce a navíc ještě tvůrci pokukují po hodně zajímavé Catwoman.
Nový sólový Batman se má prý odehrávat v devadesátkách

Nový sólový Batman se má prý odehrávat v devadesátkách

25. 3. 2019 | Novinky | Redakce Dokina.cz

Studio Warner Bros oznámilo plány na nový, čistě Batmanovský snímek již v říjnu 2014. Tehdy se vše točilo kolem Bena Afflecka. Nejen, že měl ztvárnit ústřední postavu, zároveň měl Batmana režírovat, produkovat a napsat scénář. Natáčení mělo začít někdy v roce 2017.
Potvrzeno: Ben Affleck končí jako Batman

Potvrzeno: Ben Affleck končí jako Batman

31. 1. 2019 | Novinky | Adam Homola

Šuškalo se o tom příliš dlouho a teď to tu konečně máme černé na bílém. Ben Affleck s Batmanem definitivně končí, zatímco snímek The Batman dostal datum premiéry. V kinech ho uvidíme 25. června 2021.
Ben Affleck prý bude režírovat samostatný film s Batmanem

Ben Affleck prý bude režírovat samostatný film s Batmanem

30. 6. 2015 | Novinky | Vojtěch Karlík

Zapomeňte na spojení značky Batman a režiséra Christophera Nolana. Je to minulost, která se nevrátí. Nyní se chystá snímek Batman vs. Superman, kde si roli černě oblečeného bojovníka za spravedlnost zahraje Ben Affleck. Nyní se navíc začalo spekulovat o tom, že se populární herec ujme v dalším díle i režie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

Na co koukat v prosinci: Druhý Avatar, naštvaný Santa a návrat Benoita Blanca

2. 12. 2022 | Téma | Matěj Svoboda

Konec roku bude v kinech velkolepý, vrací se totiž James Cameron se svým Avatarem. A nuda nebude ani na streamu, je libo pokračování detektivky Na nože?
První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

První trailer na pátého Indiana Jonese je tady

2. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak a je to tady! Po letech čekání a nespočtu odkladů je pátý Indy konečně natočený a my se můžeme pokochat první ukázkou.
Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

Medvěd na koksu bude jedním z těch filmů, které často nevznikají

1. 12. 2022 | Trailery | Adam Homola

Pokud se váš film jmenuje Medvěd na koksu (v originále Cocaine Bear), budí jistá očekávání. A novinka Elizabeth Bank svému názvu skutečně dostává.
Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

Antonio Banderas se blýskne po boku Harrisona Forda v Indiana Jones 5

30. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Legendární španělský herec nepolevuje a objeví se i v nadcházejícím a netrpělivě očekávaném pátém Indiana Jonesovi. Nicméně on sám uvádí věci na pravou míru.