Princ z Persie míří do českých kin

22. 5. 2010 - 12:00 | Téma | red

Princ z Persie míří do českých kin zdroj: tisková zpráva

Tvůrci filmové trilogie Piráti z Karibiku jsou podepsáni pod americkým akčním velkofilmem Princ z Persie: Písky času, který dnes na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost Falcon. Do kin ho uvede od 27. května ve vysokém počtu 49 kopií.

Dobrodružný příběh odehrávající se v šestém století v tajuplné Persii vznikl v produkci společnosti Walt Disney Pictures a producenta Jerryho Bruckheimera. Princ Dastan v podání Jakea Gyllenhaala je v něm nucen spojit síly s tajemnou princeznou Taminou (Gemma Arterton). Společně se pokusí porazit temné síly v honbě za prastarou dýkou, která je schopna vracet čas a tomu, kdo ji vlastní, umožní vládnout celému světu.

Výpravný film plný akčních honiček, bojových scén a řítících se staveb, které jen tak tak nezavalí diváky před plátnem, otevírá dveře do nových světů. Jordan Mechner vytvořil svou původní videohru Prince of Persia v roce 1989. Odehrává se ve světě, který není pevně svázán racionálním vnímáním a fyzikálními zákony, dějí se v něm věci, které by se v reálném světě nestaly.

Princ z Persie, Gemma Arterton

Jednu z rolí ztvárnil oscarový herec Ben Kingsley. "Na příběhu mě zaujala myšlenka, že každý z nás v sobě ukrývá obrovský potenciál. Jde o velice důležitý film zejména pro mladé lidi. Aby si uvědomili, že když někdo žije na ulici, neznamená, že má potenciál menší než někdo, kdo vyrůstal v paláci," uvedl v distribučních materiálech.

Úkolem převést videoherní hit na filmové plátno byl pověřen režisér Mike Newell, režisér vcelku univerzální, na jehož kontě je například komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb či drsný akční snímek Krycí jméno Donnie Brasco. A pak se klidně pustí třeba do Harryho Pottera.

Představitel titulní role Jake Gyllenhaal předvedl své schopnosti ve filmech jako Zodiac Davida Finchera, Mariňák Sama Mendese a Zkrocená hora Anga Leeho, za který byl nominován na Oscara. Producentu Bruckheimerovi se na něm líbí, že při přípravách na natáčení si vypracoval ohromnou figuru, naučil se bojovat, šermovat, jezdit na koni. "A pokračoval v tréninku každý den v průběhu našeho více než stodenního natáčení," uvedl.

Princ z Persie, Jake Gyllenhaal

Ve filmu se na plátně objeví také fascinující parkourové exhibice, které popírají gravitaci a vysmívají se smrti, pštrosí dostihy či velkolepé starověké bitvy. Jsou výsledkem práce koordinátorů kaskadérských týmů včetně choreografa parkourových scén Davida Bella.Parkour je umění pohybu překonávání překážek, které využívá běhu, skákání a lezení. Filmaři vyšli z původní videohry, v níž je hlavní hrdina například schopen běhat po zdech. To se natáčelo ve velké nadmořské výšce i při teplotách přes 50 stupňů Celsia.

Další scény vznikly v monumentálních kulisách postavených v ateliérech londýnského studia Pinewood. Dominovala jim brána, jejíž hradby byly vysoké téměř patnáct metrů. Zdobily ji palmy, dovezené ze Španělska. Tam se natáčela bojová scéna se stovkami statistů a 25 jezdci na koních. Na stavbu se spotřebovalo 3000 dřevotřískových desek, přes 21 kilometrů latí a 40 tun sádry.

Téměř 1200 záběrů s vizuálními efekty stvořil Tom Wood s týmem producentů, manažerů, koordinátorů, datových specialistů a techniků.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.