Princ z Persie míří do českých kin

22. 5. 2010 12:00 - Téma | Autor: red

Princ z Persie míří do českých kin

Tvůrci filmové trilogie Piráti z Karibiku jsou podepsáni pod americkým akčním velkofilmem Princ z Persie: Písky času, který dnes na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost Falcon. Do kin ho uvede od 27. května ve vysokém počtu 49 kopií.

Dobrodružný příběh odehrávající se v šestém století v tajuplné Persii vznikl v produkci společnosti Walt Disney Pictures a producenta Jerryho Bruckheimera. Princ Dastan v podání Jakea Gyllenhaala je v něm nucen spojit síly s tajemnou princeznou Taminou (Gemma Arterton). Společně se pokusí porazit temné síly v honbě za prastarou dýkou, která je schopna vracet čas a tomu, kdo ji vlastní, umožní vládnout celému světu.

Výpravný film plný akčních honiček, bojových scén a řítících se staveb, které jen tak tak nezavalí diváky před plátnem, otevírá dveře do nových světů. Jordan Mechner vytvořil svou původní videohru Prince of Persia v roce 1989. Odehrává se ve světě, který není pevně svázán racionálním vnímáním a fyzikálními zákony, dějí se v něm věci, které by se v reálném světě nestaly.

Princ z Persie, Gemma Arterton

Jednu z rolí ztvárnil oscarový herec Ben Kingsley. "Na příběhu mě zaujala myšlenka, že každý z nás v sobě ukrývá obrovský potenciál. Jde o velice důležitý film zejména pro mladé lidi. Aby si uvědomili, že když někdo žije na ulici, neznamená, že má potenciál menší než někdo, kdo vyrůstal v paláci," uvedl v distribučních materiálech.

Úkolem převést videoherní hit na filmové plátno byl pověřen režisér Mike Newell, režisér vcelku univerzální, na jehož kontě je například komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb či drsný akční snímek Krycí jméno Donnie Brasco. A pak se klidně pustí třeba do Harryho Pottera.

Představitel titulní role Jake Gyllenhaal předvedl své schopnosti ve filmech jako Zodiac Davida Finchera, Mariňák Sama Mendese a Zkrocená hora Anga Leeho, za který byl nominován na Oscara. Producentu Bruckheimerovi se na něm líbí, že při přípravách na natáčení si vypracoval ohromnou figuru, naučil se bojovat, šermovat, jezdit na koni. "A pokračoval v tréninku každý den v průběhu našeho více než stodenního natáčení," uvedl.

Princ z Persie, Jake Gyllenhaal

Ve filmu se na plátně objeví také fascinující parkourové exhibice, které popírají gravitaci a vysmívají se smrti, pštrosí dostihy či velkolepé starověké bitvy. Jsou výsledkem práce koordinátorů kaskadérských týmů včetně choreografa parkourových scén Davida Bella.Parkour je umění pohybu překonávání překážek, které využívá běhu, skákání a lezení. Filmaři vyšli z původní videohry, v níž je hlavní hrdina například schopen běhat po zdech. To se natáčelo ve velké nadmořské výšce i při teplotách přes 50 stupňů Celsia.

Další scény vznikly v monumentálních kulisách postavených v ateliérech londýnského studia Pinewood. Dominovala jim brána, jejíž hradby byly vysoké téměř patnáct metrů. Zdobily ji palmy, dovezené ze Španělska. Tam se natáčela bojová scéna se stovkami statistů a 25 jezdci na koních. Na stavbu se spotřebovalo 3000 dřevotřískových desek, přes 21 kilometrů latí a 40 tun sádry.

Téměř 1200 záběrů s vizuálními efekty stvořil Tom Wood s týmem producentů, manažerů, koordinátorů, datových specialistů a techniků.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

Recenze: Blíženec – dva Smithové a technologická revoluce?

11. 10. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Will Smith bojuje proti svému mladšímu klonu a Ang Lee se pokouší naznačit, jak by mohly filmy vypadat v blízké budoucnosti.
Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

Klony útočí: před Willem Smithem se se svým mladším já rval Schwarzenegger i Eddie Murphy

10. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

V akčním thrilleru Blíženec se Will Smith musí porvat se svým mladším klonem. A není jedinou hereckou hvězdou, která měla v kinech podobný problém.
John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

John Wick s ženskou hrdinkou? Spin-off prý chystá Len Wiseman

9. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Železo se musí kout dokut je žhavé, a proto se začne už brzy natáčet první spin-off k Johnu Wickovi.
Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

Čtyři tváře Jokera, aneb od Romera až po Phoenixe

8. 10. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Joaquin Phoenix řádí v kinech jako maniakální Joker a k postavě slavného šílence přistupuje opět trošku jinak. U Jokera se ale pořádně vyřádili i jeho další představitelé.