Přehlídka nejhorších filmů roku 2014 - vítězí snímky s Nicolasem Cagem

22. 12. 2014 22:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Přehlídka nejhorších filmů roku 2014 - vítězí snímky s Nicolasem Cagem

Konec roku je tradičně proplněný seznamy toho nejlepšího a nejvýznamnějšího, co se ve filmovém světě urodilo. Tentokrát se však podíváme na trochu jiný přehled. Seznam těch nejhorších filmových potratů dle webu Rotten Romatoes, který volí nejhorší film dle poměru pozitivních recenzí k těm negativním, přináší náhled na velké průšvihy i upřímně bizarní snímky. 

Left Behind – 2 % pozitivních recenzí

Suverénně nejhorší kritiky posbírala adaptace náboženského románu Left Behind s Nicolasem Cagem popisujícím osudu lidstva po nanebevzetí ("rapture") těch nejčistších věřících. Snímek, který získává nejčastější přízvisko "nejhorší film Nicolase Cage", totiž vzhledem ke Cageove filmografii za poslední dekádu musí skutečně platit za něco mimořádně nepovedeného. Paradoxně přitom na podobné téma nanebevzetí mas populace letos poměrně solidně zaskóroval seriál The Leftovers. Že by se znovu potvrdilo, že když dva dělají totéž, není to nutně totéž?

Já, Frankenstein – 3 % pozitivních recenzí

Těsně vedle něj se umístilo žánrové béčko, v němž opět “zazářila” jedna někdejší hvězda Aaron Eckhart (Děkujeme, že kouříte). Snímek, který má s románovou předlohou společnou jen úvodní scénu, by chtěl být čímsi mezi Underworldem a Bladem, pokud by však oba zmíněné oddychové filmy filmoval ochotnický režisér na motivy scénáře, u něhož se bohužel se pomíchaly stránky. Brutálně nekoherentní výsledek má daleko i do příjemně bezmozkového akční výplachu.

Herkules: Zrození legendy – 3 % pozitivních recenzí


Jedeme dále po mazlavé skluzavce kvality. Letos do kin zamířily hned dva filmy o antickém rekovi Herkulovi, ani jeden však nedosáhl byť jen na průměrné kvality. Už loňské trailery napovídaly, že lednový Herkules: Zrození legendy bude z dvojice tím horším, digitálně převařeným počinem, vedle něhož vypadají lépe i deset let staré videohry. Výsledek by však díky obsazení Kellana Lutze ze Stmívání a tak naprosté neautenticitě titulního hrdiny nezachránila ani božská intervence v podobě triků Raye Harryhausena.

You Are Here – 7 % pozitivních recenzí

Jedním z filmů, které se naší distribuci rovnou vyhnuly, byla i "komedie" Are You Here z pera tvůrce Matthewa Weinera. I přes solidní obsazení (Zach Galifianakis, Owen Wilson) však snímek nakonec nebyl ani vtipný, ani chytrý, ani jakkoliv jinak zábavný. Ve výsledné konkurenci matadorů spodku žebříčku je Are You Here zkrátka pouze veskrze průměrným, nudným snímkem. Pro Weinerovu doposud skoro dokonalou pověst - získanou za jeho seriál Mad Men, který na Rottenech i jinde naopak dlouhodobě získává hodnocení přes 90% - mu to však málokdo z kritiků odpustil.

Grace, kněžna monacká – 9 % pozitivních recenzí

Do kategorie spíše nudných, než zábavně nepodařených kinofilmů, spadla i Grace, která měla oživit uvadající kariéru Nicole Kidman. Vzdor prakticky dokonalé zdrojové látce - pomineme-li totiž její úmrtí po autonehodě, život herečky Grace Kelly se doopravdy čte jako pohádka - vybral režisér Oliver Danah (Edith Piaf) spíše ty nudnější části skutečného životopisu a navrch z nich ušmudlil nemasný, neslaný uspávací biopic.

Vampire Academy – 9 % pozitivních recenzí

S Vampire Academy se však můžeme v poklidu vrátit do béčkových vod, které neměly ani zbla šanci na vyšší sukces. Režisér Mark Waters, který kdysi zaskóroval s Protivnými sprostými holkami a od té doby tvoří jenom sérii omylů, se pokusil příliš okatě navázat na úspěch Stmívání. Jeho nejnovější mazanice o hodných "dhampýrech" však opakovala již několikrát viděný vtip a nezískala tak pochopení ani u svého cílového publika. 

Zimní příběh – 13 % pozitivních recenzí

Colin Farrell, Russell Crowe, Akiva Goldsman, Hanz Zimmer, New York. Slovutná jména, která by měla být zárukou trháku, zvláště, uvážíme-li zaručený recept na úspěch v podobě fantasy romantického melodramatu. O to více překvapí, jak nesoudržným provarem Zimní příběh ve finále je. 

Rage – 14 % pozitivních recenzí

S Nicolasem Cagem jsme začali, a s ním rovněž i skončíme. Oproti náboženskému Left Behind měl jeho Rage spíše dramatické ambice - a připusťme, že jenom málokdo se hodí do role byznysmena, který má problémy se vztekem, jako Nick. Ani jemu však nesvědčí směsice tisíckrát viděných klišé, plochých hereckých výkonů a tempo, které by uspalo i insomniaka.

Čestná zmínka: Septic Man

Mimo Rotten Tomatoes se sluší zmínit i čestnou dvojici nejhorších filmů, jak je vybraly i jiné přehledy. První na mušce je horor Septic Man, který nemůže nepromněnit Nobelovu cenu za nejhorší filmový námět roku. V Septic Man jde totiž doslova o putování kanalizačního pracovníka skrze přemíru splašek, které vyhnaly všechny další obyvatele města pryč. Během brození humusem se však postupně mění... na klasickou hororovou příšeru. A spolu s tím snímek následuje i všechna nezbytná klišé žánru. Tentokrát však v pojetí, které je nevábné i jeho zavilým fanouškům hororů…

Čestná zmínka: Godzilla

Mělo se jednat o parádní velkofilmový debut režiséra, který prokázal, že umí vykouzlit atmosféru při nulovém rozpočtu. Godzilla však popírá všechny slušnosti filmového vyprávění s takovou nezáměrnou dokonalostí, že na hlavu poráží i praštěné a hloupé Transformery: Zánik. Zdejší perličkou bylo nevygradované úmrtí hlavní postavy už v první třetině filmu, aniž by její roli plně nahradila postava vedlejší. Byť každý samostatný záběr působí jako součást čehosi většího, celkový dojem z filmu nelze popsat jinak než jako zklamané: blé. Dokonalé trailery však filmu odpáře málokdo. 

Zdroje: Vlastní , YouTube

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

Pokračování, na která se vyplatilo počkat

6. 12. 2019 | Téma | Matěj Svoboda

Obvykle platí, že když vznikne hit, s pokračováním se dlouho neváhá. Není to však pravidlem.
Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

Recenze: Jumanji: Další level – dobrodružství nekončí

5. 12. 2019 | Recenze | Matěj Svoboda

Současnému Hollywoodu vládnou comicsy, toho si už nejspíš stihl všimnout i ten nejméně pozorný návštěvník kin. Stejně výhodná je ale v poslední době i sázka na nostalgii.
Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

Podívejte se na první trailer na poslední bondovku s Danielem Craigem

4. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Takhle má vypadat pořádný první trailer. Žádné naznačování, ale spousta záběrů, nástřel příběhu, pohled na nové postavy a samozřejmě na hlavního borce, který se stylově loučí.
Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

Mena Massoud nemůže ani po miliardovém Aladinovi sehnat žádnou novou roli

4. 12. 2019 | Novinky | Adam Homola

Mena Massoud toho za sebou ještě moc nemá. Pár seriálů, několik kraťasů a jeden masivní blockbuster. Přesto je bez práce.