Po zániku země - recenze

20. 6. 2013 16:00 - Recenze | Autor: Karel Drda

Po zániku země - recenze

Světla zhasínají, zavíří buben a pompézní hlas oznámí: „A v kategorii Všichni jsme se pletli, on talentovaný není, vítězí indický režisér M. Night Shyamalan.“ Pokud by se taková cena někde udílela, tak tvůrce dvou filmových hitů Šestý smysl a Vyvolený se ve všech ostatních případech opravdu šeredně spletl a nezvládl svoji roli režiséra. Stejně tak dokázal natočit blábol i v letošním roce, když nabídl průhledné postapokalyptické sci-fi Po zániku Země.

Vzhledem k tomu, že Shymalanovy filmy neustále prodělávají a filmová studia mu z nějakého naprosto nepochopitelného důvodu věří, pak je tu jediné možné vysvětlení. Jde o největší tunel hollywoodských studií a odposlechy tímto směrem by mohl zaměřit například takový kriminalista Šlachta. Obecné fráze zde však nikoho nezajímají, všichni chtějí nějaký resultát. Vždyť v tom filmu hraje sakra Will Smith s nějakým dítětem, které je podle všeho jeho synem. A námět také nemusí být špatný.

Laciné a průhledné

Podobně laděných snímků už se v kinech objevila celá řada, tak proč by sci-fi průhledné jako facka nemohl zvládnout filmař, který bezesporu talentovaný je. Ptal se mi známý, zda má na film jít? Řekl jsem, že rozhodně ano, protože masová populace jest evidentně úplně hloupá. Bude se moci v kině řehtat na celé kolo, smát se těm pitomostem na plátně, ale i divákům hltajícím každé hrdinovo slovo a pohyb a netušící, že jsou neuvěřitelně obelháváni. Po pravdě řečeno, poloprázdný sál jsem podceňoval zcela zbytečně, po třiceti minutách tušili všichni, že právě probíhající vizuální orgasmus není ničím jiným, než psychologickým pohledem do vztahu otce a syna, který by Alice Nellis dokázala natočit za průměrnou výplatu v České republice.Cypher (Will Smith) a jeho synek Raige (Jaden Smith) se stanou trosečníky na planetě, která se k nim vůbec nechová přívětivě. Velmi záhy se dozvíme, že onou planetou je naše Země, což je smutná informace. Mohlo to být pravděpodobně jediné tajemství, kterým chorý režisérův mozek mohl v závěru filmu překvapit.

Po zániku Země

Vizuálně hezké, ale co dnes není

V efektní podívané chlapec poskakuje, kolem něj se rojí digitálně vylepšená zvířena, která momentálně planetu ovládá – lidstvo totiž zmizelo. Když se Will Smith rozhodl pomocí své pozice v současném Hollywoodu nastartovat kariéru svého syna, pak měl zůstat u přeslazených tutovek, jako byl Karate Kid a nevstupovat do hájemství akčních sci-fi filmů držených navíc v rukou pomatence, který dobrých deset let nenatočil jediný dobrý film. M. Night Shymalan má možná prostě jen smůlu. Každý jeho snímek má zajímavý námět. Řekněte ještě, že tomu tak není. Čtete si těch pár řádek, které se o filmu objeví půl roku před uvedením do kin: „Sakra, tohle už prostě musí vyjít. Šeptající vítr nevyšel, ženská válející se v bazénu také ne. Tohle je přeci jasný hit.“ Stálo to 130 miliónů dolarů a po chvíli tušíte, že to bude zase průšvih. Snímek není žádným sofistikovaným dílem, které může sloužit Hubbardově církvi, jak se v zahraničním tisku objevuje. Po zániku země je jen dalším příšerným filmem, který spoléhá na to, že vizuální efekty zalepí zoufale hloupé dialogy. Průhledný scénář směle konkurující žánrově podobných filmům na TV Barrandov po jedenácté večer, neuspokojí blba, natož pak inteligentního diváka s dokončeným středoškolským učebním oborem, který podruhé v životě vyrazil do kina.  

Po zániku Země

Will Smith zabiják kariéry

Will Smith se rozhodl vymanit z rolí chlápka, co má situaci pod kontrolou, co sarkasticky glosuje každý nanicovatý pšouk a co nakonec zachrání lidstvo. Zřejmě na něj tlačila doma i manželka, takže si vzal na pomoc svého syna. Definitivně svým herectví prokázal medvědí službu původem indickému režisérovi, kterému už nikdo nesvěří větší balík peněz, než je cena letenky z Los Angeles do Bombaje. Možná je všechno jinak a naše většinová společnost nechápe svět fantazie, v němž se už několik let potácí. Čert ví.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

Finální ukázka na novou bayovinu 6 Underground je tady

10. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Netflix má hodně zajímavý konec roku. Na jedné straně bojuje s cenově levnou a obsahově bohatou nabídkou konkurenčního Disney+ (u nás snad příští rok), zatímco na druhé straně tahá z rukávu jednu pecku za druhou.
Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

Krotitelé duchů se vrací znovu a lépe

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

V první ukázce na nové Krotitele duchů těch duchů moc není, ale zatím to ke škodě věci není.
Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

Špindl 2 v kinech - Fanoušci mají kritiku na háku a baví se

9. 12. 2019 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Téměř 30 tisíc diváků za první víkend i pochvalné komentáře na sociálních sítí, tak si aktuálně stojí pokračování zimní komedie Špindl 2. Fanoušci českých komedií tak vyslali jasnou zprávu kritikům, kteří pohodovou podívanou berou možná až zbytečně vážně. 
Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

Wonder Woman 1984 nedokáže v prvním traileru moc zaujmout

9. 12. 2019 | Trailery | Adam Homola

Jeden z potenciálně největších filmů příštího roku, Wonder Woman 1984, vykopává prvním trailerem. Bohužel nepříliš zajímavým a vcelku průměrným prvním trailerem.