Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

21. 10. 2010 - 9:00 | Téma | red

Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR zdroj: tisková zpráva

V sedmi sálech pražského multikina CineStar Anděl v Praze měl včera večer premiéru snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Odehrává se v 70. letech minulého století a na příběhu čtyř dospívajících kluků líčí, jak tvrdě komunistický režim stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Do kin přichází dnes, 21. října ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních.

Hořká komedie Občanský průkaz vznikla podle scénáře Petra Jarchovského, jehož podkladem byla stejnojmenná kniha Petra Šabacha. Čtveřici kamarádů hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška Boková, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach a Václav Kopta.

Kromě herců na dnešní premiéře pozdravili diváky i tvůrci tohoto snímku. Za kamerou byl Martin Štrba, architektem byl Milan Býček a maskérkou Jana Bílková. Hudbu sestavil Petr Ostrouchov, střihačem byl Vladimír Barák a zvukařem Jiří Klenka.

Občanský průkaz

Příběh, který v Šabachově předloze začíná ve druhé polovině 60. let, filmaři posunuli. "Natočit rok 1968 by bylo velmi složité. Tanky jsem samozřejmě jako osmiletý kluk viděl, ale moje puberta byla až v letech sedmdesátých. Zejména ten jejich začátek byl obdobím, kdy se tříbily lidské charaktery," řekl před premiérou Trojan ČTK. Líbilo se mu, že Jarchovský našel klíč ke scénáři v jakémsi deníkovém strukturování, jak se jednotlivé příběhy na sebe nabalují a osudy rodiny hlavního hrdiny odkrývají a rozrůstají. "Byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl tento film natočit hned po prvním přečtení scénáře," dodal.

Film točil na čtyři etapy v jednom roce, před každou se prý scénář trochu proměňoval a vyvíjel. "Zřetelně jsme viděli, jaké jsou limity a možnosti těch hlavních čtyř nehereckých představitelů. I proto jsme jim některé scény průběžně psali na tělo," vysvětlil režisér.

V hledišti by rád viděl mladé publikum i nostalgiky. "Doufám, že film je jak zábavný, tak emotivní. Že diváci, kteří měli rádi moje Želary, tam najdou emoci, a ti, jimž se líbil snímek Pějme píseň dohola, v něm naleznou zábavnost, kterou doba přinášela. Tu jsem se snažil přenést na plátno," uvedl Trojan. Podle něj představitele hlavních hrdinů při mnoha scénách šokovala zrůdnost a zároveň "kašparáda" té doby.

Občanský průkaz

Na retrofilmu Občanský průkaz v produkci společnosti Total HelpArt T.H.A. se koprodukčně podílela Česká televize a slovenská společnost PubRes ve spolupráci s HBO. Zachycuje zrání čtveřice kluků, kteří se po formálním aktu - předání občanského průkazu - ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat. Získávají punc nepřizpůsobivých elementů, nemohou dál studovat a jako strašák se před nimi zjevuje vidina dvouleté povinné základní vojenské služby.

Už při testovacích projekcích Trojana zaujaly reakce mladého i staršího publika na některé dobové reálie a absurdity. "V několika scénách, které by pro pamětníky stačilo načrtnout ve zkratce, jsme proto zvolili trochu popisnější způsob vyprávění," dodal. Komplikovaný byl podle něj výběr teenagerů, když mezi mladými adepty herectví neuspěli. Z konkurzu mezi středoškoláky pak vzešla čtveřice těch, kteří se objevili na plátně.

ČLÁNKY O FILMU

Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

11. 11. 2010 | Téma | red

Hořká komedie Občanský průkaz třetí týden suverénně vede žebříček nejnavštěvovanějších filmů v České republice. Nový film úspěšného režiséra a producenta Ondřeje Trojana vstoupil do kin 21. října a od té doby jej vidělo 150 000 diváků!
Film Občanský průkaz Ondřeje Trojana má dnes premiéru

Film Občanský průkaz Ondřeje Trojana má dnes premiéru

20. 10. 2010 | Téma | red

Ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních se ve čtvrtek 21. října objeví v kinech snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Tragikomedie, která zejména mladým divákům ukáže, jak se dospívalo za totality, má dnes večer premiéru v sedmi sálech multikina CineStar Anděl v Praze.
Občanský průkaz

Občanský průkaz

16. 10. 2010 | Téma | red

Hořká komedie o tom, jací jsme byli v sedmdesátých letech minulého století, kdy bigbít a dlouhý vlasy byly rebelií proti tesilové instituci táta-máma, rebelií proti umaštěné kultuře televizních estrád a nedělních odpolední s dechovkou, rebelií proti husákovskému socialismu, kdy k tomu, abyste dostali přes držku od policajta stačilo mít právě jen ty dlouhý vlasy anebo natržený občanský průkaz.
Občanský průkaz: Ondřej Trojan velel policejnímu zásahu

Občanský průkaz: Ondřej Trojan velel policejnímu zásahu

19. 5. 2010 | Téma | red

Železniční zastávka Zadní Třebaň u Karlštejna byla dnes svědkem ostrého zásahu policistů proti skupině hudebních fanoušků. Několik "mániček" pořádkové síly zadržely a předvedly k výslechu, mohla by znít zpráva z natáčení filmu režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Předlohou je scénář Petra Jarchovského podle knihy Petra Šabacha. Popsal v ní, jak tvrdě komunistický režim ve druhé polovině 70. let stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Premiéra filmu bude 21. října.
Natáčení filmu Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana se blíží ke konci

Natáčení filmu Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana se blíží ke konci

17. 5. 2010 | Téma | red

O víkendu padla první klapka závěrečné fáze natáčení filmu Občanský průkaz, který režisér a producent Ondřej Trojan připravuje podle románu Petra Šabacha a scénáře Petra Jarchovského. Před kamerou se tak uzavřou osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.