Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

- Téma autor: red

V sedmi sálech pražského multikina CineStar Anděl v Praze měl včera večer premiéru snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Odehrává se v 70. letech minulého století a na příběhu čtyř dospívajících kluků líčí, jak tvrdě komunistický režim stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Do kin přichází dnes, 21. října ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních.

Hořká komedie Občanský průkaz vznikla podle scénáře Petra Jarchovského, jehož podkladem byla stejnojmenná kniha Petra Šabacha. Čtveřici kamarádů hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška Boková, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach a Václav Kopta.

Kromě herců na dnešní premiéře pozdravili diváky i tvůrci tohoto snímku. Za kamerou byl Martin Štrba, architektem byl Milan Býček a maskérkou Jana Bílková. Hudbu sestavil Petr Ostrouchov, střihačem byl Vladimír Barák a zvukařem Jiří Klenka.

Občanský průkaz

Příběh, který v Šabachově předloze začíná ve druhé polovině 60. let, filmaři posunuli. "Natočit rok 1968 by bylo velmi složité. Tanky jsem samozřejmě jako osmiletý kluk viděl, ale moje puberta byla až v letech sedmdesátých. Zejména ten jejich začátek byl obdobím, kdy se tříbily lidské charaktery," řekl před premiérou Trojan ČTK. Líbilo se mu, že Jarchovský našel klíč ke scénáři v jakémsi deníkovém strukturování, jak se jednotlivé příběhy na sebe nabalují a osudy rodiny hlavního hrdiny odkrývají a rozrůstají. "Byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl tento film natočit hned po prvním přečtení scénáře," dodal.

Film točil na čtyři etapy v jednom roce, před každou se prý scénář trochu proměňoval a vyvíjel. "Zřetelně jsme viděli, jaké jsou limity a možnosti těch hlavních čtyř nehereckých představitelů. I proto jsme jim některé scény průběžně psali na tělo," vysvětlil režisér.

V hledišti by rád viděl mladé publikum i nostalgiky. "Doufám, že film je jak zábavný, tak emotivní. Že diváci, kteří měli rádi moje Želary, tam najdou emoci, a ti, jimž se líbil snímek Pějme píseň dohola, v něm naleznou zábavnost, kterou doba přinášela. Tu jsem se snažil přenést na plátno," uvedl Trojan. Podle něj představitele hlavních hrdinů při mnoha scénách šokovala zrůdnost a zároveň "kašparáda" té doby.

Občanský průkaz

Na retrofilmu Občanský průkaz v produkci společnosti Total HelpArt T.H.A. se koprodukčně podílela Česká televize a slovenská společnost PubRes ve spolupráci s HBO. Zachycuje zrání čtveřice kluků, kteří se po formálním aktu - předání občanského průkazu - ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat. Získávají punc nepřizpůsobivých elementů, nemohou dál studovat a jako strašák se před nimi zjevuje vidina dvouleté povinné základní vojenské služby.

Už při testovacích projekcích Trojana zaujaly reakce mladého i staršího publika na některé dobové reálie a absurdity. "V několika scénách, které by pro pamětníky stačilo načrtnout ve zkratce, jsme proto zvolili trochu popisnější způsob vyprávění," dodal. Komplikovaný byl podle něj výběr teenagerů, když mezi mladými adepty herectví neuspěli. Z konkurzu mezi středoškoláky pak vzešla čtveřice těch, kteří se objevili na plátně.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.