"Je to pro mě vlastně návrat. Film totiž natáčíme na čtyři etapy v průběhu jednoho roku, stejně, jako jsme točili Želary. A stejně jako tehdy jsme si na závěr naordinovali ty nejnáročnější davové scény," uvedl o tom v tiskové zprávě Trojan. Jedna z nich má ukázat brutální zákrok komunistické policie proti mladým lidem a je parafrází na policejní zákrok proti hudebním fanouškům na neuskutečněném vystoupení Plastic People a dalších skupin v Rudolfově u Budějovic v březnu 1974. Režisér v tom spatřuje podobnost se zásahem policie na CzechTeku.
"Náš film, přestože se odehrává v době tuhé komunistické diktatury, je v mnoha ohledech aktuální k dnešku. Jeden z mnoha důvodů, proč jsem se rozhodl točit Občanský průkaz, je fakt, že se mi nelíbí, když si politická moc vynucuje svou vůli represivním zákrokem prostřednictvím bezpečnostních složek jenom proto, že ti lidé, proti nimž zákrok nařídí, jsou jiní. Za totality se spousta mladých lidí vymezovala proti nomenklaturním tesilovým komoušským kádrům, ale i generaci svých rodičů, posloucháním bigbítu a nošením džín a dlouhých vlasů. Policajti je označovali za vlasatce, které se snažili zdiskreditovat jakožto kriminální živel, a uchránit tak spořádanou masu spoluobčanů, aby měla takzvaně klid na práci," uvedl.
Příběh filmu Občanský průkaz se odehrává v letech 1973-1977, tedy v době nejtužší normalizace. Mapuje klíčové životní období čtveřice mladíků od oficiální dospělosti, to je obdržení občanského průkazu v patnácti letech, až po jejich plnoletost provázanou peripetiemi s modrou knížkou.
"Modrá knížka byla nejcennější knihou v knihovničce lecjaké máničky a mladých mužů vůbec. Dva roky buzerace, vymývání hlav a šikany od starších vojáků, to se zajídalo nejen pacifistům. A mnozí byli schopni dýchat kakao, aby doktoři na rentgenu našli stíny na plicích, simulovat hluchotu, předstírat různé formy šílenství, odrovnávat si ledviny poleháváním na sněhu a kdoví co ještě," podotkl Trojan. Koneckonců, některé kapely si to podle něj maskovaly do svých názvů. Například DG 307 je lékařská terminologie pro diagnózu Přechodné situační psychické poruchy, Blue Effect je zase slastný stav po získání modré knížky.
Podle Trojana by jeho snímek měl být nesentimentální vzpomínkou na dobu, ve které byli autoři nuceni dospívat, a zároveň nadčasovou tragikomedií o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost.
Čtveřici kamarádů hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška Boková, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach, Václav Kopta a Juraj Nvota.