Občanský průkaz: Ondřej Trojan velel policejnímu zásahu

19. 5. 2010 - 20:20 | Téma | red

Občanský průkaz: Ondřej Trojan velel policejnímu zásahu zdroj: tisková zpráva

Železniční zastávka Zadní Třebaň u Karlštejna byla dnes svědkem ostrého zásahu policistů proti skupině hudebních fanoušků. Několik "mániček" pořádkové síly zadržely a předvedly k výslechu, mohla by znít zpráva z natáčení filmu režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Předlohou je scénář Petra Jarchovského podle knihy Petra Šabacha. Popsal v ní, jak tvrdě komunistický režim ve druhé polovině 70. let stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Premiéra filmu bude 21. října.

K pochybnostem cestujících projíždějících místem natáčení vlakem, zda se náhodou neocitli hluboko v dobách totality, mohla přispět zelená barva policejních uniforem i bílé přilby zásahových jednotek. "Nedostanu obuškem?," ptali se někteří členů komparzu, když z vlaku vystoupili. Ti už za moment v podchodu nádraží masakrovali bezbranné "květinové děti", nakládali je do dýchavičného autobusu a žlutých policejních antonů.

Dramatických záběrů před kamerou Martina Štrby se zúčastnila stovka mládenců a jejich přítelkyň s korálky na krku a čelenkami ve vlasech. Oblečeni byli nalehko, neboť scéna to měla být letní. I proto více než s policisty bojovali s chladným počasím, zatímco režisér Trojan řešil problém se statisty-členy pohotovostního oddílu, jak hrozivě má vypadat jejich zásah, a vyzýval je k tvrdší akci. Výsledkem byl povalený reflektor i zlomený obušek, který je jako rekvizita na rozdíl od toho skutečného ze dřeva.

Občanský průkaz

Nejvíc talentu paradoxně projevil policejní pes, který se při akci divoce zmítal na vodítku a zjevně nesouhlasil s nasazeným náhubkem. Jako zjevení z jiné planety zapůsobila cyklistka s horským kolem ve značkovém oblečení a s přilbou na hlavě, která se o přestávce připletla mezi filmaře a chtěla nádražím projít.

"V roce 1975 mi bylo deset, ale vzpomínám i na ta další léta, i když ne zrovna s nadšením. Ta doba byla odporná," řekl ČTK Václav Kopta, který ztvárnil roli policisty. Pokaždé, když je obsazen do filmu z těchto let, vyděsí ho rekvizity, kostýmy, ponurost a šeď té doby. "Je moc dobře, že už je to za námi. Tento film bude nejsnazší cestou ukázat mladým lidem, že to nebyla jen ta idylka, jak někteří vzpomínají, že všechno bylo zdarma a báječné," dodal.

Trojanův film Občanský průkaz se odehrává v rozmezí čtyř let a líčí osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodin v době normalizace. Inspirací k dnes natáčené scéně brutálního zákroku komunistické policie proti mladým lidem byl policejní zásah proti hudebním fanouškům na neuskutečněném vystoupení Plastic People Of the Universe a dalších skupin v Rudolfově u Českých Budějovic v březnu 1974.

Občanský průkaz zdroj: tisková zpráva

Podle Trojana by měl být jeho snímek nesentimentální vzpomínkou na dobu, ve které byli autoři nuceni dospívat, a zároveň nadčasovou tragikomedií o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost.

Čtveřici kamarádů hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška Boková, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach, Václav Kopta a Juraj Nvota.

ČLÁNKY O FILMU

Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

Občanský průkaz Ondřeje Trojana je třetí týden nejnavštěvovanějším filmem

11. 11. 2010 | Téma | red

Hořká komedie Občanský průkaz třetí týden suverénně vede žebříček nejnavštěvovanějších filmů v České republice. Nový film úspěšného režiséra a producenta Ondřeje Trojana vstoupil do kin 21. října a od té doby jej vidělo 150 000 diváků!
Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

Po včerejší pražské premiéře jde Občanský průkaz do kin po celé ČR

21. 10. 2010 | Téma | red

V sedmi sálech pražského multikina CineStar Anděl v Praze měl včera večer premiéru snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Odehrává se v 70. letech minulého století a na příběhu čtyř dospívajících kluků líčí, jak tvrdě komunistický režim stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit. Do kin přichází dnes, 21. října ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních.
Film Občanský průkaz Ondřeje Trojana má dnes premiéru

Film Občanský průkaz Ondřeje Trojana má dnes premiéru

20. 10. 2010 | Téma | red

Ve dvaatřiceti kopiích a dalších digitálních se ve čtvrtek 21. října objeví v kinech snímek režiséra a producenta Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Tragikomedie, která zejména mladým divákům ukáže, jak se dospívalo za totality, má dnes večer premiéru v sedmi sálech multikina CineStar Anděl v Praze.
Občanský průkaz

Občanský průkaz

16. 10. 2010 | Téma | red

Hořká komedie o tom, jací jsme byli v sedmdesátých letech minulého století, kdy bigbít a dlouhý vlasy byly rebelií proti tesilové instituci táta-máma, rebelií proti umaštěné kultuře televizních estrád a nedělních odpolední s dechovkou, rebelií proti husákovskému socialismu, kdy k tomu, abyste dostali přes držku od policajta stačilo mít právě jen ty dlouhý vlasy anebo natržený občanský průkaz.
Natáčení filmu Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana se blíží ke konci

Natáčení filmu Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana se blíží ke konci

17. 5. 2010 | Téma | red

O víkendu padla první klapka závěrečné fáze natáčení filmu Občanský průkaz, který režisér a producent Ondřej Trojan připravuje podle románu Petra Šabacha a scénáře Petra Jarchovského. Před kamerou se tak uzavřou osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodin.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.