Píseň moře je zajímavá animovaná pohádka

17. 3. 2015 - 20:30 | Téma | Ladislav Loukota

Píseň moře je zajímavá animovaná pohádka zdroj: tisková zpráva

Pamatujete doby, kdy animovaný film nebyl synonymem počítačové grafiky, ale naopak připomínal klasické, papírové kresby? Pokud už jenom matně, pak rozhodně věnujte pozornost irskému animovanému filmu Píseň moře. Ačkoliv na sebe v českých médiích strhl pozornost především za titulní píseň nazpívanou domácí rodačkou Markétou Irglovou, česká spojka je na Písni moře zdaleka nejméně zajímavým aspektem. 

Každým coulem tradiční

Píseň moře vypráví o dvojici sourozenců Benovi a Saoirse, kteří po smrti matky vyrůstají se svým otcem. Traumatizující zkušenost dolehla především na malou Saoirse. Náladu ji spraví až objev magické flétny, díky níž Saoirse odhalí, že je ve skutečnosti selkie, čili dle irské mytologie magická bytost, která na souši vypadá jako člověk, ve vodě se však promění do tulenní vodní víly. Zjištění není bez háčku - Saoirse má totiž úkol zachránit umírající pohádkové bytosti, a skrze tento čin možná nejenom je. Jenže pak je i se svým bratrem od odlehlého ostrova odlifrována do špinavého města. Rebelský návrat domů začíná.

Píseň moře zdroj: tisková zpráva

Snad podstatnější než kouzelná zápletka je ale tentokrát podoba filmu - Píseň mře je totiž animovaná "po staru", klasickým způsobem spočívajícím na ruční kresbě jednotlivých filmových políček. Metoda byla na vedlejší kolej vytlačena s příchodem digitálních animáků, ačkoliv se i dnes občas připomene - povětšinou skrze filmy jako byl britsko-francoizský Iluzionista z roku 2010, z nichž podtrhuje nostalgické aspekty příběhu.

Hlavní režisér Písně moře, Tomm Moore, ostatně podobně před pěti lety překvapil milým animákem Brendan a tajemství Kellsu (průměrné hodnocení 81% na agregátu Metacritic). I v něm hrála první housle atmosféra irské exotiky (tentokrát během středověku), příchuť magie a nezbytný soundtrack složený především z regionální "keltské" hudby. Píseň moře tedy rozhodně staví na dobrých základech.

Píseň moře zdroj: tisková zpráva

Reklama na Irsko

Pro Tomma Moora však příběh Písně moře vyprávějící o spáse mytologického světa není jenom pohádková zápletka, nýbrž metafora jeho vlastní práce v animátorství. Píseň moře se totiž skrze tvorbu filmu snaží zachovat irský folklór a předeat jej pro novou generaci.

Že mu to zatím jde, ilustruje i dvojí nominace na amerického Oscara - v oblasti animovaných filmů se ho dočkal jak Brendan a tajemství Kellsu, tak i Píseń moře. Exotická irská látka nominaci ani jednou nedotáhla do konce, to však prakticky ani nikdo nečekal (nejprve byl Moore poražen pixarovským Vzhůru do oblak, letos pak disneyovskou Velkou šestkou). Důležité je, že nominace takto kouzelně vypadajícím projektům zajistí alespoň trochu publicity navíc.

Dosavadní ohlasy ze zahraničí hodnotí Píseň moře 98% pozitivních recenzí a přízvisky jako "mistrně odvyprávěná" či "nová nestárnoucí klasika". Kdo se rozhodne ji dát šanci v českém znění, uslyší z plátna už zmíněnou Markétu Irglovou (v originále její postavu dabuje písničkáčka Lisa Hannigan), Miroslava Krobota a Libuši Švormovou.

 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.