Píseň moře je zajímavá animovaná pohádka

17. 3. 2015 - 20:30 | Téma | Ladislav Loukota

Píseň moře je zajímavá animovaná pohádka zdroj: tisková zpráva

Pamatujete doby, kdy animovaný film nebyl synonymem počítačové grafiky, ale naopak připomínal klasické, papírové kresby? Pokud už jenom matně, pak rozhodně věnujte pozornost irskému animovanému filmu Píseň moře. Ačkoliv na sebe v českých médiích strhl pozornost především za titulní píseň nazpívanou domácí rodačkou Markétou Irglovou, česká spojka je na Písni moře zdaleka nejméně zajímavým aspektem. 

Každým coulem tradiční

Píseň moře vypráví o dvojici sourozenců Benovi a Saoirse, kteří po smrti matky vyrůstají se svým otcem. Traumatizující zkušenost dolehla především na malou Saoirse. Náladu ji spraví až objev magické flétny, díky níž Saoirse odhalí, že je ve skutečnosti selkie, čili dle irské mytologie magická bytost, která na souši vypadá jako člověk, ve vodě se však promění do tulenní vodní víly. Zjištění není bez háčku - Saoirse má totiž úkol zachránit umírající pohádkové bytosti, a skrze tento čin možná nejenom je. Jenže pak je i se svým bratrem od odlehlého ostrova odlifrována do špinavého města. Rebelský návrat domů začíná.

Píseň moře zdroj: tisková zpráva

Snad podstatnější než kouzelná zápletka je ale tentokrát podoba filmu - Píseň mře je totiž animovaná "po staru", klasickým způsobem spočívajícím na ruční kresbě jednotlivých filmových políček. Metoda byla na vedlejší kolej vytlačena s příchodem digitálních animáků, ačkoliv se i dnes občas připomene - povětšinou skrze filmy jako byl britsko-francoizský Iluzionista z roku 2010, z nichž podtrhuje nostalgické aspekty příběhu.

Hlavní režisér Písně moře, Tomm Moore, ostatně podobně před pěti lety překvapil milým animákem Brendan a tajemství Kellsu (průměrné hodnocení 81% na agregátu Metacritic). I v něm hrála první housle atmosféra irské exotiky (tentokrát během středověku), příchuť magie a nezbytný soundtrack složený především z regionální "keltské" hudby. Píseň moře tedy rozhodně staví na dobrých základech.

Píseň moře zdroj: tisková zpráva

Reklama na Irsko

Pro Tomma Moora však příběh Písně moře vyprávějící o spáse mytologického světa není jenom pohádková zápletka, nýbrž metafora jeho vlastní práce v animátorství. Píseň moře se totiž skrze tvorbu filmu snaží zachovat irský folklór a předeat jej pro novou generaci.

Že mu to zatím jde, ilustruje i dvojí nominace na amerického Oscara - v oblasti animovaných filmů se ho dočkal jak Brendan a tajemství Kellsu, tak i Píseń moře. Exotická irská látka nominaci ani jednou nedotáhla do konce, to však prakticky ani nikdo nečekal (nejprve byl Moore poražen pixarovským Vzhůru do oblak, letos pak disneyovskou Velkou šestkou). Důležité je, že nominace takto kouzelně vypadajícím projektům zajistí alespoň trochu publicity navíc.

Dosavadní ohlasy ze zahraničí hodnotí Píseň moře 98% pozitivních recenzí a přízvisky jako "mistrně odvyprávěná" či "nová nestárnoucí klasika". Kdo se rozhodne ji dát šanci v českém znění, uslyší z plátna už zmíněnou Markétu Irglovou (v originále její postavu dabuje písničkáčka Lisa Hannigan), Miroslava Krobota a Libuši Švormovou.

 

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.