Za filmem stojí režisér a scénárista David O. Russel, od něhož můžete znát například solidní válečnou satiru Tři králové (1999), zápasnické drama Figter (2010) nebo romantickou limonádu Terapie láskou (2012).
Russel kdysi platil za čerstvou a nadějnou krev Hollywoodu, dle zlých jazyků však nyní působí spíše snahou oslnit oscarovou komisi – což se mu minulý týden se Špinavým trikem podařilo alespoň skrze nominaci.
Jak se sluší a patří, snímek je velmi, velmi volně založen na skutečné americké protikorupční operaci z přelomu 70. a 80. let. Nesla jméno Abscam a měla za cíl odhalit zkorumpované veřejné činitele. Ve snaze jim přijít na kobylku tak FBI zaměstnala skutečného odsouzeného podvodníka Melvina Weinberga. Součástí schématu byl ve skutečnosti i tak ujetý nápad jako vytvoření fiktivního arabského šejka (ve skutečnosti agenta FBI), který se podílel na korupčních nabídkách – odtud ostatně pramenil i název, Abscam z "Arab Scam" čili "Arabského podvode". Ve výsledku se podařilo v síti uchytit a odsoudit jednoho senátora a šestici kongresmanů.
Z reálné události si Špinavý trik bere především osobu Melvina Winberga, kterého upravuje do postavy Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), s nímž spolupracuje jeho parťačka Sydney Prosser (Amy Adams). Bale kvůli roli tradičně změnil celou svou postavu a vytvořil si uctihodný pupek. Naopak vzhledu Amy Adams atmosféra 70. let po její chladnější postavě Lois Laneové z Muže v oceli jedině prospěla.
Tuto dvojici zrekrutuje pro FBI postava agenta Richieho DiMasa s tváří Bradleyho Coopera. I tento má svůj předobraz ve skutečném agentovi Anthonym Amorosovi z operace Abscam.
Společně půjde tahle rozhádaná parta po krku především starostovi představovaném Jeremym Rennerem (Smrt číhá všude, Avengers). Na něm se stylizace do přelomu 70. a 80. let podepsala snad nejpřekvapivěji.
Předposledním dílkem skládačky, který však ze zjevných důvodů na plakátech objevíte zdaleka nejčastěji, je psychotická manželka Baleovy postavy hraná internetovým miláčkem Jennifer Lawrence...
V angličtině se pomalu zažívá termín fanservice, čili "služba fanouškům". Ačkoliv ho lze aplikovat i například nad pomrknutí vůči divákům, v původním významu fanservice označuje předevšm odhalování šatů atraktivních herců a hereček. Špinavý trik zhusta sází na jak druhou, tak i první možnost, jak je závěrem znát i z epizodické role mafiánského vůdce a fiktivního šejka, kterého si nestřihl nikdo menší než Robert De Niro – legendární mimo jiné pro roli Dona Corleoneho v druhém Kmotrovi.
Ten však na plakátech absentuje, jeho vyloupnutí totiž mělo být více méně překvapením.