Oscarový Špinavý trik: představení postav

23. 1. 2014 - 19:00 | Téma | Ladislav Loukota

Oscarový Špinavý trik: představení postav zdroj: tisková zpráva

Stylová podfukařina od režiséra Tří králů a Terapie láskou kolem sebe šíří pověst sofistikované hry s divákem. Podle všeho ovšem poutá spíše na vyladěný herecký ansámbl - nikoliv v smyslu dechberoucích hereckých přednesů, nýbrž v mnohem přízemnějším duchu.

Za filmem stojí režisér a scénárista David O. Russel, od něhož můžete znát například solidní válečnou satiru Tři králové (1999), zápasnické drama Figter (2010) nebo romantickou limonádu Terapie láskou (2012).

Russel kdysi platil za čerstvou a nadějnou krev Hollywoodu, dle zlých jazyků však nyní působí spíše snahou oslnit oscarovou komisi – což se mu minulý týden se Špinavým trikem podařilo alespoň skrze nominaci.

Jak se sluší a patří, snímek je velmi, velmi volně založen na skutečné americké protikorupční operaci z přelomu 70. a 80. let. Nesla jméno Abscam a měla za cíl odhalit zkorumpované veřejné činitele. Ve snaze jim přijít na kobylku tak FBI zaměstnala skutečného odsouzeného podvodníka Melvina Weinberga. Součástí schématu byl ve skutečnosti i tak ujetý nápad jako vytvoření fiktivního arabského šejka (ve skutečnosti agenta FBI), který se podílel na korupčních nabídkách – odtud ostatně pramenil i název, Abscam z "Arab Scam" čili "Arabského podvode". Ve výsledku se podařilo v síti uchytit a odsoudit jednoho senátora a šestici kongresmanů.

christian-bale-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva amy-adams-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva

Z reálné události si Špinavý trik bere především osobu Melvina Winberga, kterého upravuje do postavy Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), s nímž spolupracuje jeho parťačka Sydney Prosser (Amy Adams). Bale kvůli roli tradičně změnil celou svou postavu a vytvořil si uctihodný pupek. Naopak vzhledu Amy Adams atmosféra 70. let po její chladnější postavě Lois Laneové z Muže v oceli jedině prospěla.

Tuto dvojici zrekrutuje pro FBI postava agenta Richieho DiMasa s tváří Bradleyho Coopera. I tento má svůj předobraz ve skutečném agentovi Anthonym Amorosovi z operace Abscam.

Společně půjde tahle rozhádaná parta po krku především starostovi představovaném Jeremym Rennerem (Smrt číhá všude, Avengers). Na něm se stylizace do přelomu 70. a 80. let podepsala snad nejpřekvapivěji.

Bradley_Cooper-American-Hustle zdroj: tisková zpráva Jeremy_Renner-American-Hustle zdroj: tisková zpráva

Předposledním dílkem skládačky, který však ze zjevných důvodů na plakátech objevíte zdaleka nejčastěji, je psychotická manželka Baleovy postavy hraná internetovým miláčkem Jennifer Lawrence...

rs_634x923-131003132248-AmericaHustle-JenniferLawrence.13 zdroj: tisková zpráva

V angličtině se pomalu zažívá termín fanservice, čili "služba fanouškům". Ačkoliv ho lze aplikovat i například nad pomrknutí vůči divákům, v původním významu fanservice označuje předevšm odhalování šatů atraktivních herců a hereček. Špinavý trik zhusta sází na jak druhou, tak i první možnost, jak je závěrem znát i z epizodické role mafiánského vůdce a fiktivního šejka, kterého si nestřihl nikdo menší než Robert De Niro – legendární mimo jiné pro roli Dona Corleoneho v druhém Kmotrovi.

Ten však na plakátech absentuje, jeho vyloupnutí totiž mělo být více méně překvapením.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.