Oscarový Špinavý trik: představení postav

23. 1. 2014 - 19:00 | Téma | Ladislav Loukota

Oscarový Špinavý trik: představení postav zdroj: tisková zpráva

Stylová podfukařina od režiséra Tří králů a Terapie láskou kolem sebe šíří pověst sofistikované hry s divákem. Podle všeho ovšem poutá spíše na vyladěný herecký ansámbl - nikoliv v smyslu dechberoucích hereckých přednesů, nýbrž v mnohem přízemnějším duchu.

Za filmem stojí režisér a scénárista David O. Russel, od něhož můžete znát například solidní válečnou satiru Tři králové (1999), zápasnické drama Figter (2010) nebo romantickou limonádu Terapie láskou (2012).

Russel kdysi platil za čerstvou a nadějnou krev Hollywoodu, dle zlých jazyků však nyní působí spíše snahou oslnit oscarovou komisi – což se mu minulý týden se Špinavým trikem podařilo alespoň skrze nominaci.

Jak se sluší a patří, snímek je velmi, velmi volně založen na skutečné americké protikorupční operaci z přelomu 70. a 80. let. Nesla jméno Abscam a měla za cíl odhalit zkorumpované veřejné činitele. Ve snaze jim přijít na kobylku tak FBI zaměstnala skutečného odsouzeného podvodníka Melvina Weinberga. Součástí schématu byl ve skutečnosti i tak ujetý nápad jako vytvoření fiktivního arabského šejka (ve skutečnosti agenta FBI), který se podílel na korupčních nabídkách – odtud ostatně pramenil i název, Abscam z "Arab Scam" čili "Arabského podvode". Ve výsledku se podařilo v síti uchytit a odsoudit jednoho senátora a šestici kongresmanů.

christian-bale-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva amy-adams-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva

Z reálné události si Špinavý trik bere především osobu Melvina Winberga, kterého upravuje do postavy Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), s nímž spolupracuje jeho parťačka Sydney Prosser (Amy Adams). Bale kvůli roli tradičně změnil celou svou postavu a vytvořil si uctihodný pupek. Naopak vzhledu Amy Adams atmosféra 70. let po její chladnější postavě Lois Laneové z Muže v oceli jedině prospěla.

Tuto dvojici zrekrutuje pro FBI postava agenta Richieho DiMasa s tváří Bradleyho Coopera. I tento má svůj předobraz ve skutečném agentovi Anthonym Amorosovi z operace Abscam.

Společně půjde tahle rozhádaná parta po krku především starostovi představovaném Jeremym Rennerem (Smrt číhá všude, Avengers). Na něm se stylizace do přelomu 70. a 80. let podepsala snad nejpřekvapivěji.

Bradley_Cooper-American-Hustle zdroj: tisková zpráva Jeremy_Renner-American-Hustle zdroj: tisková zpráva

Předposledním dílkem skládačky, který však ze zjevných důvodů na plakátech objevíte zdaleka nejčastěji, je psychotická manželka Baleovy postavy hraná internetovým miláčkem Jennifer Lawrence...

rs_634x923-131003132248-AmericaHustle-JenniferLawrence.13 zdroj: tisková zpráva

V angličtině se pomalu zažívá termín fanservice, čili "služba fanouškům". Ačkoliv ho lze aplikovat i například nad pomrknutí vůči divákům, v původním významu fanservice označuje předevšm odhalování šatů atraktivních herců a hereček. Špinavý trik zhusta sází na jak druhou, tak i první možnost, jak je závěrem znát i z epizodické role mafiánského vůdce a fiktivního šejka, kterého si nestřihl nikdo menší než Robert De Niro – legendární mimo jiné pro roli Dona Corleoneho v druhém Kmotrovi.

Ten však na plakátech absentuje, jeho vyloupnutí totiž mělo být více méně překvapením.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.