Oscarový Špinavý trik: představení postav

23. 1. 2014 19:00 - Téma | Autor: Ladislav Loukota

Oscarový Špinavý trik: představení postav Zdroj: Archiv

Stylová podfukařina od režiséra Tří králů a Terapie láskou kolem sebe šíří pověst sofistikované hry s divákem. Podle všeho ovšem poutá spíše na vyladěný herecký ansámbl - nikoliv v smyslu dechberoucích hereckých přednesů, nýbrž v mnohem přízemnějším duchu.

Za filmem stojí režisér a scénárista David O. Russel, od něhož můžete znát například solidní válečnou satiru Tři králové (1999), zápasnické drama Figter (2010) nebo romantickou limonádu Terapie láskou (2012).

Russel kdysi platil za čerstvou a nadějnou krev Hollywoodu, dle zlých jazyků však nyní působí spíše snahou oslnit oscarovou komisi – což se mu minulý týden se Špinavým trikem podařilo alespoň skrze nominaci.

Jak se sluší a patří, snímek je velmi, velmi volně založen na skutečné americké protikorupční operaci z přelomu 70. a 80. let. Nesla jméno Abscam a měla za cíl odhalit zkorumpované veřejné činitele. Ve snaze jim přijít na kobylku tak FBI zaměstnala skutečného odsouzeného podvodníka Melvina Weinberga. Součástí schématu byl ve skutečnosti i tak ujetý nápad jako vytvoření fiktivního arabského šejka (ve skutečnosti agenta FBI), který se podílel na korupčních nabídkách – odtud ostatně pramenil i název, Abscam z "Arab Scam" čili "Arabského podvode". Ve výsledku se podařilo v síti uchytit a odsoudit jednoho senátora a šestici kongresmanů.

christian-bale-poster-for-american-hustle-december-2013 Zdroj: Archiv amy-adams-poster-for-american-hustle-december-2013 Zdroj: Archiv

Z reálné události si Špinavý trik bere především osobu Melvina Winberga, kterého upravuje do postavy Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), s nímž spolupracuje jeho parťačka Sydney Prosser (Amy Adams). Bale kvůli roli tradičně změnil celou svou postavu a vytvořil si uctihodný pupek. Naopak vzhledu Amy Adams atmosféra 70. let po její chladnější postavě Lois Laneové z Muže v oceli jedině prospěla.

Tuto dvojici zrekrutuje pro FBI postava agenta Richieho DiMasa s tváří Bradleyho Coopera. I tento má svůj předobraz ve skutečném agentovi Anthonym Amorosovi z operace Abscam.

Společně půjde tahle rozhádaná parta po krku především starostovi představovaném Jeremym Rennerem (Smrt číhá všude, Avengers). Na něm se stylizace do přelomu 70. a 80. let podepsala snad nejpřekvapivěji.

Bradley_Cooper-American-Hustle Zdroj: Archiv Jeremy_Renner-American-Hustle Zdroj: Archiv

Předposledním dílkem skládačky, který však ze zjevných důvodů na plakátech objevíte zdaleka nejčastěji, je psychotická manželka Baleovy postavy hraná internetovým miláčkem Jennifer Lawrence...

rs_634x923-131003132248-AmericaHustle-JenniferLawrence.13 Zdroj: Archiv

V angličtině se pomalu zažívá termín fanservice, čili "služba fanouškům". Ačkoliv ho lze aplikovat i například nad pomrknutí vůči divákům, v původním významu fanservice označuje předevšm odhalování šatů atraktivních herců a hereček. Špinavý trik zhusta sází na jak druhou, tak i první možnost, jak je závěrem znát i z epizodické role mafiánského vůdce a fiktivního šejka, kterého si nestřihl nikdo menší než Robert De Niro – legendární mimo jiné pro roli Dona Corleoneho v druhém Kmotrovi.

Ten však na plakátech absentuje, jeho vyloupnutí totiž mělo být více méně překvapením.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.