Oscarový Špinavý trik: představení postav

23. 1. 2014 - 19:00 | Téma | Ladislav Loukota

Oscarový Špinavý trik: představení postav zdroj: tisková zpráva

Stylová podfukařina od režiséra Tří králů a Terapie láskou kolem sebe šíří pověst sofistikované hry s divákem. Podle všeho ovšem poutá spíše na vyladěný herecký ansámbl - nikoliv v smyslu dechberoucích hereckých přednesů, nýbrž v mnohem přízemnějším duchu.

Za filmem stojí režisér a scénárista David O. Russel, od něhož můžete znát například solidní válečnou satiru Tři králové (1999), zápasnické drama Figter (2010) nebo romantickou limonádu Terapie láskou (2012).

Russel kdysi platil za čerstvou a nadějnou krev Hollywoodu, dle zlých jazyků však nyní působí spíše snahou oslnit oscarovou komisi – což se mu minulý týden se Špinavým trikem podařilo alespoň skrze nominaci.

Jak se sluší a patří, snímek je velmi, velmi volně založen na skutečné americké protikorupční operaci z přelomu 70. a 80. let. Nesla jméno Abscam a měla za cíl odhalit zkorumpované veřejné činitele. Ve snaze jim přijít na kobylku tak FBI zaměstnala skutečného odsouzeného podvodníka Melvina Weinberga. Součástí schématu byl ve skutečnosti i tak ujetý nápad jako vytvoření fiktivního arabského šejka (ve skutečnosti agenta FBI), který se podílel na korupčních nabídkách – odtud ostatně pramenil i název, Abscam z "Arab Scam" čili "Arabského podvode". Ve výsledku se podařilo v síti uchytit a odsoudit jednoho senátora a šestici kongresmanů.

christian-bale-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva amy-adams-poster-for-american-hustle-december-2013 zdroj: tisková zpráva

Z reálné události si Špinavý trik bere především osobu Melvina Winberga, kterého upravuje do postavy Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), s nímž spolupracuje jeho parťačka Sydney Prosser (Amy Adams). Bale kvůli roli tradičně změnil celou svou postavu a vytvořil si uctihodný pupek. Naopak vzhledu Amy Adams atmosféra 70. let po její chladnější postavě Lois Laneové z Muže v oceli jedině prospěla.

Tuto dvojici zrekrutuje pro FBI postava agenta Richieho DiMasa s tváří Bradleyho Coopera. I tento má svůj předobraz ve skutečném agentovi Anthonym Amorosovi z operace Abscam.

Společně půjde tahle rozhádaná parta po krku především starostovi představovaném Jeremym Rennerem (Smrt číhá všude, Avengers). Na něm se stylizace do přelomu 70. a 80. let podepsala snad nejpřekvapivěji.

Bradley_Cooper-American-Hustle zdroj: tisková zpráva Jeremy_Renner-American-Hustle zdroj: tisková zpráva

Předposledním dílkem skládačky, který však ze zjevných důvodů na plakátech objevíte zdaleka nejčastěji, je psychotická manželka Baleovy postavy hraná internetovým miláčkem Jennifer Lawrence...

rs_634x923-131003132248-AmericaHustle-JenniferLawrence.13 zdroj: tisková zpráva

V angličtině se pomalu zažívá termín fanservice, čili "služba fanouškům". Ačkoliv ho lze aplikovat i například nad pomrknutí vůči divákům, v původním významu fanservice označuje předevšm odhalování šatů atraktivních herců a hereček. Špinavý trik zhusta sází na jak druhou, tak i první možnost, jak je závěrem znát i z epizodické role mafiánského vůdce a fiktivního šejka, kterého si nestřihl nikdo menší než Robert De Niro – legendární mimo jiné pro roli Dona Corleoneho v druhém Kmotrovi.

Ten však na plakátech absentuje, jeho vyloupnutí totiž mělo být více méně překvapením.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.